301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Haziran 2019 - Perşembe 10:29 Bu haber 198 kez okundu
 
Coşkun: Sorunlar yüzleşmeyle çözülür, yüzsüzlükle değil!
LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, Şanlıurfa'daki eğitim kalitesizliğinin vahameti bir kez daha tartışmaya açıldı.
Eğitim Haberi


Seyfullah POLAT / Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı istatistiklere göre Şanlıurfa Matematik dersinde sondan 2. Sırada yer alırken, genel ortalamada sondan 4. sırada kalarak olumsuz rekorlarına bir yenisini daha ekledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, Şanlıurfa'nın son 8 yıldır eğitim alanında devlet tarafından pozitif ayrımcılığa tabi tutularak yüzlerce okul ve binlerce dersliği bünyesine kattığını, buna karşılık sorunların yerel sorumlularca göz ardı edilerek kalitenin dibe vurduğunu vurguladı. 

COŞKUN: YATIRIMLAR BİRİLERİNİN KİŞİSEL İKBALİNE KURBAN VERİLDİ
Gelinen noktada mızrağın çuvala sığmadığını dile getiren Coşkun, "Bakanlığımız adeta 'Yatırımları bize bırakın siz eğitimle ilgilenin' diyerek İl Milli Eğitim yönetimini görevlendirmiştir. Bakanlıktan çıkarılan yatırımlar birilerinin kişisel ikbaline kurban verilmiş, eğitim camiası ayakta uyutulmaya çalışılmış, gerçekler yapılan Piar çalışmalarıyla siyasilerin ve yüksek bürokratların gözlerinden kaçırılmıştır. Derdimiz Şanlıurfa'nın eğitim sıkıntılarının kaynağını tekilleştirme değildir. Defalarca kez ifade ettiğimiz gibi sendikalar da dâhil olmak üzere eğitimde başarısızlığın sorumluluğu hepimizin üzerindedir. Sürecin masumları ise kıymetli öğrencilerimizdir" diyerek kötü gidişatın sürecini özetledi.


"SORUNLARIMIZ YÜZLEŞMEYLE ÇÖZÜLÜR, YÜZSÜZLÜKLE DEĞİL"
Sorunların halının altına süpürülerek, üstleri cilalanarak, istatistik oyunlarıyla gizlenerek halledilemeyeceğinin altını çizen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne eleştirilerini sıralayan Coşkun, "Sorunlarımızı çözmenin yolu yüzleşmekten geçer, yüzsüzlükten değil. 3 sene öncesine kadar eğitimde başarıyı arttırma projesini en iyi uygulayan il olan Şanlıurfa'da eğitim çıtası az da olsa iyileşme göstermeye başlamıştı. Nasıl olduysa son 3 yılda bu proje rafa kaldırıldığı gibi eğitimde başarıyı artırmaya yönelik hiçbir çalışma yapılmamıştır. Yapılan çalışmaların tamamı bir kişinin ikbaline yarama şartına tabi tutulmuştur. Eğer bu kişinin yararına olma ihtimali yoksa yapılacak en özverili çalışmanın bile kıymeti yoktur. Haksızlık etmemek gerekir ki Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim konusundaki başarısızlığının yanında bazı hususlarda yüksek ihtisas sahibidir. Düzmece belgelerle önemli bir kısmında hizmetli bulunmayan eğitim yuvalarının tamamını hijyenik hale getirmiştir. Transparan müdürlük hizmet binasını açılışa hazır olmadığı halde üst üste 2 defa açma başarısını göstermiştir. GAP Yeşil İnovasyon Projesi ile dereceye girenlere Bakanlıktan gelen hemen hemen her yetkiliyle aynı ödülleri aynı kişilere vererek ikiz törenler yapmayı başarmıştır. Bu başarılı (!) çalışmalarının sonucunda da her yıl ilimizi başarı sıralamasında bir sıra geriye götürerek 81. sıraya yaklaşmıştır" diyerek başarısızlığın ana aktörü olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünü işaret etti. 

"ALGI MEMURLARIYLA MEVCUT TABLOYA KILIF DİKMENİN YOLLARINI ARIYORLAR"
Geçmiş yıllara ait başarı sıralamaları ile bu yılki başarı sıralamalarının karşılaştırmasını daha sonra ayrıntılı bir programda ele alarak kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade eden Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, "Şu an çok iyi biliyoruz ki bizim bu açıklamayı yapacağımızı paylaştığımız dün geceden beri görevlendirilmiş algı memur ve memureleri mevcut algıyı tersine çevirmenin yollarını arıyorlardır. Ya kendi öz çalışmalarıyla ve öğretmenlerimizin gayretiyle başarılı olmuş öğrencilerimize ödül töreni düzenleyerek veya çok iyi bildikleri istatistik oyunlarıyla genel başarısızlığı gölgeleyecek çalışmalar yapacaklardır. Bunun ardından da davet edilecek bazı bürokratlarımızın da katılımıyla daha önceden yapılmış projelerin ödül törenlerinin tekrarları yapılarak bakanlık nezdindeki kredilerini yükseltmeye çalışacaklardır. Şanlıurfa'mızın hak ettiği yerde olmadığı kanaatindeyiz. Şartlarımızın aynı ve yakın olduğu illerin de çok gerisinde kaldık. Şanlıurfa'nın en büyük STK'sı olarak bunun ilimizin kaderi olmadığını söylüyoruz. Yıl boyunca bazı uyarılarda bulunduk, bulunmaya da devam edeceğiz. Şu an ilimizde bu sorunlardan hiç kimse haberinin olmadığını söyleyemez" diyerek sorunların çözülmesi için adım atılması gerektiğini vurguladı.

"ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ TÜM PAYDAŞLARLA KAMUOYUNA AÇIK BİR ŞEKİLDE 
KONUŞALIM"
Kurumlar arasındaki ahenk ve istişarenin önemine değinin Coşkun, "Başarı, ekip ruhuyla çalışmakla gelir. Huzurun olmadığı, eğitim yöneticilerinin ve hatta öğretmenlerin tedirgin ve huzursuz olduğu bir ortamda başarıyı konuşmak abesle iştigaldir. Güvenin, moral ve motivasyonun olmadığı bir ortamda insanlar fedakârlık yapamazlar. Önümüzdeki dönemde temennimiz; yönetimde birlik ve beraberliğin, kurumlar arasında barış ve huzurun hâkim olduğu, yönetici ve öğretmenlerin motive edildiği, istatistiklerle oynanarak gerçeklerin örtbas edilmediği, realitenin göz önünde bulundurularak çözümlerin üretildiği, özellikle öğretmen ve öğrencilere yürekten dokunulduğu, içe dönük çalışmalara ağırlık verildiği bir çalışma ortamının oluşmasıdır. Şanlıurfa'mızın eğitimi için biz de elimizde gelenin fazlasını yapmaya her zaman hazırız. Mesele Şanlıurfa, özellikle de Şanlıurfa'nın eğitimi olunca yumruğumuz hiçbir zaman sıkılı olmayacaktır. İl Milli Eğitim yetkilileriyle ve tüm eğitim paydaşlarıyla konuyu derinlemesine tartışacağımız bir televizyon programına veya bir çalıştaya tüm duyarlı kesimleri davet ediyoruz" diyerek Şanlıurfa'nın eğitim problemini kamuoyu önünde sesli bir şekilde masaya yatırma çağrısında bulundu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Coşkun:, Sorunlar, yüzleşmeyle, , çözülür,, yüzsüzlükle, değil!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 23.09.2019
Bugün
- 19°
Salı
- 23°
Çarşamba
11° - 27°
Şanlıurfa

Güncelleme: 23.09.2019
İmsak
05:03
Sabah
06:29
Öğle
12:49
İkindi
16:12
Akşam
18:56
Yatsı
20:14
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı