301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Şubat 2017 - Cuma 13:05 Bu haber 22721 kez okundu
 
Derman; amacımız “Asım’ın Nesli”ni yetiştirmek
“ Gençlik Merkezlerimiz” adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu Yenişehir Gençlik Merkezi Müdürü Hamit Derman oldu. Yenişehir Gençlik Merkezi ve faaliyetleri hakkında Hamit Derman’a sorduklarımız ve aldığımız cevaplar
Röportaj Haberi


 Röportaj; İshak Polat

“ Gençlik Merkezlerimiz” adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu Yenişehir Gençlik Merkezi Müdürü Hamit Derman oldu. Yenişehir Gençlik Merkezi ve faaliyetleri hakkında Hamit Derman’a sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Hamit Derman. 1976 Şanlıurfa doğumluyum. Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunuyum. Öğretmenlik mesleğini yürütürken gelen teklif üzerine yaklaşık 1,5 yıldır Yenişehir Gençlik Merkezi Müdürlüğünü yürütmekteyim.

Yenişehir Gençlik Merkezi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Yenişehir Gençlik Merkezi yaklaşık 4 yıl önce kurulmuş olup önemli faaliyetlere imza atmış ve atmaya devam eden bir Gençlik Merkezidir. Yaklaşık 20 kursumuz bulunmakta olup bu kurslarımızın bir kısmı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından bir kısmı da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenmekte olup gençlerimizin yetenek ve kabiliyetlerini ortaya çıkartan kurslardır. Yenişehir Gençlik Merkezine resmi olarak yaklaşık 3.000 kayıtlı üye bulunmakta olup bu sayı ile birlikte faaliyetlerimize katılan 5.000’nin üstünde üyemiz var.  Gençlik Merkezimizin bu seviye gelmesinde eski Müdürümüze, ekip lideri arkadaşlarımıza  bizlere kurslarla katkıda bulunan Yenişehir Halk Eğitim Müdürümüz Hadi Bey’e ve oradaki yetkililere, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum.

Yenişehir Gençlik Merkezinin sportif faaliyetlerle ilgili fiziki imkânları yeterli mi?

Maalesef değil.  Sportif olarak sadece Kick Box kursumuz var. Diğer sportif kurslarla ilgili gelen talepleri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve Karaköprü Gençlik Merkezimize yönlendiriyoruz ama kültür sanat alanlarında kurslarımızın da yoğun ilgi gördüğünü ve bu manada Merkezimizin önemli bir çekim merkezi olduğunu ifade edebilirim

Gençlik Merkezlerinin gençlere kazandırdığı maddi-manevi kazanımlar nelerdir?

Öncelikle şunu ifade etmek isterim; gençler bizim geleceğimizdir. Mehmet Sarmış Hocamızın  “Genç” adlı kitabında belirttiği gibi gencin kelime anlamı “ hazinedir. Bunun ışığında her bir gencimiz bir hazine olup her aile bir hazineye sahiptir. Dolayısı ile geleceğimizin hazinesi olan gençlerimizin maddi ve manevi olarak geleceğe hazırlanmasında aile, okul hayatının yanı sıra Gençlik Merkezlerinin önemi çok büyüktür. Hele hele günümüzde gençleri bekleyen, onları tuzağına çekmek isteyen bir çok kötülük odağı varken Gençlik Merkezlerinin önemi daha da önem kazanmaktadır.

İşte Devletimizin ve Bakanlığımızın ana fikrini ortaya koyduğu değerler ve çizdiği istikamet doğrultusunda Gençlik Merkezlerimiz birincisi; gençlerimize öncelikle özgüven kazandırmaktadır. İkincisi; gençlerimiz burada milli ve manevi değerlerini öğrenmektedir.  Bir ülkenin maddi ve manevi olarak kalkınmasının temeli bu değerlere sahip bireyler ile olur ve dolayısı ile böylesi bir gençliğin yetişmesi bizim en büyük hedefimizdir. Milli Şairimiz  Mehmet Akif Ersoy’un dile getirdiği “ Asım’ın Nesli”ni yetiştirmek gibi bir derdimiz var bizde vatan, millet derdi olan bir gençlik yetiştirmek işitiyoruz ve Gençlik Merkezlerimiz gençlerimize bu bilinci aşılamak için var. Özetle; Gençlik Merkezlerimize devam eden gençlerimiz hem özgüven kazanmakta hem milli manevi değerlerini öğrenmekte hem de kültür, sanat, sportif alanlarda kabiliyetlerini keşfedip geliştirmekte hem de sosyal etkinliklerle kendilerini geliştirmektedir.

Bu manada Gençlik Merkezlerimiz samimi, dostane ve özgür bir ortama sahip olup gençlerimiz için güvenli bir yuvadır.

Ailelerimiz için Gençlik Merkezlerinin önemi nedir?

Gençlerimiz ailelerinin en önemli varlıklarıdır. Her aile çocuğunun güzel ahlaka, güzel vasıflara sahip olarak yetişmesini ister. Her aile çocuğunun geleceğe güçlü bir şekilde hazırlanmasını ister. İşte gençlerimizin geleceğe maddi ve manevi değerlere sahip kendine özgüveni olan kişilikli bireyler olarak yetişmesinde Gençlik Merkezlerimiz ailelerimize önemli katkılar sunmaktadır. Gençlik Merkezlerimizin bu manada ailelerimize katkısı git gide daha çok önem kazanmaktadır. Günümüzde gençlerimize yönelik bir çok kötülüğün kol gezdiği bir ortamda Gençlik Merkezlerimiz gençlerimiz için ikinci bir evdir. Dolayısı ile ailelerimiz açısından merkezlerimiz çocuklarını kültür. Sanat ve sportif alanlarda enerjilerini atabilecekleri ve bu enerjilerini doğru yöne sevk edebilecekleri ve en önemlisi güvenle gönderebilecekleri birer yuvadır diyebilirim.

Gençlerimize çağrınız nedir? Gençlerimiz neden Gençlik Merkezlerine gelmeliler?

Öncelikle gençlerimize çağrımız şudur; gençlerimiz geleceğimizin teminatıdır ve sadece ailelerimiz ve ülkemiz için değil tüm insanlık için önemlidir. Gençlerimiz bunun bilincinde olmalıdır ve her şeyden önce kendi değerlerinin bilincinde olmalıdır buna göre hareket etmelidir.

İşte bunun ışığında biz gençlerimizi bu bilinci kazanmalarına yardımcı olmak, kendi kendilerini keşfetmelerine yardımcı olmak  ve kabiliyetlerini daha da üst seviyeler çıkartmak için Gençlik Merkezlerimize davet ediyoruz. Devletimiz gençlerimizin yetişmesi ve gelece hazırlanması noktasında Gençlik Merkezlerimiz aracılığı ile bir çok imkanı gençlerimizin hizmetine sunuyor. Gençlerimiz buyurup gelsinler ve Devletimizin kendileri için sunduğu bu imkanlardan faydalansınlar. Gençlik Merkezlerimizin bu samimi, huzur dolu havasını solusunlar. Buradaki kardeşlik ve dostluk iklimini yaşasınlar.  Gençlik Merkezlerimizdeki tüm kurslarımız ücretsiz olup özelikle maddi imkanı kısıtlı olan kardeşlerimiz için önemli fırsatlar sunmaktadır.

Özellikle Bakanlığın önem verdiği “Değerler Atölyesi” eğitimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sorunuz için teşekkür ediyorum. Gerçekten de Bakanlığımız “ Değerler Atölyesi”  adı altında gençlerimizin eğitimine çok büyük önem veriyor. Bu başlı başına gençlerimizin milli- manevi değerlere sahip olarak yetişmesi hususunda çok büyük bir önem taşımaktadır. Gençlik Merkezlerimiz ’de bu konuda büyük gayret sarf etmekte ve bunun içinde bir çok faaliyet yürüterek bir farkındalık çalışması yürütmektedir.

.

Gençlik Merkezinizin faaliyetlerine katılan gençlerdeki değişimi gördüğünüz zaman neler hissediyorsunuz?

Şöyle ifade edeyim; benim bir insan, bir öğretmen olarak milli ve manevi değerlere sahip bir gençlik yetiştirmek gibi idealim var. Bundan dolayı da Gençlik Merkezi Müdürlüğü teklifi geldiği zaman bunu seve seve kabul ettim. Bunun ışığında Gençlik Merkezlerimizin çalışmalarına katılan ve olumlu manada değişen gençlerimizi gördüğüm zaman inan çok mutlu oluyorum. Zaten buraya gelen gençlerimizi hepimiz kendi evladımız, kendi kardeşimiz gibi görüyoruz. Biz burada kendi evladımıza, kendi kardeşimizse hangi güzellikleri kazandırmak istiyorsak Gençlik Merkezlerimizde de kardeşlerimize aynı güzellikleri ve vasıfları kazandırmaya gayret ediyoruz. Biz bu çabaları gösterirken “ İnsanların en iyisi insanlara hayırlı olandır”  Hadis-i Şerifinde buyrulduğu üzere ve İslam’da “ Sebep olan yapmış gibidir” mantığı  ile hareket ediyoruz. Eğer bir gencimize güzel şeyler kazandırabiliyorsak ne mutlu bize.  Dediğim gibi bizim bir derdimiz var ve bu derdimiz  milli-manevi değerlere sahip bir gençlik yetiştirmektir. Bunun meyvelerini görünce elbette büyük bir gurur ve mutluluk hissediyoruz.

Yenişehir Gençlik Merkezinin mahalle göbeğinde olmasının avantajları  nelerdir?

Şöyle ki; ilk başlarda çok yoğun bir ilgi vardı ve bu zamanla daha stabil bir hale geldi. Bunun yanı sıra en büyük avantajı aileler çocuklarını burada bizzat yerinde ne yaptıklarını, ortamlarını görme ve kontrol etme imkanına sahipler. Ki bizimde istediğimiz zaten budur. Aileler gelip çayımızı içince, çocuklarının nasıl bir atmosferde faaliyetlere katıldığını görünce hem çok rahatlıyorlar hem de Gençlik Merkezimize olan güvenleri ve inançları daha da artıyor. Bu bizim için önemli bir avantaj diyebilirim.

Gençlik Merkezlerinin tanıtılmasında yerel medyadan beklentileriniz nelerdir?

Gençlik Merkezlerimizin amacı, faaliyetleri ve bu faaliyetlerin kamuoyuna yansıtılması konusunda yerel medyadan beklentilerimiz aslında çok ve buna gerçekten ihtiyacımız var. Maalesef henüz istediğimiz seviyede olmasa bile gün geçtikçe Gençlik Merkezlerimizin faaliyetlerinin kamuoyuna aktarılması konusunda bir gelişme var ve bunun gelişmesi en büyük temennimiz. Çünkü Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip Şanlıurfa’da bu merkezlerin tanıtımı ve katılımının arttırılması geleceğimiz olan gençlerimiz adına çok hayati bir önem arz etmektedir.

Son olarak hayalinizde nasıl bir gençlik var?

Benim hayalimde bizim gençlik yıllarımızda olmayı hedeflediğimiz bir gençlik var. Bu gençlik madde ve mana anlamında belli bir seviye gelmiş bir gençlik. Bu gençlik her anlamda donanımlı, vatanını seven ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ifade ettiği “ Asım’ın Nesli” olan bir gençlik. Biz de bunun için çalışıyoruz gayret sarf ediyoruz. Bunu yapabiliyorsak ne mutlu bize ama yapamıyorsak bu da bir vebaldir.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

“Gençlik Merkezlerimiz” röportaj dizinizde Yenişehir Gençlik Merkezine de yer verdiğiniz ve faaliyetlerimizi, düşüncelerimizi aktarma imkanı verdiğiniz için sizce ve gazeteniz Gapgündemi’ ne teşekkür ediyorum. Bu vesile ile gençlerimizi Yenişehir Gençlik Merkezimize ve diğer Gençlik Merkezlerimize beklediğimizi belirterek en kalbi sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “, Gençlik, Merkezlerimiz”, adlı, röportaj, dizimizin, haftaki, konuğu, Yenişehi
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı