Haber Detayı
01 Eylül 2016 - Perşembe 09:21 Bu haber 877 kez okundu
 
Darbe girişimi kitap sektörünü de etkiledi
15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonucunda etkilen sektörlerle beraber kitap sektörleri de olumsuz etkilendi .
Kültür Haberi
Darbe girişimi kitap  sektörünü de etkiledi

Sedat KUŞULAY/  15 Temmuz gecesi emperyalist güçlerin işbirliğiyle girişilen kanlı darbe girişimi sonucunda Türkiye'de birçok kurum ve sektörler etkilendi. Etkilen sektörlerin arasında kitapçılarda bulunuyor.

Okuma oranın düşük olduğu özellikle Şanlıurfa'da darbe girişiminden sonra okuma kitap satışları ve okuma oranı daha da düştü. Darbe girişiminden dolayı bazı yerlerde hayatın durma noktasına gelmesi dolarında yükselmesine neden oldu. Dolarların yükselmesiyle beraber halkın kitap alım gücünün de düşmesi kitap okumayı olumsuz bir şekilde etkiledi.
Kitap okuma oranının düşük olduğu illerin başında gelen Şanlıurfa'da bazı kitapçıların kırtasiyeye dönüştüğünü söyleyen Ortak Nokta Kitap Evi işletmecisi Abdülaziz Göktürk, 15 Temmuz olayında bazı kitapevlerinin kapanma noktasına geldiğini ifade etti.
15 Temmuz darbe girişimi bir tek kitap sektörünü değil tüm Türkiye'yi etkilediğini ifade eden Göktürk, "Öncelikle 15 Temmuz darbe girişimini lanetliyorum. Bu yapılanlar halkın iradesine karşı yapılan bir eylemdir. Olayda hayatını kaybedenlere başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyorum. Bütün sektörler bu cunta askerlerinin 15 Temmuz gecesinde yaptıkları darbe girişimi olayından dolayı olumsuz bir şekilde etkilendi ama kitap sektörü daha çok etkilendi. Kitap okuma oranının sıralamaya bile girmediği yerler var. Bunların başında da Şanlıurfa geliyor. Bu anlamda ciddi bir şekilde etkisi olmuştur. Dolarların yükselmesiyle beraber halkın kitap alım gücü düştü. Zaten okumanın düşük olduğu Urfa'da kitap alımım da baya azaldı. İnşallah bu sıkıntı biran önce kalkar diye düşünüyoruz" dedi.
Kitap okuma oranının yükselmesi için okulların açılmasıyla okullara gidip okuma alışkanlığının artması konusunda çeşitli çalışmalar başlatacaklarını belirten Göktürk, "Biz bu çalışmaları geçen yıllarda da yaptık. Bununla beraber ramazan ayında cami önlerinde stantlar kurarak kitapları sergilemeye çalıştık. Ayrıca internet sitesi üzerinden de okumaya teşvik için çeşitli görseller paylaşıyoruz. Temennimiz başta Şanlıurfa olmak üzere bütün Türkiye'de kitap okuma oranının yükselmesidir" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 15, Temmuz, kanlı, darbe, girişimi, sonucunda, etkilen, sektörlerle, beraber, ki
Yorumlar
Haber Yazılımı