Haber Detayı
23 Aralık 2015 - Çarşamba 09:19 Bu haber 3018 kez okundu
 
Demirkol: Suriyeliler Muhacir biz Ensarız
Rakka El Yevm gazetesi Koordinatörü Ammar El Musara ile birlikte Haliliye Belediye Başkanı sayın Fevzi Demirkol ile Suriyeli muhacirlere yapılan yardımları ve Suriyeli muhacirlerin belediyecilik hizmetlerine getirdiği ekstra yükü konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT / Suriyeli muhacirlere Ensar ruhu ile sahip çıktıklarını ifade eden Haliliye Belediye Başkanı Sayın Fevzi Demirkol'a sorduklarımız ve aldığımız cevaplar ..


Sayın başkan öncelikle Suriyeli muhacirlerle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Suriyeli kardeşlerimiz bizim için sadece bir misafir değil. Suriyeli kardeşlerimiz bizim için göçmende değil. Suriyeli kardeşlerimiz bizim için Resulullah (S.A.V) dönemindeki muhacirlerdir. Suriyeli kardeşlerimiz bizim için Muhacir bizde onlar için Ensar'ız. Biz Suriye'den gelen Suriyelileri evlerini terk ederek hicret etmek zorunda kalmış Muhacirler olarak değerlendiriyoruz ve onlara Ensar olabilmek düşüncesi hareket ediyoruz. Bu bizim insanlık vazifemizdir ve Müslümanlık vazifemizidir.

Haliliye Belediyesi olarak kuruluşunuzdan bu tarafa Suriyeli muhacirlere yönelik yardım çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Öncelikle şunu ifade edeyim; biz bu yardımları onlara bir yardım olarak değil de onların bizde olan haklarının teslimi olarak görüyoruz. Nasıl malını infak eden bir Müslüman'ın bir ibadet anlayışı ile malını ihtiyaç sahibine teslim ediyorsa bizde Haliliye Belediyesi olarak o yardımları ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz. Ve bu yardımlar ihtiyaç duyulan bütün kalemlerde gerçekleşiyor. Biz sadece maddi olarak değil aynı zamanda manevi olarak ta Suriyeli Muhacirlerin yanındayız.
Yardımlar konusunda rakamsal verilere gelince; Haliliye Belediyesi olarak göreve geldiğimizden bu tarafa Ayn El Arap ( Kobani) taki çatışmaların başladığı ve ilk göç dalgasının Suruç sınırına dayandığı ilk günden itibaren başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere diğer AK Partili Belediyelerle birlikte Suriyeli Muhacirlere yardım etmek üzere daha sınır açılmadan orada olduk.
Haliliye Belediyesi olarak Kobani'den gelen misafirlerin ilk olarak yerleştiği Suruç Yatılı Bölge İlköğretim Okulunda ( YİBO) temizlik çalışmalarına başladık. Burada çöp kamyonu, sulama aracı ve 8 personelle kamptaki kirliliğin önüne geçtik. Bunun yanı sıra Suruç ilçe merkezimizde temizlik personelimiz ve araçlarımızla meydanlar, sokaklar ve hastane gibi insanların toplu bulunduğu yerlerde temizlik hizmetleri gerçekleştirdik. Toplamda 19 araç ve 20 personel Suruç'ta sırf temizlik hizmetlerinde bulundu.Bir hafta içersinde yaklaşık 200 Bin Suriyeli misafirin geldiği Suruç'a ve muhacirlerin barındığı kamplara çöp konteynırları yerleştirildi. Suriyeli muhacirlerin kaldığı kamplara deterjan, çamaşır leğeni, sabun gibi malzemelerden oluşan temizlik setleri dağıtıldı.
Bunun yanı sıra Kobani'den gelen Suriyeli muhacirlere 16 gün boyunca sabah kahvaltısı dağıtıldı. Kahvaltının yanı sıra bu kardeşlerimize yönelik ara ara sıcak yemek dağıtımı da gerçekleştirildi. Yine bu kardeşlerimize yönelik olarak ve bir ilk olarak bebeği olan ailelere 400 beşik yatağı, yastığı, battaniyesi ile birlikte dağıtıldı. Bununla da kalmadık bu bebeklerin ihtiyacı olan biberon, mama, bez, uyku seti gibi bebeklerin mışıl mışıl uyumasını sağlayacak her şeyi set olarak dağıttı.
Yine savaş ortamını yaşamış olan çocukların asıl yapması gerekenin oyun oynamak olduğundan hareketle Suruç YİBO'ya oyun grubu kurduk. Bu çocukların savaşın izlerini üzerlerinden atmasına katkıda bulunduk. Yine YİBO içerisine 10 adet seyyar wc yerleştirdik. Bunlarla da kalmadık çocuklara yönelik ayakkabı dağıtımı, buradaki okullara yönelik olarak ihtiyaç tespiti yaparak ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda çalıştık.Sadece kendi sınırlarımız içersinde değil Haliliye Belediyesi olarak yardımlarımızın dışında Harran ve Akçakale Belediyelerine de yardım kolileri göndererek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalarını sağladık. Özetlemek gerekirse Haliliye Belediyesi olarak Suriyeli muhacirlerin yanda olduk ve olmaya da devam edeceğiz.

Haliliye Belediyesi sınırları içersinde kaç Suriyeli muhacir var. Bu konuda net bir rakam var mı?
Maalesef Şanlıurfa'da net olarak Suriyeli muhacirlerin sayısın tespit etmek mümkün değil. Resmi rakamlara göre Şanlıurfa'da 473. 000 Suriyelinin olduğu tespit edilmiş olmasına rağmen geliş gidişler dolayısı ile bu rakam sürekli değişiklik arz ediyor. Haliliye sınırları içersinde ise yaklaşık 100.000 Suriyeli muhacirin bulundu tahmin ediliyor.

Suriyeli muhacirlerin sorunları konusunda bilgi alabilir miyiz?
Bu konuda düşüncelerimi daha önce de çeşitli vesilelerle ifade etmiştim. Suriyeli muhacirlerin problemleri ve Haliliye Belediyesi olarak onlardan bize intikal eden sorunlar kendi vatandaşlarımızdan çok ayrı değil. Bizim Haliliye Belediyesi olarak ta sunduğumuz belediyecilik hizmetleri konusunda da her hangi bir ayırım söz konusu değil. Yalnız bizim Suriyeli ailelerden, Suriyeli STK'lardan, kanaat önderlerinden  kısacası Suriyelilerin tamamından bir tek beklentimiz var; gençlere sahip çıksınlar. Bu gençlerin, çocukların eğitimine sahip çıksınlar. Nerede olursa olsun bu Suriyeli çocuklar, gençler eğitimden yoksun kalırsa yarın Suriye'de barış hakim olunca maalesef Suriye'de problemler çıkacaktır, sorunlar yaşanacaktır. Onun için Suriyeli kardeşlerimizin çocuklarının eğitimini ihmal etmemelerini, okula göndermelerini  arzu ediyoruz. Yoksa burada Suriyeli muhacirlerin yaşamış olduğu asayiş olayları yarın Suriye'de olacaktır. Kısacası eğitime önem versinler çocuklara, gençlere sahip çıksınlar.

Sayın Başkan Suriye iç savaşı konusundaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Öncelikle bu soru için teşekkür ediyorum. Biz Suriyeli muhacirleri konuşuyoruz ama asıl bunun sebeplerini de konuşmak lazım. Neredeyse Suriye nüfusunun yarısı komşu ülkelere sığınarak muhacir durumuna düşmüş. Bakın bölgemizde büyük ve kirli bir oyun oynanıyor. Bu oynanan kirli oyunların neticesinde hep Müslümanlar mağdur oluyor. Hep Müslümanların kanı akıyor. Bu büyük ve kirli oyunları tezgahlayanlar bizim coğrafyamızdakiler değil. Bizim insanlarımız değil, bizim bölgemizdeki devletlerde değil. Dünyaya hakim olan güçler bölgemizde kirli ve büyük bir oyun oynamaktadır.  Bu oyunun senaryosunu onlar yazmışlar, aktörleri ve mağdurları bizleriz. Bakın, Arap Baharı adı altında bölgeye fitne fesat soktular. Arap Baharı neden Avrupa'da yok, Amerika'da yok. Maalesef bölgemizde bir birinin kanını akıtanlar, ölenlerde öldürenlerde " Allah-u Ekber" diyor. Biz bu fitne ateşini çıkartanları Allah'a havale ediyoruz. Müslümanların da bu fitne ateşi konusunda feraset sahibi olmalarının gereğine dikkat çekiyoruz. Bakın bölgede çıkan çatışmalardan en çok karlı çıkan ülkeye; o da İsrail. Daha önce çıkan Arap- İsrail savaşlarında 6.000 civarında insan öldü. Ama şimdi Müslümanları bir birini vuruyor ve ölen insanların sayısı da maddi kayıplarda  bu savaşlardakinden kat be kat daha fazla.

Suriyeli muhacirler belediyecilik hizmetlerine ne gibi yükler getirdi?
Haliliye İlçesinin nüfusu 357.000 Biz belediyecilik hizmetlerinde devlet bütçesinde İller Bankası vesilesi ile kişi başına göre para alıyoruz. Şimdi; Haliliye İlçesinde 100.000 ilave Suriyeli Muhacir barındığına göre bizim nüfusumuz 457.000'e yükselmiş bulunuyor. Ama biz Haliliye Belediyesi olarak 357.000 kişi için aldığımız tahsisatla 457.000 kişilik hizmet üretiyoruz. Bu nüfusa temizlik hizmeti, altyapı hizmeti, yol, park gibi fiziki hizmetler götürüyoruz. Yani tahisasıtımız 357.000 kişilik ama hizmetimiz 457.000 kişilik. Haliliye Belediyesi olarak bu yüke rağmen ilçe sınırlarımızda yaşayan insanlarımıza azami hizmeti sunmak için elimizden gelen tüm fedakarlığı sergiliyoruz. Suriyeli muhacirlerin kültürler arası farklılıktan doğan sorunları tespit etmek ve geleceği ortak dizayn etmek için belediyemiz tarafından " Ortakça Yaşama ve Kültürel Uyum" adı altında bir komisyon oluşturduk. Bu komisyonumuzun çalışmaları da bizim Suriyeli kardeşlerimize ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesidir. Özetle Haliliye Belediyesi olarak hizmetlerimizde kimseyi yük olarak görmüyoruz. Sadece Türk vatandaşı ve Suriyeli muhacirlerden bir aidiyet duygusu içersinde yaşadıkları şehri hissetmelerini ve şehirlerine sahip çıkmalarını istiyoruz.

Suriyeli muhacirlere çalışma izni verilmesi konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Maalesef Suriye iç savaşının başlaması ile birlikte Suriye nüfusunun hemen hemen yarısı mülteci durumuna düştü. Doktorundan, avukatına, mühendisine kadar bir çok meslek grubundan insan yerinden yurdundan oldu, başka ülkelere sığınmak durumunda kaldı. Biz Türkiye 'ye sığınan bu insanların kendi mesleklerinin dışında amelelik gibi işlerde çalışmasını Türkiye Cumhuriyeti'de insan olarak bizde kabul etmiyoruz. Gönlümüz buna el vermiyor. Suriyeli muhacirlerin kendi meslek alanlarında çalışması konusunda bir takım yeni düzenlemeler var. İnşallah bu düzenlemeler en kısa sürede hayata geçirilir.

Yardımlarla ilgili bir dönem algı operasyonları yapıldı. Yapılan yardımlarda etnik bir ayrımcılık yapıldı mı?
Yapılan yardımlarda asla bir ayrımcılık yapılmadı. Bunu bir dönem bu algıyı oluşturmak isteyen mihraklarda gayet iyi biliyor. " Mazluma dini sorulmaz" düşüncesi ile biz herkese yardım elimizi uzattık ve uzatmaya da devam ediyoruz. Ve bu yardımları da yaparken kimsenin takdirini beklemedik. Çünkü biz insanlık vazifemizi yerine getirdik. O bakımdan Suriye'den gelen tüm muhacirlere Türkmen, Kürt, Arap, Ezidi ayrımı yapmaksızın yardım elimizi uzattık ve uzatmaya da devam edeceğiz. Ve biz şunu da biliyoruz ve şahitlik ediyoruz bu yardımlara, uzatılan kardeşlik eline Suriye'den gelen Türk'te, Kürt'te, Arap'ta, Eizidi de, Türkiye Cumhuriyetine teşekkür etti. Özetle biz Kobani'de de Tel Abyad'a kadar daha insanlar sınırın ötesinde iken yardım elimizi uzattık ve halende uzatıyoruz. Bakın biz Ramazan ayında yaklaşık her gün 6000 kişiye iftar yemeği verdik bizim bu ikramlarda insanların etnik kimliğini sorma gibi bir durumumuz söz konusu olabilir mi?

Haliliye Belediyesi olarak Suriyeli yazar, edebiyatçı  ve sanatçılara STK'lara yönelik bir çalışmanız oldu mu?
Evet. Biz Haliliye Belediyesi olarak ülkelerinin edebiyat, sanat temsilcilerini de mümkün mertebe ihmal etmedik. Bu kapsamda Suriyeli şair Fevziye Almeraa'yı ziyaret ederek yardımlarda bulunduk. STK'lar olarak Suriyeli Türkmenler Derneğine, Suriye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneğine çeşitli katkılarda bulunduk. Bunun yanı sıra Suriyeli öğretmenleri, öğrencileri ziyaret ederek onlara destek verdik.  İnşallah bu desteği elimizden geldiği kadar da vermeye devam edeceğiz.

Sorulması gereken başka bir şey; bütün bu yardımları yaparken yabancı ülkelerden, STK'lardan destek aldınız mı? Size her hangi bir işbirliği teklifi geldi mi?
Hayır . Asla bir yabancı ülke, yabancı bir belediye veya STK'dan destek gelmedi. Destek gelmediği gibi her hangi bir işbirliği teklifi gelmedi. Bizim yaptığımız bu yardımlarda ne bir şahsin ne bir kurumun, ne bir kilo fasulyesi, ne bir kilo pirinci ne de bir kuruş para gibi  her hangi bir katkısı olmamıştır. Yapılan yardımlar tamamen Haliliye Belediyesinin kendi imkanları ile yapılmıştır. Yardımları Türkiye'nin aleyhine bir propaganda aracı olarak bir kısım mihraklar kullanıyor. Yardımların Kızılhaç, Birleşmiş Milletlere ait olduğu propagandasını yapıyorlar. Bunun aslı astarı yoktur. Bize ne bir teklif gelmiştir ne bir yardım gelmiştir nede bir başkasının tek bir kuruş katkısı olmamıştır. Bilakis bu propagandayı çıkartan ülkelerden gelen gazetecilere biz ikramda bulunuyoruz.

Sayın Başkan bu yardımlar esnasında sizi etkileyen bir iki olayı bizimle paylaşır mısınız?
Mazlum insanların halinden insani duygular taşıyan her insan etkilenir. Çünkü batkımız zaman her halleri trajedi. Bakın iki olay anlatayım; birincisi YİBO'ya ziyarete gittiğimizde duvarın üzerinde bir çocuk boynunu bükmüş fasulye pilav yiyordu. Bu beni etkiledi. Savaşın içinden çıkıp gelmiş bu çocukların psikolojisini düzeltmek gerekiyor diye düşündüm ve YİBO'ya oyun grubu kurduk. Ve ben bu çocuğu orada neşe içersinde oyun oynarken gördüm ve inanın çok mutlu oldum. Bir diğeri ise Kobani'den geçişlerin sürdüğü sırada bir çocuğun ayağındaki yıpranmış ayakkabı beni etkiledi. Ve Haliliye Belediyesi olarak acilen elbise ve ayakkabı yardımında bulunduk. Ben bizzat o çocuğa kendi ellerimle yeni ayakkabısını giydirdim. Fotoğraflara da yansıyan o çocuğun mutluğu ve o mutlulukla acizane beni öpmesi inanın beni çok duygulandırdı. Bu olayları sıralamak mümkün ama bizim için önemli olan mazlumlara derman olabilmektir. Bu insanlar bize Allah nazı olsun desin yeter artar bile.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle Haliliye Belediyesinin ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımlarını bir kez daha hatırlatma imkanı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Haliliye Belediyesi olarak tüm hizmetlerimizle vatandaşlarımızın yanı sıra Suriyeli muhacirlerinde yanlarında olduğumuzun bilinmesini diliyorum. İnşallah bir gün Suriye'de savaş biter, orada barış hakim olur. Bu insanlarda selametle vatanlarına kavuşurlar.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Rakka, El, Yevm, gazetesi, Koordinatörü, Ammar, El, Musara, birlikte, Haliliye,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 19.10.2018
Bugün
19° - 28°
Cumartesi
18° - 23°
Pazar
16° - 20°
Şanlıurfa

Güncelleme: 19.10.2018
İmsak
05:08
Sabah
06:29
Öğle
12:17
İkindi
15:21
Akşam
17:53
Yatsı
19:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı