301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Şubat 2017 - Cumartesi 10:17 Bu haber 4673 kez okundu
 
Bulut; Merkezimiz gün geçtikçe yoğun ilgi görüyor.
“ Gençlik Merkezlerimiz” adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu Suruç Gençlik Merkezi Müdürü Ramazan Bulut oldu. Suruç Gençlik Merkezi ve faaliyetleri konusunda Ramazan Bulut’a sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.
Röportaj Haberi


Röportaj; İshak Polat

“ Gençlik Merkezlerimiz” adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu Suruç Gençlik Merkezi Müdürü Ramazan Bulut oldu. Suruç Gençlik Merkezi ve faaliyetleri konusunda Ramazan Bulut’a sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Ramazan Bulut. Beden Eğitimi Öğretmeniyim. Suruç –Şanlıurfa doğumluyum. Yıllarca Yavuz Selim İlköğretim Okulunda öğretmenlik yaptım. 3 Aydan bu tarafa da Suruç Gençlik Merkezi Müdürlüğünü yürütmekteyim.

Suruç Gençlik Merkezi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Suruç Gençlik Merkezimiz 3 yıl önce kurulmuş olup 1.200’ü kayıtlı üyemiz bulunmaktadır. Bu sayı faaliyetlerimize katılan diğer gençlerle 1.500’ü bulmakta ve yoğun üyelik katılımı ile her geçen gün hızla artmaktadır. Ben dahil 5 kişilik bir kadromuz var. Gençlik Merkezi bünyesinde halihazırda bağlama kursu, gitar kursu, Osmanlıca kursu bay ve bayanlara yönelik Kuran-ı kerim Kursu gibi hali hazırda 10 kursumuz var. Bunun yanı sıra kültürel kurslarımızın yanı sıra futbol ve atletizm kurslarımız bulunmaktadır. Kültürel ve sportif faaliyetlerimizin yanı sıra Değerler Atölyesi Eğitim kapsamında gençlerimiz ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal etkinlik projelerimiz yürütülmektedir.  Suruç Gençlik Merkezi yürüttüğü bu faaliyetler ile Suruç’ta gençlerimizi için yeni kültürel ve sportif anlamda önemli bir merkez haline gelmiş olup gün geçtikçe ve faaliyetleri tanındıkça  her geçen gün ilgi odağı haline gelmektedir.

Gençlik Merkezlerinin gençler için önemi nedir?

Her çocuk ailesinin göz bebeğidir ve aileler çocuklarını her türlü kötülükten sakınır. Hal böyle iken özellikle gençlerimiz terör odaklarının, uyuşturucu satıcılarının en büyük hedefidir. Bunun yanı sıra kötü alışkanlıklar ve teknoloji bağımlılığı gençlerimizin önündeki en büyük tehlikelere arasındadır. İşte Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezleri gençlerimizi bu tehlikelerden uzak tutacak, gençlerimizin kendilerine özgüven kazanacakları kültürel ve sportif imkanlar sunan ve okuldan sonraki zamanlarını değerlendirebilecekleri  gençlere güvenli, sıcak ve samimi ortam sunan yerlerdir.

Suruçlu gençlerin Suruç Gençlik Merkezine ilgileri nasıl?

Gittikçe artan bir ilgi var. Sebeplerine gelince; Şimdiye kadar Suruç’ta böyle kapsamlı bir merkez  hiç olmamış. Devletimiz gençlerimize boş zamanlarının tümünü geçirebilecekleri, kabiliyetlerini geliştirecekleri ve bunun yanı sıra güzel bir kişilik kazanabilecekleri faaliyetlere katılma imkanı sunduğu için Gençlik Merkezlerimiz gençlerimiz ve aileleri tarafından yoğun ilgi görüyor. Tabi bunda yapılan faaliyetlerin ve bu faaliyetlerin halkımız tarafından bilinmesinin de önemi büyüktür. İşte Suruç Gençlik Merkezi de faaliyetlerde bulundukça o oranda ilgi görüyor ve görmeye de devam ediyor. Aslında Suruç’ta geçmişte bu tür faaliyetler olmadığında hem de maddi imkansızlıklardan dolayı bizim faaliyetlerimiz gerçekten ilgi görüyor ve Suruç’un da buna ihtiyacı var

Yetkililerden pozitif bir ayrımcılık istiyor musunuz?

Şöyle ifade edeyim; Devletimiz,  Bakanlığımız vasıtası ile imkanların elverdiği bütün imkanları gençlerimiz için seferber etmiş durumda. Ama Gençlik Merkezimiz Suruç’ta tek ve yoğun ilgi görüyor. Var olan imkanlarla bu talebi karışlamak ve faaliyet çıtasını yükseltmek için elbette yetkililerimizden ve ilgili kurum amirlerimizden Suruç için pozitif ayrımcılık ve mümkün olan katkıyı bekleriz.

Gençlerin en çok ilgi gösterdiği kurslar nelerdir?

Suruç Gençlik Merkezinde özellikle müzik ve sportif alanlarda yoğun bir ilgi var. Ama her gencimizin ilgi alanı tabi farklılık arz edebiliyor.

Gençlerdin sizden talep ettiği kurslar var mı?

Var. Mesela Tekvando kursu, TEOG Kursu, LYS kursu gibi talepler var. Bizde ilgili kurumlar ile görüşerek bu taleplere olumlu cevap vermenin gayreti içerisindeyiz?

Suruç Gençlik Merkezinin fiziki şartları güzel. Bunun size getirdiği avantajlar nelerdir?

Doğrudur. Suruç Gençlik Merkezi kültürel faaliyetlerin yanı sıra sportif faaliyetlerinde yürütülebileceği fiziki şartlara sahip. Futbol sahamız, Kapalı Spor Salonumuz var. Ama maalesef fiziki şartlara sahip olmamıza ve talepte olmasına rağmen yeterli imkana sahip olamadığımız için aslında bu fiziki şartlar tam olarak değerlendirilemiyor diyebilirim. Yeterli sayıda liderimiz ve personelimiz olsa inanın Suruç Gençlik Merkezi çok daha güzel faaliyetler ortaya koyabilir ve daha çok genci faaliyetlerine katabilir.

Bunların ışığında; gençler neden Gençlik Merkezine gelmeli?

Gençler ülkemizin geleceğidir. Bundan hareketle Devletimiz milli- manevi değerlere sahip, kabiliyetli, kendisine özgüveni olan gençlerimizin yetişmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı uhdesindeki Gençlik Merkezleri vasıtası  ile gençlerimize her türlü imkanı sunuyor. Sadece güvenli, samimi bir ortamın yanı sıra düzenlenen kültürel geziler, gençlik kampları gibi etkinlikler ile gençlerimizin maddi ve manevi alanda kendilerini tanımalarını, yetenek kazanmalarını ve yeni ufuklar edinmelerini sağlıyor. İşte gençlerimiz Devletimizin kendilerine sunduğu bu imkanlardan faydalanmak üzere ve en önemlisi kendi kişisel gelişimlerini daha üst seviyeye çıkartmak üzere Gençlik Merkezlerimize gelmeliler. Suruç Gençlik Merkezimizde ücretsiz kurslarımız, sohbet odalarımız, sportif faaliyetlerimiz, gençlerin ders çalışabilecekleri odalarımız kısacası kültürel, sportif, eğitim anlamında her türlü imkanımız var. Bunun için de önce Gençlik Merkezlerimize gelip bir çayımızı içmeleri yeterli olacaktır.

Ailelerin Gençlik Merkezinize ilgisi ve yaklaşımı nasıl?

Şöyle ifade edeyim; Ben görevimde henüz yeniyim. Arkadaşlarımız ile birlikte Bakanlığımızın ve İl Müdürlüğümüzün ilkelerini ortaya koyduğu şekilde Gençlik Merkezlerimize gelen arkadaşlarımızın aileleri başta olmak üzer diğer ailelerimiz ile bir araya gelmenin gayreti içerisindeyiz ve bunu da olabildiğince hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, Çünkü; Gençlik Merkezleri olarak istiyoruz ki gençlerimiz kadar ailelerimiz de bizim faaliyetlerimizin içerisinde olsunlar. Bunun için de Bakanlık olarak yürütülen “ Çaya Geliyoruz” adı altında yürütülen proje kapsamında ailelerimizi ziyaret ediyoruz. Bundan gayemizde hem aradaki güvenin üst seviyeye çıkmasına sağlamak hem de halkayı genişletmek. Ve çok şükür bu güven her geçen gün artıyor diyebilirim.

Değerler eğitimi kapsamında faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Elbette. Suruç Gençlik Merkezi olarak Değerler eğitimi kapsamında gençlerimiz ile sabah namazı etkinliğimiz oluyor. Bu etkinlik kapsamında namaz sonrası esnafımız ile bir araya gelerek sohbet ediyoruz. Bunun yanı sıra her ay bir konu belirleyerek bunun üzerinde etkinlik düzenliyoruz. Bunun yanı sıra Müftülüğümüz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz Cumhuriyet Savcılığımız  ile ortaklaşa etkinliklerimiz oluyor. Mesela madde bağımlılığı konusunda Denetimli Serbestlik Kurumumuz ile birlikte Rehber Öğretmenlerimize yönelik bir seminerimiz oldu. İşte bunun gibi çalışımlarımız ile değerlerimizi bizzat yaşayarak  uygulama eğitimlerimiz devam ediyoruz ve bu konuda İnşallah ümit varız.

Faaliyetlerinize katılan gençlerdeki değişimi gördüğünüz zaman neler hissediyorsunuz?

Çok mutlu oluyoruz. Vatanına milletine hayırlı, maneviyatla yüklü, kabiliyetli gençlerin yetiştiğini görmek ve buna  bir nebze katkıda bulunmak insanı elbette mutlu ediyor.

Hayalinizde nasıl bir gençlik var?

Gençlik Merkezimizin ve bizim var oluşu sebebimiz olan; Vatanını, milletini, bayrağını seven, ahlaklı, bilgili geleceğin güçlü Türkiye’sinin temel taşları olan bir gençlik hayalimiz var.

Gençlik Merkezleri ve faaliyetleri konusunda yerel medyadan beklentileriniz nelerdir?

Gençlik Merkezlerimizin tanıtımı konusunda yerel medyanın katkısı bizin için önemlidir. Buna ihtiyacımız var. Sağ olsunlar Suruç’ta Meşale gazetesinden Galip kardeşimizin bu faaliyetleri tanıtma konusunda bize önemli katıkları var. Şanlıurfa’daki medya kuruluşlarından da aynı desteği beklediğimizi ifade etmek isterim.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

“ Gençlik Merkezlerimiz” adlı röportaj dizinizde Suruç Gençlik Merkezine ve faaliyetlerine yer verdiğiniz için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. İnşallah Suruç Gençlik Merkezi hayata geçirdiği ve geçireceği bir çok faaliyet ile Suruçlu gençlerin daha çok ilgi odağı olacaktır diyorum ve bu vesile tüm gençlerimize ve ailelerine saygılarımı ve selamlarımı sunuyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “, Gençlik, Merkezlerimiz”, adlı, röportaj, dizimizin, haftaki, konuğu, Suruç, G
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı