Haber Detayı
07 Eylül 2016 - Çarşamba 13:18 Bu haber 1539 kez okundu
 
Çakmaklı: İsot üreticisinin yanındayız
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı isotun Şanlıurfa’nın marka değeri olduğunu belirterek İl Müdürlüğü üretimden pazarlamaya kadar her aşamada verdikleri desteklerin artarak devam edeceğini ifade etti.
Güncel Haberi
Çakmaklı:  İsot üreticisinin yanındayız

Enes POLAT / Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatifi ( ŞİKOP) Başkanı Bekir Polat ve Kooperatif Basın Sorumlusu gazeteci İshak Polat, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı’yı makamında ziyaret ederek ŞİKOP’un çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

Ziyaret toplantısında yeni görevinde Dr. Murat Çakmaklı’ya hayırlı olsun dileklerini ileten ŞİKOP Başkanı Bekir Polat, Kooperatif olarak Şanlıurfa’nın marka değeri olan isotun hijyenik ortamlarda ve orijinal üretim metotlarına  uygun olarak üretiminin devam etmesi için öncelikle kurutma alanlarına ihtiyaç duyduklarını belirterek; Kooperatif bünyesinde yaklaşık 70 üyemiz ile birlikte Şanlıurfa’da üretilen yaklaşık 50.000 ton yaş biberi işleyerek isot haline getiriyoruz. Şanlıurfa’da üretilen isotun yaklaşık %95’ini üreten üyelerimizin öncelikli meselesi bu üretimimizi hijyenik koşullarda gerçekleştirebileceğimiz uygun kurutma alanlarının tarafımıza tahsisidir” diyerek hijyen eğitimi, isotun tanıtımı gibi konularda kendilerine Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün vermiş olduğu desteklerden ve işbirliğinden dolayı teşekkür etti.

Geçtiğimiz günlerde İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı ve İl Müdür Yardımcılarının isot üreticilerini bizzat yerlerinde ziyaret ederek sorunlarını ve çözüm önerilerini dinlemelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini ve gelecek adına umutlandıklarının altını çizen Polat bu tür ziyaret ve denetlemelerin kendilerini motive ettiğini dile getirdi.

Kooperatif Basın sorumlusu gazeteci İshak Polat ise yaptığı konuşmada isot üreticilerinin yaşamış olduğu sıkıntılara dikkat çekerek ;” Bir çok değerimizin başka iller tarafından tescil edildiği bir dönemde elimizde kalan birkaç marka değerinden birisi olan isot maalesef hak ettiği noktada değildir. İlimizde bir çok çiftçinin ve isot üreticisi ailenin geçim kaynağı olan isot üretimi için acilen Gıda OSB’de  veya üretim şartlarına uygun bir yerde yer tahsisine ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra başta Şanlıurfa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, ilçe Belediyelerimiz, Harran Üniversitesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ŞUTSO gibi kurum ve kuruluşların bu markamıza sahip çıkması elzemdir” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı ise yaptığı konuşmada çiftçinin ve gıda üreticilerinin sorunlarının çözümü noktasında her zaman yanında olduklarını  ve olmaya da devam edeceklerini belirterek ; “ Kurum olarak Şanlıurfa’da tarımsal üretimin artması için gayret sarf ediyoruz. Bunun içinde sürekli çiftçilerimiz ve üreticilerimiz ile sıkı bir diyalog ve işbirliği içersindeyiz. Bu diyalog ve işbirliğimiz inşallah önümüzdeki günlerde artarak devam edecektir” dedi.

Dr. Murat Çakmaklı isotun Şanlıurfa’nın marka değeri olduğunda ŞİKOP ile hem fikir olduklarını ve isotun üretiminden, pazarlamasına kadar ŞİKOP Yönetimi ve üyeleri ile diyalog halinde olduklarını ifade ederek;” İsotun hak ettiği gelmesi noktasında üreticilerimize hijyen eğitimi, aflatoksin eğitimi, gibi eğitim çalışmalarımız oldu. Bunu yanı sıra Tarım ve Gıda Fuarında isotun tanıtımı konusunda en iyi isot yarışması ve çiğköfte ikramı gibi ortak çalışmalarımız oldu. İnşallah önümüzdeki günlerde gerek yer tahsisi, sağlıklı üretim, paketleme ve pazarlama gibi konularda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak destek ve katkılarımız artarak devam edecektir” dedi.

Yaklaşık bir saat süren toplantı çeşitli konularda görüş alış verişinin ardından sona erdi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gıda, Tarım, Hayvancılık, İl, Müdürü, Dr, Murat, Çakmaklı, isotun, Şanlıurfa’nın
Yorumlar
Haber Yazılımı