Haber Detayı
06 Eylül 2016 - Salı 09:14 Bu haber 6664 kez okundu
 
Dünyanın en değerli varlıklarını taşıyoruz
Okulların açılmasına sayılı günler kala velilerin öğrenci servisi telaşı başladı. GAPGündemi olarak, eğitim hayatının en önemli unsurlarından biri olan servis firmalarının hazırlıklarını, sorunlarını ve çözüm önerilerini sayfalarımıza taşıdık.
Röportaj Haberi
Dünyanın en değerli varlıklarını taşıyoruz

Röportaj: İshak POLAT/ Urfa'nın önde gelen servis firmalarından Poler Turizm'in Koordinasyondan Sorumlu Şirket Müdürü Sedat Polat, velilerin emaneti olan öğrencileri, dünyanın en değerli varlıkları olarak gördüklerini ve bu doğrultuda Urfa halkına hizmet etmeye devam ettiklerini söyledi.


SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Ben, Sedat Polat. Poler Turizm'in Koordinasyondan Sorumlu şirket Müdürüyüm.

POLER TURİZM HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
Poler Turizm, Yönetim Kurulu Başkanımız Vildan Polat ve Vedat Polat öncülüğünde 2001 yılında başlatılan fizibilite çalışmalarının ardından kurulmuş ve 2003 yılında sektöre giriş yapmıştır. Faaliyet alanımız turizm transferi, öğrenci servisi ve personel taşımacılığı olup 14 yıldır deneyim, kalite, çözüm ve güvenli hizmet anlayışı ile Şanlıurfalılara hizmet vermektedir. Poler Turizm, öğrenci servisi hizmetlerinde, sıfırdan kurularak hizmete başlamış bir firmadır. Yani başka bir firmadan koparak sektöre atılmak yerine, yöneticisinden sekreterine, şoföründen çaycısına kadar ilk defa burada başlayan insanlar olup kendi çizgisini oluşturan ve bu çizgi üzerinde hizmet üreten bir kuruluştur.

POLER TURİZM TOPLAM KAÇ ARAÇLA HİZMET VERİYOR? BU ARAÇLARLA NE KADAR ÖĞRENCİ TAŞIYOR?
Bu hizmetleri hâlihazırda 55 araç ve bu araçların şoförleri ve yardımcı personelleri ile geçen yıl yaklaşık 3 bin 500 öğrencimize hizmet verdik. Bu yıl bu rakamın 4 bin, 4 bin 500 öğrenci kardeşimize hizmet vereceğimizi düşünüyoruz.

EĞİTİM SEZONUN AÇILIŞINA AZ BİR SÜRE KALDI. HAZIRLIKLARINIZ NE DURUMDA?
Poler Turizm olarak araçlarımızın yaklaşık yüzde 80'ini geçen yıl yeniledik. Ancak biz bununla yetinmiyoruz. Hizmet kalitesini sürekli olarak artırmak gerekiyor. Bu nedenle araçlarımızın bakımlarını düzenli olarak yaptırıyoruz. Araçlarımızın lastik bakımları, güvenlik ekipmanları, iç ve dış donanımları yeni sezona hazır vaziyette. En ince detaya kadar gerekli önlemlerimizi almış ve hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız.

FİRMA OLARAK, ÇOCUKLARIMIZI EMANET ETTİĞİMİZ ŞOFÖRLERDE ARADIĞINIZ KRİTERLER NELERDİR?
İnsanların hayattaki en değerleri varlıkları çocuklarıdır. Bu bilinçle Poler Turizm olarak hep şunu vurguluyoruz; biz dünyanın en değerli varlıklarını taşıyoruz. Hal böyle olunca şoförlerimizde öncelikle güvenirlik ve tecrübe bizim için olmazsa olmazdır. Şunu da ifade etmek isterim ki; bizim firmamızda çalışan şoför arkadaşlarımız 10 yılı aşkın bir süredir burada çalışıyor. Bu 10 yıl demek bir aile olmak demektir. Biz burada bir aileyiz ve böyle olunca da buradaki şoför kardeşlerimiz firmamın prensiplerine bağlı kalıyor. Hiçbiriyle ilgili bir sıkıntı yaşamadık. Yeni şoför alma durumumuz olduğu zaman da öyle rast gele insanları bünyemize katmıyoruz. Sabıka kaydı, araç taşımacılığında gerekli olan SRC belgesi, mevcut şoförlerimizin tavsiyesi, kefaleti ve aranan kriterlerin yeterli olması gerekiyor. Yoldan geçen bir insan burada çalışamaz. Bunun yanı sıra bizim hassasiyetimiz ile birlikte sene başında servis şoförlerine yönelik gerekli evraklar toplanır ve Emniyet Müdürlüğüne, okul yönetimlerine verilir. Servis şoförleriyle ilgili ilgili makamlar da gerekli incelemeleri yapıyor. Sıkıntılı veya gözden kaçan birisi varsa gerekli uyarılar yapılır ve servis firması gereğini yapar.

BAŞTA ŞOFÖRLERİNİZ OLMAK ÜZERE PERSONELİNİZE YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?
Firma olarak çalışanlarımıza yönelik eğitim çalışmalarımızı ve toplantılarımızı kendi bünyemizde düzenli olarak yapıyoruz. Bunun yanı sıra bizde dahil tüm öğrenci servisi firma çalışanlarına yönelik profesyonel eğiticiler tarafından eğitim çalışmalarının yürütülmesi gerekiyor. Bu eğitim çalışmasını 3 yıl öncesine kadar Belediye ve Emniyet Müdürlüğü yapıyordu. Bu programlarda ayakta yolcu almayın, trafik kurallarına uyun gibi bilinen şeyler anlatılıyordu. Biz firma olarak yapmamız gerekeni ve prensiplerimizi rutin olarak yaptığımız toplantılarımızda personelimize aktarıyoruz. Kendi firmam adına da şunu söyleyebilirim; biz prensiplerimizi ortaya koyduğumuz için personelimiz yapması gerekeni gayet iyi biliyor. Zaten ahlaki değeri olan birine bunları anlatmanıza gerek yok. Bu ahlaki değeri taşıyan bir personel, öğrenciyi kendi evladı gibi taşır ve o çocuğa kendi evladı gibi değer verir, korur. Buna göre de trafikte dikkatli olur, araba içinde ve dışında hal hareketlerine dikkat eder. Bu değerleri taşımayan bir insanın bizim firmamızda yeri yoktur.

SERVİS GÜZERGAHLARINIZI NASIL BELİRLİYORSUNUZ?
Okullar açılmadan önce gelen kayıtlara göre belirliyoruz. Bir güzergah üzerinde ne kadar öğrenciniz varsa bir ölçüde işiniz daha kolay oluyor. Ama prensip olarak güzergah ve trafik durumuna göre bir öğrencinin nakil süresinin maksimum yarım saati aşmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra bir servisin en kısa sürede öğrencilerini okula ulaştırıp en kısa sürede trafikten çekilmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü sabah ve akşam saatleri, trafiğin en yoğun olduğu dönemlerde servis araçlarının trafiği tıkadığını görüyoruz ve bir servis süresinin kısa sürmesi ve trafikten çekilerek trafiği rahatlatmasının ne kadar önemli olduğunu da biliyoruz. Bunun yanı sıra bizim bu prensibimiz de velilerden takdir görüyor. Bunun sebebi de şudur; bir öğrencinin yeri evi veya okuludur. Servis süresi uzadıkça öğrenci kardeşlerimiz acıkabiliyor, sıkılabiliyor veya ailesi merak edebiliyor.

OKUL SERVİSLERİ HİZMET YÖNETMELİĞİNE GÖRE ARAÇ YAŞININ EN FAZLA 12 OLMASI GEREKİYOR. SİZİN ARAÇLARINIZIN YAŞ ORTALAMASI NE KADAR?
Firmamız hakkında bilgi verirken ifade etmiştim, 2015 yılında araçlarımızın yaklaşık yüzde 80'ini yeniledik. Bu yıl içinde de büyük oranda yenileme çalışmaları yaptık. Bu verilerin ışığında filomuzun araç yaş ortalamasının 4-5 yaş olduğunu ifade edebiliriz.

ARAÇLARINIZDA GPS CİHAZI VAR MI? ARAÇ KONTROLLERİNİZİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ?
Araçlarımızda GPS cihazı yok. Ancak kontrollerimizi sıkı bir şekilde sahada araç kontrolü yapan personellerimiz aracılığı ile gerçekleştiriyoruz. GPS cihazı veya kamera kapatılabilir ama kontrol personelimiz her hangi bir zaman ve mekan mevhumu olmadan her an araçlarımızı ve şoförlerimizi denetliyor.

SEKTÖRÜN HERHANGİ BİR SIKINTISI VAR MI? VARSA BU SIKINTILARI AKTARABİLİR MİSİNİZ?
Bize göre öğrenci ve personel taşımacılığında en büyük sıkıntı kalite eksikliğidir. Bunun nedeni ise maalesef fiyattır. Kalite ve fiyat bir biri ile doğru orantılıdır. Eğer yapılan bir işte tatmin edici bir ücret varsa verilen hizmette o kadar kaliteli olur. Sektörümüzde eğer para kazanabilirseniz arabanızı değiştirebilirsiniz, yardımcı personel istihdam edebilirsiniz. Ama Şanlıurfa'da bu durum biraz sıkıntılı. Çünkü; başka illere göre kıyasladığımız zaman verdiğimiz hizmete göre aldığımız ücret çok düşük. Bunun yanı sıra firmalar arasında rekabet olduğu için maalesef taşıma ücretleri de düşürülüyor. Halbuki sektörümüzde bir aracın yaktığı yakıt, taşıma kapasitesi gibi unsurlar bellidir. Kısacası bütün araçların masrafı bütün firmalar için aynıdır. Ama ben aracıma 20 kişi bindirirken daha aşağı ücret talep eden firma 30 kişi bindiriyor. Bu sefer bu iş insan taşımaktan çıkıyor ve kalite gittikçe düşüyor. Hâlbuki taşınan bir insanın can güvenliği ve konforu her şeyden önce gelir. Şunu da belirtmek isterim ki, bu durum eskiye nazaran azalmış durumda. Velilerimizin bilinçlenmesi ile birlikte bu durum değişiyor. Velilerimiz artık 10-20 TL fazla vereyim ama çocuğu rahat ve güvenli arabalarda okuluna gidip gelsin demeye başladı. Özetle sektörümüzün en büyük sıkıntısı budur ve bunun da çözüm noktası, Belediye ve Emniyet Müdürlüğü'nün aktif olarak devreye girmesinden geçiyor.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA BU İŞİ YAPAN FİRMALAR BİR ARAYA GELEBİLİYOR MU?
Maalesef böyle bir birliktelik yok. Şöyle ifade edeyim; bundan 6 yıl önce sektörümüzde faaliyet gösteren 25 civarında firma vardı. Biz kapı kapı gezerek bu firmaları bir araya getirdik. Sorunların ortaya konması ve çözümü adına bu 25 firma bir araya geldi. İkinci toplantıda bu sayı 20'ye düştü. En son toplantıda ise bu sayı 5 firmaya düştü. Daha sonra diğer firmalar da benzer girişimlerde bulundular fakat bu girişimler sonuçsuz kaldı. Bakın bir örnek vermek istiyorum; Niğde'de 'S' plaka yok. Ama öyle bir mesleki birliktelik var ki, adamlar, yazılı bir metin ortaya koymadan sadece firma temsilcilerinin sözlü bir anlaşması ile işbirliği yapıyor. Bu söz gereği herkesin fiyatı, koltuk sayısı belli ve kaliteli bir hizmet veriyorlar. Bu işi yapan herkes kurallara uyuyor. Bizde ise herkes kendi kafasına göre hareket ediyor. Hâlbuki bir mesleki birlikteliğimiz olsa ve Belediye, Emniyet Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yürütebilsek inanın kalite çıtası çok yükselecektir.

ŞOFÖRLER ODASI'NIN BÖYLE BİR KOORDİNASYONU OLUŞTURMA DURUMU YOK MU?
Yasa gereği Şoförler Odası'na kayıtlıyız ama Şoförler Odası'na kayıtlı birçok meslek grubundan nakliyeci ve şoför var. Bizim ihtiyacımız ise tamamen kendi sektörümüze yani öğrenci ve personel taşıyıcılığı yapan sektöre yönelik olmalı. Bu, sektörümüzde profesyonelleşmeyi ve sorunların tespitini ve çözümünü getirecektir.

SİTE YAŞANTISIYLA BİRLİKTE KAÇAK SERVİSLER TÜREMEYE BAŞLADI. VATANDAŞLAR EK İŞ OLARAK AYNI SİTEDE YAŞADIKLARI KOMŞULARININ ÇOCUKLARINI ÜCRET KARŞILIĞINDA TAŞIYOR. BU TAŞIMA NE KADAR SAĞLIKLI?
Bu konuda ancak temennilerimi ifade edebilirim. Çünkü bizim bu konuya yasal olarak müdahale etme yetkimiz yok. Bakın firma olarak bir şoför aldığımızda önce sabıka kaydına, piskoteknik raporuna ve SRC belgesine bakıyoruz. Bunlar olmadan bir şahıs servis şoförlüğü yapamaz ama gel gör ki sabıka kaydı ve SRC belgesi olmadan ve hatta 'S' plakası olmadan servis taşımacılığı yapanlar var. Bütün bunların denetlenmesi ve kontrol altına alınması gerekir. Sorunlarımız gerçekten çok ve büyük. Bakın İstanbul'daki servis ile bizim aracımız aynı, masrafımız aynı ama biz İstanbul'daki firmanın 1/3 fiyatına öğrenci taşıyoruz. Bir de kaçak servislerle rekabet etme durumu olunca gerçekten de çok mağdur oluyoruz. Bunun çözümü olarak ta mesleki bir birlikteliğin olması ve Belediyelerin bu kaçak servislere karşı sıkı bir mücadele yürütmesi gerekir diye düşünüyorum. Yoksa biz firmalar olarak birbirimizle ve velililerimizle fiyatlar konusunda yaşadığımız sıkıntılar devam edecektir.

AİLELERE BURADAN BİR MESAJ VERMEK İSTER MİZİNİZ?
Ailelerimizin dikkat etmesi gereken ilk şey çocuklarının güvenliği olmalı. Velilerimiz çocuklarını emanet ettikleri firmanın kalitesine, işlerini doğru ve titiz bir şekilde yapıp yapmadıklarına dikkat etmeli. Bunun yanı sıra firma ve firma şoförlerinin tecrübesine dikkat etmeliler. Bir araç ile kaç kişinin taşındığına dikkat etsinler. Eğer bir araçta 30-35 öğrenci taşınıyorsa orada bir kaliteden ve güvenlikten bahsetmek mümkün olmaz. Velilerimiz dünyanın en değerleri varlıklarını bize emanet ediyor. İnsanlar sadece çocukları ve onların geleceği için çalışır. Dolayısıyla velilerimiz kaliteli bir hizmet için 5-10 TL'nin hesabını yapmamalı. Çünkü yapılan 5-10 TL'lik bir hesap için mağdur olmasınlar.

VELİLER NEDEN POLER TURİZM'İ TERCİH ETMELİ?
Poler Turizm olarak yola çıktığımız ilk günden bu yan anlayışımız ve prensiplerimizden asla taviz vermeden hizmetimize devam ediyoruz. Bu çerçevede Şanlıurfa'da ilkokul servislerine hostes mecburiyeti getiren ve bunu Şanlıurfa ile ilk tanıştıran Yönetim Kurulu Başkanımız Vildan Polat hanımdır yani Poler Turizm'dir. Çok şükür velilerimiz de bu kalitenin ve bu emeğin karşılığı olarak bizleri tercih ediyor.

EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ VEYA DEĞİNECEĞİNİZ BAŞKA BİR KONU VAR MI?
Öncelikle öğrenci ve personel taşımacılığının sorunlarını gündeme getirme fırsatı verdiğiniz için size ve gazeteniz GAPGündemi'ne teşekkür ediyorum. Okulların açılmasına kısa bir süre kala velilerimizin güvenli ve kaliteli firmaları tercih etmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bunun yanı sıra sorunlar yumağı oluş problemlerimizin çözümü noktasında da Belediyemizin ve Emniyet Müdürlüğümüzün daha aktif olarak bizlere öncülük etmesini rica ediyor ve bu vesile ile tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve ailelerimize kazasız, belasız hayırlı bir öğretim yılı diliyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Okulların, açılmasına, sayılı, günler, kala, velilerin, öğrenci, servisi, telaşı
Yorumlar
Haber Yazılımı