Haber Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 08:55 Bu haber 3663 kez okundu
 
"Ekonominin temelinde kadın vardır"
Bu haftaki röportajımızın konuğu ASKON Şanlıurfa Kadın Kolları Başkanı Birgül Mesçi oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Maddi ve manevi kalkınma için kadınlara önemli görevler düştüğünü ifade eden Birgül Mesçi’ye sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar..

 Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben; Birgül Mesçi. ASKON Şanlıurfa  Kadın Kolları Başkanıyım. Almanya’da gurbetçi bir ailenin gurbetçi bir çocuğu olarak dünyaya geldim.  Meslek Okulunu Almanya’da tamamladıktan sonra Lise eğitimi için geldiğim Türkiye’de eşim ile tanışarak evlendim. Biri kız dördü erkek beş çocuk annesiyim.  

ASKON’da görev almanızın altında yatan sebepler nelerdir?

Lise eğitimi için geldiğim Şanlıurfa’da eşimle tanışıp evlendim ve yıllardır bu şehirde yaşıyorum ve havasını soluyorum. Ekmeğini yediğim, havasını soluduğum bu şehirde sadece ev oturup çocuk bakmanın yeterli olmadığını başta Allah rızası için bu şehre ve bu şehirde yaşayan insanlara faydalı olacak bir şeyler yapmalıydım. Bu düşünce ile harekete geçince benim gibi düşünen bir çok hanım kardeşimizin olduğunu gördüm ve bu bana ayrı bir mutluluk ve güç verdi. Şanlıurfa için daha fazla nasıl hizmet edebilirim? sorun ve sıkıntılarını daha nasıl dile getirip duyurabilirim derken, ASKON başkan yardımcı olan eşim kadın kolları oluşumunun olmadığını söyleyince düşündüğüm yer ve platform burasıdır deyip talipli oldum.Daha öncede birlikte kapı kapı dolaştığımız insanların evlerinde sorun ve sıkıntılarını dinlediğimiz arkadaşlarım ve bu yolda gönüllü arkadaşlarımızla ASKON kadın kollarını kurduk. İnşallah bu çatı altında hanım kardeşlerimizle birlikte omuz omuza bir ekip ruhu içersinde Şanlıurfa’ya ve Şanlıurfalılara Allah rızası için güzel hizmetlerde bulunabileceğimize inanıyorum.

ASKON Şanlıurfa Kadın Kolları hakkında bilgi alabilir miyiz?

ASKON Kadın Kolları toplumun ve toplumun temel taşı olan kadınların sosyal hayatta, kültür, siyaset ve bunun yanı sıra ekonomi hayatı da dahil olmak üzere hayatın her safhasında aktif olarak var olması gerektiği inancından hareketle kurulmuştur.  ASKON Şanlıurfa Kadın Kolları ise yaklaşık 1 ay önce kuruldu. 10 kişilik bir yönetim kurulumuz var. Kuruluşumuzdan hemen sonra kendi aramızda görev paylaşımı yaparak çeşitli birimler oluşturduk. Birimlerimizi oluşturduktan hemen sonra ilk iş olarak kış ayı dolayısı ile kırsal kesimlerde ihtiyaç sahibi öğrenci kardeşlerimize yönelik elbise ve kırtasiye dağıtımı gerçekleştirdik. İşitme engelli kardeşlerimizin okullarını ziyaret ederek kırtasiye yardımında bulunduk ve önümüzdeki günlerde bu kardeşlerimize yönelik elbise yardımımız olacak. Kadınlarımızın ekonomide olması gerektiğinden yola çıkarak bayanlara yönelik Girişimcilik Kursu başlattık. İnşallah ASKON Şanlıurfa Kadın Kolları olarak toplumu ilgilendiren bir çok konuda sahada aktif olarak çalışmalarımız olacak.

Kadının ekonomideki yeri ve önemi nedir?

Hayatta kadının olmadığı bir yer düşünmek mümkün değil. Dolayısı ile kadın her yerdedir ve her yerde var olmalıdır. Bu ekonomi içinde geçerlidir. Kaldı ki tarihimize baktığımız zaman Peygamber efendimizin hanımı Hz. Hatice annemiz ticaret yapmıştır. Bu bizim için çok önemli ve güzel bir örnektir. Dolayısı ile kadınlarımızın da ticarette, ekonomide yer alması hem topluma fayda açsından hem de eşitlik açısından kadınların kendi ayakları üzerinde durması anlamında önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Düşünün ki; aile toplumun temeli diyoruz ve bir ailede kadın olmazsa ne olur? Ekonomi aile başlar ve evde de genellikle ekonomiyi kadın yönetir. Zannedersem bu örnek kadının ekonomideki yeri ve önemi açısından her şeyi izah etmeye yeter diye düşünüyorum.

Kadın gözü ile Şanlıurfa ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şanlıurfa sahip olduğu değerler ile çok önemli bir ekonomik potansiyele sahip. Tarım, tarıma dayalı sanayi, turizm değerleri, genç nüfusu ile gerçekten bölgenin yıldızı olabilecek bir potansiyeli var. Yeter ki milli ve manevi değerlerimiz ışığında çalışalım. Eğer ki çalışırsak el ele verirsek inanın ki Şanlıurfa’nın her anlamda geleceği çok parlaktır.

Şanlıurfa ekonomisinde yer alan kadın sayısı yeterli mi? Bu sayının artırılması için neler yapılabilir?

Maalesef iş hayatında yer alan hanım kardeşlerimizin sayısı yeterli değil. Bu sayının artırılması gerekir. ASKON Kadın Kolları olarak biz bu sayının artırılması için hanımlara yönelik girişicilik kursu açtık. Bunun yanı sıra bu tür çalışmalarda bize bir görev düşerse seve seve de destek vermeye hazırız.

Genç hanımlara yönelik  Girişimcilik Kursundan bahsedebilir misiniz?

Kadınlar milli ve manevi değerlerimizin korunmasında ve toplumun temel taşı olan ailenin oluşturulmasında en önemli etkendir. Bu inançtan hareketle devletimizin vermiş olduğu Mikro Kredi, KOSGEP gibi kredilerle evde oturan kadınlarımızın, kızlarımızın belli bir kurstan geçerek ve bu kurumlardan alınacak krediyi sermaye olarak kullanıp kendi işlerini kurmasını arzu ediyoruz. ASKON Şanlıurfa Kadın Kolları olarak bizde kadınlarımızı kendi işlerini kurup ekonomiye kazandırmak adına KOSGEP destekli Girişimcilik Kursu açtık. Bu kurslarımız 15 Şubat 2016 tarihinde başlayacak olup kayıtlarımız devam etmektedir. Sizin aracılığınız ile gençlerimizi ve özellikle genç hanım kardeşlerimizi bu kurslarımıza katılarak ekonomik hayata atılmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz ve davet ediyoruz.

ASKON Kadın Kolları olarak çalışmalarınızda ağırlık noktanız ne olacak?

Sadece iş dünyası değil kentin her sorununa çözüm önerileri konusunda arkadaşlarımızla işbirliği halindeyiz ve gerek siyasilere ve gerek konunun muhataplarına bu sorunları çözüm önerileriyle birlikte taşımaya başladık ve devam edeceğiz.

Son günlerde Şanlıurfa Kamuoyunda sıkça gündeme gelen Madde Bağımlılığı Konusunda da çalışmalara başladık. Üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu madde bağımlılığı.

ASKON Kadın Kolları olarak burada üzerimize düşen görev olarak annelerin bilinçlendirilme çalışması olduğu kanaatine vardık.

Madde bağımlılığı konusunda da ilk olarak annelerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Çocuğun değişimini hal ve hareketlerini ilk önce anne fark eder. İşte bu yüzden annelerimizi bilinçlendirmek adına yüksek katılımlı eğitim seminerler düzenlemeyi programımıza aldık. Önümüzdeki günlerde bu eğitim seminerlerine başlayacağız.

Sadece Madde Bağımlılığı konusunda değil diğer sağlık konularında da Şanlıurfalı hanımları bilgilendirme çalışmalarını yapacağız kadınlarımızı bilinçlendirmek adına uzman hekimler eşliğinde toplantılar planlıyoruz. Bunlardan bazıları obezite, sağlıklı beslenme kadın hastalıkları, kanser erken teşhisi gibi konulardır.Bunların yanı sıra turizm, sanat gibi şehrimizi ilgilendiren ve hayatın içersinde olan konularla ilgili çalışmalarımız olacak inşallah.

Bu çalışmaları yürütürken “elinizin hamuru ile erkek işine karışmayın” diyen oldu mu?

Hayır olmadı. Bilakis kişisel olarak eşimden, ailemden ve çevremden sürekli destek gördüm ve destek görmeye de devam ediyorum. Bakın ben Almanya ‘da doğdum ve yetiştim. Neden Türkiye bir Almanya gibi olmasın diye kendi kendime hep sorarım. Bunun için AB’ye girmek şart mı? Türkiye ve özelde Şanlıurfa olarak kendi potansiyelimizi değerlendirebilirsek, inanın ki Avrupa’yı yakalar hatta onları bile geçeriz.

Genç hanımlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Toplumu her anlamda şekillendiren kadınlardır. Dolayısı ile kadınlarımızın hayatın her alanında inisiyatif alması gereklidir. Bu bağlamda özellikle genç hanım kardeşlerimizin eğitimden, kültüre siyasetten ekonomiye kadar her alanda kendilerine güvenmelerini ve yapabileceklerine inanarak bu alanlarda görev almalarını isterim.

Hükümetin bayanlara yönelik pozitif adımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekten de son yıllarda devletimiz kadınlarımıza yönelik çok önemli adımlar attı ve tamaya devam ediyor. Biz bu adımların kadınlarımız için teşvik edici olduğunu düşünüyor ve toplum adına faydalarının olacağına inanıyoruz. İnşallah bu adımlar sayesinde de hanımlarımız her alanda hayatın içersinde çok daha önemli görevler üstlenecek ve başarılara imza atacaktır.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

ASKON Şanlıurfa Kadın Kolları olarak kadınlarımız konusundaki çalışma ve düşüncelerimizi ifade etme imkanı verdiğiniz için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Şanlıurfa sahip olduğu maddi ve manevi değerler ile gerçekten de çok güzel bir şehir. Şanlıurfa hat ettiği yere gelmelidir. Bunun için herkesin elinden gelen gayreti göstermesi gerekir. Özellikle de hanım kardeşlerimize bu maddi ve manevi değerlerin ortaya çıkartılmasında önemli görevler düşüyor. ASKON Şanlıurfa Kadın Kolları olarak tüm hanım kardeşlerimize sevgi ve muhabbetlerimizi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, ASKON, Şanlıurfa, Kadın, Kolları, Başkanı,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
15° - 21°
Salı
15° - 20°
Çarşamba
15° - 23°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.10.2018
İmsak
05:10
Sabah
06:32
Öğle
12:17
İkindi
15:18
Akşam
17:49
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı