301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Aralık 2016 - Çarşamba 08:46 Bu haber 5071 kez okundu
 
Cevheri: Urfa'ya hizmet ibadettir
Bu haftaki röportajımızın konuğu AK Parti Şanlıurfa milletvekili Mehmet Ali Cevheri oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat  / Gazeteci ve yazarlar ile bir araya gelerek gündemi değerlendiren Mehmet Ali Cevheri ’ye sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Milletvekili olma amacınız neydi?

Bu yola çıkarken insanımıza, şehrimize hizmetkar niyeti ile yola çıktık. Malumunuz üzere Üniversitede akademisyendik. Aynı zamanda büromuzda vardı. 7 Hazirandan birkaç önce arkadaşlarımıza bıraktık. Köyde arazilerimiz vardı. Çiftçilik yapıyorduk. Oradaki işleri biraderimize bıraktık. Acizane benim bir tek mesleğim olacak o da insanımıza, Urfa’mıza hizmet. Milletvekili olma gayem tamamen bu idi. Diğer zamanlarda da Urfa sevdası ile hizmet ediyorduk ama milletvekili olarak daha çok insanımıza hizmet etme fırsatı olacağına inanarak milletvekili olduk. İnşallah bu yolda da Rabbim bizi muvaffak eyler.  Biz misyon üzerine yola çıktık ve gayemiz Allah’ın rızasını kazanmaktır. Acizane Urfa’ya hizmet etmenin ibadet olduğunu düşünen bir insanım.

Urfa’nın potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Urfa sahip olduğu nüfus, tarım, turizm, tarih  ve stratejik konumu ile müthiş bir potansiyele sahip bir şehir. GAP’ın başkenti bir şehir. Bu nedenledir ki son yıllarda inanılmaz  bir atılım içeresinde. Ama hızlı geliştiği için üzerindeki kıyafetler dar geliyor. Bu kıyafetlerin değiştirilmesi de sürekli bir maliyet gerektiriyor. Acizane ben Urfa’nın geleceğini çok parlak görüyorum ve Fisebilillah bu geleceğe katkıda bulunmak için gayret sarf ediyorum.

Elektrik konusunda Urfa çok sıkıntılar yaşıyor. Bu konudaki çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Elektrik kesintileri gerçekten Urfa’nın kanayan bir yarası. Bize gelen şikayetlerin % 80 ni elektrik sorunları ile ilgili. Bu konuda daha önceki Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu  ve ilgili Bakanlarımız ile ısrarlı görüşmelerimiz oldu ve yeni hükümette de görüşmelerimiz devam ediyor.  bu sıkıntıları çözmek için Sulama Birliklerimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmelerimiz sürekli olarak devam ediyor. Daha iki gün önce gelen şikayetler üzerine ilgili makamlarla görüştük.  İnanın bize gelen her şikayeti anında Bakanlarımıza, ilgili kurumlara iletiyoruz. Birde şöyle bir durum var; Kaçak kullanım konusunda Urfa geçmişte çok karalanmış. Bu durum kullanılıyor. Halbuki ilgili firmanın altyapı konusunda yatırım yapması gerekiyor. Düşünün halen 80’li yıllardaki alt yapı ile elektrik dağıtımı yapılıyor. Biz ilgili kurumun bu altyapıyı düzeltmesi için işin takipçisiyiz. Ve elektrik konusu gün geçtikçe artık başka ilçelerimizde de ciddi bir sıkıntı yaşanmaya başladı. Büyüyen, gelişen Urfa bu durumu hak etmiyor.

Hızlı tren konusunda bir gelişme var mı?

Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Sınırımızda gelişen olaylar dolayısı ile bu proje revize edildi. Sanırım Ocak ayı itibarı ile bu yeni proje önümüze gelecektir diye düşünüyorum.

Urfa’nın ulaşım sorunları konusunda neler söylersiniz?

Gelişen Urfa’nın en büyük ihtiyaçlarından birisi ulaşımdır. Biz bu konuda Organize- Osmenbey ve Eyyübiye- Havaalanı arasında raylı sistemin devreye girmesi gerektiğini belirtiyorduk ama bunun ekonomik bir hale gelmesi için orada saat/yolcu sayısının belli bir düzeyde olması gerektiği ifade ediliyor. Acizane bu konunun takipçisi olarak Urfa’nın ulaşım sorunun çözümü noktasında elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve bu konuda ilgili yerlere elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümetin terörle yürüttüğü mücadele konusunda neler söylersiniz?

Öncelikle şunu ifade edeyim; 15 Temmuz kanlı darbe girişimi necip milletimize karşı kökü dışarıda olan ama maşası FETÖ denen terör örgütünün sahnelemek istediği tamamen Türkiye’yi bölmek olan bir hareketti. O gece ben Urfa’ya bu kanlı tezgaha karşı bedel ödemek üzere yola çıktım. Bundan sonraki diğer terör örgütlerinin de ortaya koyduğu kalleşçe saldırıların  amacı Türkiye’yi diz çöktürmektir. İnşallah ülke olarak biz dimdik ayaktayız ve millet olarak kenetlendikçe bu saldırılar bizi diz çöktüremeyecek ve yükselen Türkiye’yi yolundan alıkoyamayacaktır. Reisimizin tabiri ile “ Altı ibadet, ortası ticaret, üstü ihanet” olan bu yapı Üniversite yıllarında bu kardeşiniz ile de Üniversitemiz ile de çok uğraştılar ve memlekete çok kötülükte bulundular.

Bazı insanların kendilerini FETÖ’den aklama çabaları var. Size bu konuda gelen talep ve şikayetler var mı?

Dönem dönem oluyor. Ama ben kişisel olarak temiz olduğundan şüphe duymadığım hiçbir kişiye kefil olamam. Bir insan neden kendisini böyle bir yapının içeresinde görür, neden kendisini gizleme gereği hisseder ki? Bu devlete, bu millete ihanet eden kim olursa olsun cezasını çekmelidir. Milletvekili olarak bize “ ben bu kişiye kefilim” gibi şeyler iletiliyor. Ama bakıyorsunuz ki şahıs FETÖ’nün içerisinde yer almış ve şimdi kalkmış ben bilmiyordum diyor. Yani takkiye yapıyor. Ki bu takkiye olayı FETÖ’nün kirli oyunlarındandır ve kamuoyunu yanıltmak üzere tezgahlanmıştır. Dolayısı ile bizim ihanet içerisinde olanlara müsamaha göstermemiz söz konusu olamaz. Ama yapılan yanlışlar varsa da bunlar düzeltilir. Ama mazlum insanların içerisinde kamufle olan FETÖ’cülerin oyununu da görmek gerekiyor.

Sağlık alanında Urfa’da önemli personel açığı var. Bu konuda girişimleriniz var mı?

Başından beri ifade ettiğim gibi Urfa sahip olduğu potansiyel ile hızlı bir gelişim içersinde ve bu gelişim sürekli bir talip doğruyor. Düşünün her yıl 50-60bin çocuk doğuyor ve bizim devlet olarak bu nüfusa okul, hastane gibi altyapı yapmamız konut üretmemiz gerekiyor. Hükümet olarak sağlık alanında Urfa’da önemli yatırımlara imza attık. Ama personel konusunda maalesef eksiğimiz var ve biz bu eksiği sürekli dile getiriyoruz. Düşünün OSM hastanesi FETÖ ile mücadele kapsamında Devlete geçti. OSM Hastanesi olarak bu hastanede 860 civarında personel vardı. Burası kapanıp bu personel çıkartılınca ve devlet hastanesi olarak faaliyete başlayınca biz ancak buraya 340 civarında personel alabildik. Bunu şikayet etmek için söylemiyorum. Bahsettiğiniz durum doğrudur ve acizane bu konuda Sağlık Bakanımız ile defalarca görüştüm ve ilk sağlık personele atamasında aslan payının Urfa olacağı konusunda kendisinden söz aldım. Bunun yanı sıra 1700 yataklı şehir hastanesinin yapımı konusunda sona gelindi ve inşallah önümüzdeki günlerde müteahhit firma bildiğim kadarı ile inşaat sürecine başlayacaktır. Şunu da belirtmekte falda görüyorum; Urfa’nın sağlık alanındaki sorunları ile ilgili bilgileri hem yetkililerden, vatandaşlarımızdan ve sizin gibi gazetecilerimizden alıyoruz. Maalesef sağlık alanında % 40-50 kapasite ile çalışıyoruz.  Bizatihi bu sorunları ben Sağlık Bakanına iki üç defa ilettim ve sorunların takipçisi olduğumuz ifade edebilirim.

Birçok alanda personel açığımız var. Atananlar bu şehirde kalmıyor. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Doğrudur. Bizim bu konuda Üniversitelerde olduğu gibi o şehirde çalışmak isteyenlere kadro açılması, verilmesi gibi bir önerimiz var. Burası için açılan bir kadro için burası onay verirse tayin olabilsin. Ve buna asgari 5 yıl sınırı getirilsin. Yoksa maalesef açımız kapanmıyor. Milli Eğitimdeki sorunlara gelince bunun arkasındaki FETÖ oyunlarını unutmamak gerekiyor. Öyle oyunlar oynandı ki millet eğitimde FETÖ’ye muhtaç olsun diye yapmadıklarını bırakmadılar. İnşallah atılacak adımlarla bunlar peyderpey çözülecektir.

Urfa turizmi dibe vurdu. Bu konuda çalışmalarınız var mı?

Maalesef turizm konusunda tüm Türkiye olarak kötü etkilendik. Turizmin olabilmesi için huzurun olması gerekiyor. Hükümetimizin bu konuda aldığı tedbirler var ama bu genelde batı bölgemizdeki büyük işletmelere yönelik. Urfa’nın turizminin canlanması konusunda bizim kendi projelerimizi üretip tanıtımımızı daha ileriye taşımamız gerekiyor.

Urfa’nın sorunlarını dile getirmede ve çözüm üretmede Urfa Milletvekilleri arasında bir koordinasyon var mı?

Kendi adıma şunu söyleyebilirim ben AK Parti Urfa milletvekillerinden birisiyim ve Urfa’ya hizmet konusunda uyum içerisindeyiz. Hizmet konuda bir araya gelerek kararlar alıyoruz ve amacımız memlekete hizmet. Sayın Bakanımız Faruk Çelik’in Urfa milletvekili ve Bakan olması Urfa için ayrı bir kazanç.

Urfa hem hızlı büyüyor hem de 600 bin Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Bu da Urfa’ya ek bir yük getiriyor. Bu konuda Urfa’ya pozitif bir ayrımcılık için çalışmalarınız var mı?

Bakın Kocaeli’nde kişi başına devlet 800 Tl ödenek ayırırken bu rakam Urfa için 209 TL. Biz bunu Plan ve Bütçe görüşmelerinde dile getirdik. Türkiye’nin her tarafı bizim. Biz geri kalmış illerimizin de hızla kalkınmasının elzem olduğunu düşünüyoruz ve Hükümetimizin bu konuda almış olduğu tedbir ve teşviklerde bu farkı kapatmak için adımların en bariz örneğidir.

 

Sorunların dile getirilmesinde Urfa basınını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıkçası medyanın bu konuda gerekli ikazları yapma, ilgilileri harekete geçirme konusunda  çok yeterli görmüyorum.  Medya’nın makro sorunlarını ortaya koyma ve çözüm noktasında önerilerini sunmasında daha cesur davranması gerektiğini düşünüyorum. Urfa hepimizin ve çözüm noktasında birilerini harekete geçirme konusunda herkese görev düşüyor. Bizim gibi vekillerin, bürokratların, siyasilerin de basın camiası ile daha sık bir araya gelmesi ve sizin ikaz ve önerilerini dinlemesi de çok önemli. Acizane ben bu konuda duyarlıyım ve basınımızın görüş ve önerileri benim için çok değerlidir. Urfa partimizin nazarında çok değerlidir. Bu manada Urfalılar da kendi güçlerinin farkında olmalı ve birlik ve beraberlik içerisinde taleplerinin arkasında olmalıdır.

Urfa’ya hizmet konusunda belediyeleri başarılı buluyor musunuz?

Kamuoyu sizsiniz. Bu konudaki takdir kamuoyuna aittir.

Yıllarca görev yaptığınız Üniversitemiz hakkında neler söylersiniz?

Üniversite konusunda şunu belirtmek isterim; Gelişen Urfa’nın lokomotiflerinden birisinin Harran Üniversitesi olması gerekir. Bunun içinde yeni fakültelerin açılması ve yeni bir nefes gerekiyor. Maalesef özellikle FETÖ’cülerin ayak oyunları ile üniversitemiz yerinde saydı diyebilirim şimdiye kadar. Tabi bunun yanı sıra başka sıkıntılarımızda oldu. Bizimle aynı yıl kurular Süleyman Demirel Üniversitesi 65.000 civarında öğrencisi varken biz ancak 22.000 civarında öğrencimiz var. Ama ben gelecek konusunda ümit varım. Hatta Urfa bir iki tane kamu veya vakıf üniversitesini kaldırabilecek potansiyele sahip. Neden olmasın?

Kentsel dönüşüm konusunda girişimleriniz var mı? Malumunuz Urfa’nın %70-80’ni gecekondu.

Kentsel dönüşüm Urfa için elzem bir konu. Karayollarının olduğu bölge konusunda TOKİ Başkanımız ile görüştük. Bir çalışmalarını olduğunu ifade ettiler ama şu an ne durumda hatırlayamıyorum. Kentsel dönüşüm konusunda belediyelerimize çok önemli görevler düşüyor aslında. Bu konuda ciddi adımlar atmaları ve mega projeler üretmeleri icap ediyor. Şunu da belirtmek isterim ki bu konuda hepimize ciddi görevler düşüyor. Eski Urfa’yı koruyarak yeni bir Urfa inşa etmemiz gerekiyor. Tabi ki bunu da yaparken kibrit kutusu gibi beton yığınlarının yerine sosyal yaşam ve yeşil alanları olan yaşanabilir yerler inşa etmemiz lazım.

Tarım arazilerinin korunması konusunda neler yapılıyor. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Tarım ve tarım arazilerin korunması ülkemiz geleceği açısından elzemdir acizane Toprak Koruma Kurulu kurulsun diye her platformda dile getirdim ve çok şükür bunda da başarılı oldum. Bu kurul kuruldu. Maalesef şimdiye kadar tarım arazilerimizin korunması konusunda çok başarılı olamadık. Bu benim içimde kanayan bir yaradır. En verimli arazilerimiz yok oldu. Toprağa ihanet vatana ihanettir. Biz topraklarımızın yok olmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunu da bir firmanın önüne geçerek gösterdik ve toprağın yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Tarımın başkentiyiz ve bu böyle kalmalıdır. Bu konuda Tarım Kredi Kooperatifi konusunda başka ile bağlıyız. Ben bu konuda mücadelemi verdim ve inşallah burada bölge müdürlüğü kurulacak.

Bozova ikinci etap sulama projesi ne durumda?

Bakın bende o bölgenin çiftçisiyim ve bu sorun çok büyük. Ağaçlar kuruyor, verim çok düşük. Bu konuda biz Bakanımıza hep ilettik. Ama bazıları ağır davranıyor.  Yoksa burada sulama olsa çok verim artar. Sorun bura ile de sınırlı değil. Hilvan, Siverek, Viranşehir gibi ilçelerimizde sulamayı bekleyen bir çok tarım alanımız var. 334 bin Hektar alanımız su bekliyor. Bunun çözümünün bir an önce bulunması, yatırımların hızlanması gerekiyor .Bu projeler daha önce Çevre ve Orman Bakanlığındaydı ve şimdi Tarım Bakanlığa geçti. Hep beraber ilgili makamları sıkıştırıp bunların hayata geçirilmesini sağlamalıyız. Düşünün bizim sulanabilir arazimizin % 73’ü hala su bekliyor.

Kürt sorunu, terör sorunu çözüm süreci hakkında neler söylersiniz.

Bakın bu konuda AK Parti en cesur adımları atarak Milli Birlik ve Beraberlik konusunda çok önemli adımları atmıştır.  Özellikle diyalog konusunda önemli adımlar atmıştır. Ama bu durumdan rant devşiren emperyalist güçler ve maşaları biz barış elini uzatırken onlar hendek kazma ve şehirleri silah deposu haline getirmek ile meşgul idiler. PKK kendi başına değil. Bunu bilin. Türkiye barışa en yakın zamanda iken bunlar silahları patlattılar ve inanın bunların derdi Kürt vatandaşlarımızda değildir. Bunların tek derdi Türkiye’yi bölmektir. Şunun da altını çizmeden geçemeyeceğim; Kürt vatandaşlarımız barış sınavından başarı ile geçtiler ve bölücülüğe taraf olmadılar. Ben çözüm olarak iman kardeşliğini görüyorum ve bu manada Türk, Kürt, Arap arasında bir şüphe yoktur. Milletimiz tek yürektir ve kardeştir.

Kişisel bir soru; günde kaç telefon alıyorsunuz? Bunların kaç tanesi kişisel kaç tanesi Urfa’nın sorunları ile ilgili ?

200-400 civarında telefon geliyor. Takdir edersiniz ki kimisi kişisel kimisi de Urfa ile ilgili sorunlar üzerine. Acizane hepsine yetişmeye ve hemşerilerimizin hukuki, makul ölçüler içerisinde olan sorunlarını çözmeye gayret ediyoruz.

Sayın Cevheri Urfa ile ilgili çalışmalarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Bende Urfa basının kıymetli gazeteci ve yazarları ile bir araya geldiğim için mutluluk duyduğumu ifade ederek düşüncelerimizi bu röportaj vesilesi ile Urfalı hemşerilerimize aktaracağınız için size ayrıca teşekkür ediyor bu vesile ile tüm Urfalı hemşerilerimize en kalbi muhabbetlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, AK, Parti, Şanlıurfa, milletvekili, Mehmet,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı