301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Nisan 2016 - Cuma 09:18 Bu haber 4639 kez okundu
 
"Çilek ve yer fıstığı tamam, sırada pirinç var"
Bu haftaki röportajımızın konuğu yaklaşık 4 yıldır Şanlıurfa'da çilek ve yer fıstığı tarımı ile uğraşan Önder Çiftçi Hasan Civcik oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT  / Teknik bilgi, tecrübe ve destekle Şanlıurfa'da tarımsal anlamda nelerin başarılabileceğini gözlerimizle gördükten sonra bu başarının mimarlarından olan Önder Çiftçi Hasan Civcik'e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar..

Okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?
İsmim; Hasan Civcik. Mersin'in Silifkeliyim. Evli iki çocuk babasıyım. Çiftçilik mesleği ile iştigal ediyorum. 80 yılların başından bu tarafa özellikle çilek tarımı olmak üzere tarımla uğraşıyorum. Mersin Silifke'de başladığım çilek tarımına Yaklaşık 3 yıldır Şanlıurfa'da devam ediyorum.

Sizi Şanlıurfa'ya getiren sebepler nelerdir? Hikayenizi bizimle paylaşır mısınız?
Biraz uzun sürer ama anlatayım. Yaklaşık üç yıl önce Şanlıurfa'da Avukat Levent Melik'in çilek ektiğini bir arkadaşımız vesilesi ile duydum. Çilek tarımı konusunda benden yardım istediler ve bende o vesile ile Şanlıurfa'ya geldim. Gelmemiz ile birlikte sayın Levent Melik'in ekmiş olduğu çilek ile ilgili hata ve eksiklikleri büyük oranda giderdik. ( Hatırlıyorum o zaman siz yine oraya gelip bunu haberleştirmiş ve Levent Melik ile bir röportaj gerçekleştirmiştiniz) Ve sonrasında yine çilek ektik.
İşte o zaman şunu gördüm; Şanlıurfa toprak yapısı, iklimi ile çilek tarımına çok uygun bir yer. Bunun üzerine çilek tarımını Şanlıurfa'da devam ettirmeye karar verdim. Ve sonrasında da şimdiki ortağım Şanlıurfalı çiftçi İsa Şeker ile tanıştım. Sağ olsun İsa Şeker kardeşimiz benim arazim var ve gelip araziye baktık. Ben zorluklarını anlattım. İsa Şeker kardeşimiz " Ben her türlü zorluğa varım. Yeter ki biz bu işi burada yapalım. Şanlıurfalı hemşerilerimiz her şeyi ile güzel bir çilek yesin ve yaptığımız çilek tarımı Şanlıurfalı çiftçilerimiz için örnek bir uygulama olsun" dedi. Bunun üzerine yola çıktık ve bugünkü başarımıza ulaştık. Bu vesile ile bana inandığı ve çilek tarımı konusunda bu fırsatı verdiği için İsa Şeker kardeşime teşekkür ediyorum.

Çilek tarımı konusunda Şanlıurfa toprağı ve iklimi uygun mu? Şanlıurfa'da çilek yetişir mi?
Anlatmama gerek yok. Tarla burada. Tadına bakın. Aroması, lezzeti, görüntüsü ile burada yetişen çileğin tadını başka bir yerde bulamazsınız. Bunların ışığında; demin bahsetmiştim. Gerçekten de çilek tarımı için Şanlıurfa toprakları ve iklimi çok çok uygun. Uygun olması idi biz çilek tarımını burada başaramaz ve hatta bu kadar genişletemezdik. Biz bunun tecrübesini Sultantepe Köyünde Avukat sayın Levent Melik'in tarlasında gördük. Yoksa çilek tarımı biraz masraflı bir tarım. Ama şunu da ifade etmek gerekiyor; bir şeyi başarmanız için önce inanmanız gerekiyor. Şunu da söylemeden geçemeyeceği; Allah Şanlıurfa'ya öyle bir toprak nimeti vermiş ki insan ekseniz bu topraklarda insan yetişir.

Kasalarınızın üstünde Şanlıurfa çileği yazıyor. Neden Şanlıurfa Çileği?
Dikkatinizi çekmiş olmasından mutluluk duydum. Şanlıurfa çileği çünkü bir çok özelliği ile bu çilek Şanlıurfa'ya ait. Nasıl Urfa fıstığı, Urfa isotu kendilerine has özellikleri ile Urfa ismini alıyorsa Şanlıurfa çileği de sırf Şanlıurfa'ya özgü aroma, koku, dayanıklılık, lezzet gibi özellikleri içeriyor ve bundan dolayı adı da Şanlıurfa Çileği. Biz bu ismi özellikle seçtik ve bir marka değeri olarak daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu bizim bir nevi farkındalığımız.

Peki ürettiğiniz çileği Şanlıurfa'da Pazar bulabiliyor musunuz?
Sorunuz için çok teşekkür ediyorum. Çünkü bizim en çok takıldığımız nokta Pazar konusu. Sebebine gelince maalesef bizim burada ürettiğimiz yüksek kalitedeki çile Mersin, Antalya yöresinden gelen düşük kalitedeki çilek ile karıştırılarak piyasaya sürülüyor. Bunu komisyoncu arkadaşlarımız ile de görüştük ve bu konuda sıkıntı var. Biz günlük 8- 10 ton çilek hasat ediyoruz. üretimimize, toplamaya, ambalaja çok dikkat ediyoruz ama bizim ürünümüz diğer kötü mallar ile karıştırılarak Şanlıurfa çileği diye tüketiciye gidiyor ve bu çok haksız bir rekabet oluşturuyor.

Pazar konusunda yurtiçi veya Ortadoğu gibi uluslar arası pazarı düşünüyor musunuz?
Düşünmesine düşünüyoruz ama. Bu biraz da imkan meselesi. Devletimiz bu konuda destek verirse neden olmasın. Mesela ileride bir şoklama tesisini hayata geçirebilirsek. Pazar imkanımız daha da genişleyecek ve üretimimiz daha da artacaktır. İsterim ki Şanlıurfa'da yetiştirdiğimiz bu çilek gerçekten çok kaliteli.


Hayatınız çilek tarımı ile geçmiş. Şanlıurfa çileğini Mersin, Antalya yöresinde üretilen çileklerden ayrıt eden özellikler nelerdir?
Öncelikle Şanlıurfa'da yetişen çileğin toprak ve iklim koşullarından ötürü aroma, lezzet, dayanım süresi çok çok güzel. Burada üretilen çilek en az üç gün dayanır. Mersin, Antalya yöresinde yetişen çileğin raf ömrü çok kısadır. Bir gün içersinde tüketilmesi gerekir. Yoksa çürür. Akdeniz bölgesinde nem olduğu için hem aroma oranı düşük hem de raf süresi çok düşük.

Şanlıurfa çiftçisi bu konuda merak edip sizden bilgi talep ediyor mu?
Maalesef Şanlıurfa çiftçisi bu konuda duyarlı değil. Bize gelen talep yok gibi. Sebebine gelince çilek tarımı gerçekten çok bilgi, beceri ve zahmet isteyen bir uygulama. Maalesef galiba bundan dolayı gelip bilgi isteyen yok. Ama bildiğim kadarı ile Batman bölgesinde bu konuda bayağı bir gelişim sergilendi.

Peki sizden bilgi isteyen olursa yardımcı olur musunuz?
Neden olmasın. Rızkı veren Allah. Kim gelirse gelsin biz bilgi vermeye de, tecrübelerimizi paylaşmaya da hazırız. Bakın biz tarım işçilerimizi bu konuda eğitiyoruz, bilgi birikimimizi onlara aktarıyoruz. Şanlıurfa bereketli toprakları ile herkese yeter. Burada üretilen ürün ise her pazarda alıcı bulur.
Mevsimlik tarım işçileri de artık dışarı gitmiyor sayenizde
Kesinlikle. Biz çilek tarımı konusunda tarım işçisi kardeşlerimizi eğitiyoruz. Onlarda burada çalışarak hem memleketlerinden ayrılmıyor hem de Şanlıurfa'dan ayrılmanın getirdiği zorluklardan kurtulmuş oluyorlar.

Yer fıstığı da ekmeye başlamışsınız. Bu serüvene de değinir misiniz?
2011 Yılında GAPTAEM Koruklu Deneme İstasyonuna ziyarete gitmiştim. Orda yer fıstığı ekildiğini gördüm ve bir kök çektim gözlerime inanamadım. Hemen yer fıstığının takipçisi Ziraat Yüksek Mühendisi Halil Hatipoğlu ile temasa geçtim. Ve ortağım İsa Şeker'i ikna ederek 100 dönüm ektik ve yüksek verim alınca 350 dönüme çıkarttık. İlk yılda % 68'e çıktık. Hali Hatipoğlu ile görüşerek eksikliklerimizi de giderdik. Kısacası bana burada yer fıstığı olmaz dediler ama Koruklu'daki deneme sonuçları ve GAPTAEM'in destekleri ile biz yer fıstığında da ikinci ürün olarak çok güzel bir başarı yakalamış olduk.

Devletten destek alıyor musunuz?
Hayır. Maalesef bölgede devlet çilek, soya, yer fıstığı gibi alternatif ürünlere destek vermiyor. Bu gibi GAP Bölgesinde özellikle Şanlıurfa bölgesinde sebzecilik ve meyvecilik desteklenirse inanın bölge tüm Türkiye ve hatta bölgenin sebze ve meyve ihtiyacını karşılayacak üretim merkezi olur. Çiftçimizde bu ürünlere destek yok diye alternatif ürünlerden kaçmasınlar. Bilsinler ki bu tür ürünlerde gerçekten güzel kar elde edebilirler.

Devlet desteği alsanız ne değişir?
Galiba çok şey değişir. Çünkü bir çok şey başarmak nihayetinde destek ile mümkün olabilir.

Peki GAPTAEM, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü gibi tarım paydaşı kurum ve kuruluşlardan destek aldınız mı?
Benim Şanlıurfa'da çilek ve yer fıstığı yapmamda bana cesaret veren ve en büyük desteği veren kurum GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğüdür ( GAPTAEM) Şanlıurfa'nın toprak yapısını, iklimini ve yetişebilecek ürünleri tespit ederken GAPTAEM Müdürü Sayın İbrahim. H. Çetiner, aynı Enstitünün Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Halil Hatipoğlu, çilek konusunda uzmanlaşmış Ziraat Yüksek Mühendisleri Sibel Söylemez ve Şehnaz Korkmaz ve diğeri GAPTAEM yetkililerinden gerçekten çok büyük destek aldım ve almaya da devam ediyorum.
GAPTAEM Yetkililerinin destek ve cesaretlendirmeleri olmasaydı belki bu kadar başarıya ulaşamazdım. Mesela yer fıstığı ekmeye Koruklu Deneme İstasyonunu gezmeye gittiğimde orada denemesi yapılan yer fıstıklarını inceledikten sonra karar verdim. Kısacası başarımda GAPTAEM'in payı çık büyüktür.

Pamuk, mısır ve buğday üzerine yoğunlaşan Şanlıurfa çiftçisine tavsiyeleriniz nelerdir?
Tavsiyem şudur; pamuk, mısır, buğday gibi destekleme ürünlerinin dışında alternatif ürünlerin tarımına yönelmelerini isterim. Hem üretim kalemleri genişler hem de bu konularda bilgi birikim sahibi olurlar. Bakın ortağım İsa Şeker bu konuda önemli bir adımla bu ürünleri ekmesine rağmen "gel sana yer vereyim çilek ek dedi" Bu değişimdir. Hiç olmazsa değir ürünlerle çilek tarımını karşılaştırma imkanımız oldu.

Sırada başka proje var mı?
Var. Acizane Harran Ovasında pirinç ekmeyi deneyeceğim. Ben özellikle Harran Ovasında tuzlulaşmış tarım alanlarını ve tahliye kanallarından boşa akan suları gördükçe inanın yüreğim sızlıyor. Allah nasip ederse hem tuzlulaşmış arazilerin tekrar tarıma kazandırılması hem de tahliye kanlarlından boşa giden suları değerlendirmek adına Harran Ovasında pirinç ekmeyi planlıyorum.

Harran Ovasında pirinç olur mu?
Olur. Şanlıurfa'nın topraklarında adam ekseniz adam yine yetişir. Ben 2003 yılında Harran Ovasında pirinç ektim ve verimi de çok yüksekti. 70-72 randıman aldım . Ki pirinç yetiştiriciliği de benim baba mesleğim. Ve benim içimde o günden bu tarafa bir uhdedir. İnşallah bunu da başaracağıma inanıyorum.

Eklemek istedikleriniz?
Öncelikle size bir röportaj yapmak ve çilek tarımını yerinde görmek için ta buralara kadar geldiğiniz için teşekkür ediyorum.
Burada görmüş olduğunuz başarı aslında insanların inandığı ve güvendiği zaman neler başarabileceğinin güzel bir örneğidir. Bende buradaki başarının ortakları olan ortağım İsa Şeker'e GAPTAEM Yetkililerine teşekkürlerimi iletiyorum ve saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, yaklaşık, 4, yıldır, Şanlıurfada, çilek, ye
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı