301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Şubat 2017 - Cumartesi 11:09 Bu haber 6400 kez okundu
 
Buğrul: Hedefimiz inançlı gençler yetiştirmek
“Gençlik Merkezlerimiz” adlı röportaj dizimizin bu haftaki konuğu Bağlarbaşı Gençlik Merkezi Müdürü Mesut Buğrul oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat/ Bağlarbaşı Gençlik Merkezi hakkında Mesut Buğrul’a sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

 Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Mesut Buğrul. Adıyamanlıyım.  Öğretmenim. 8 yıldır Şanlıurfa’dayım.  6 yıl öğretmenlik yapıtım. 2 yılda İl Milli Eğitim müdürlüğünde Ar-Ge biriminde çalıştım. 2 yıldır da kurucu Başkanı olduğum Bağlarbaşı Gençlik Merkezinin Müdürlüğünü yürütmekteyim.

Bağlarbaşı Gençlik Merkezi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gençlik Merkezimiz 2015 Nisan ayında resmi olarak hizmete başladı. Şu an 1750 civarında kayıtlı üyemiz bulunmakta olup yaklaşık 750 üyemiz sürekli  aktif olarak faaliyetlerimize katılmaktadır. Gençlik Merkezimiz yeni olmasına rağmen gün geçtikçe gerek öğrencilerimizin gerekse genç arkadaşlarımızın yoğun ilgisini çekiyor diyebilirim. Bu ilgi devam ettikçe inşallah üye sayımız ve faaliyetlerimize katılan gönüllü arkadaşlarımızın sayısı her geçen gün artacaktır.

Bağlarbaşı Gençlik Merkezi bünyesinde yürütülen kurslar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gençlik Merkezimiz bünyesinde Halk Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor Bakanlığı uhdesinde gerçekleştirilen kurslarımız bulunmakta olup Kızılay gibi kuruluşlarımız ile birlikte yürüttüğümüz kurslarımızda var. Bilindiği üzere bu kurs ve faaliyetlerimiz tamamen ücretsiz olup gençlerimizin zihinsel, bedensel becerilerini geliştirmek, gençlerimizin sosyalleşmesini sağlayan kurs ve faaliyetlerdir. Kurs ve faaliyetlerimiz sadece gençlerimize yönelik olmayıp ailelerimize ve Suriyeli kardeşlerimize yönelik faaliyetleri de kapsamaktadır.

Mesela gençlerimize, üyelerimize ve vatandaşlarımıza  yönelik satranç, , masa tenisi, Resim Kursu, Sertifikalı Bilgisayar  matematik, fen bilgisi temelli TEOG, LYS kurslarının yanı sıra Suriyeli kardeşlerimize yönelik Kızılay ile birlikte yürüttüğümüz Türkçe kursları, mahallelerimizde ikamet eden yetişkin anne ve babalar için veya “ Anne- Kız Kuran-ı kerim Öğreniyorum” adlı projemiz kapsamında vatandaşlarımıza yönelik Kuran-ı Kerim kurslarımız var.

Özetle bize gelen talepler üzerine biz buna göre pozisyon alıyoruz ve bu talebe cevap veriyoruz. Ama Gençlik Merkezi olarak sadece bu tür faaliyetlerde bulunmuyoruz. Mesela gönüllü gençlerimiz ile birlikte camii temizliği yapıyoruz, yaşlı teyze ve amaçlarımızı ziyaret edip evlerini temizleyip yemeklerini yapıyoruz.

Tam burada soralım; Bağlarbaşı Gençlik Merkezi olarak yürüttüğünüz gönüllük faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gençlik Merkezlerimiz bünyesinde yürütülen “ Değerler Eğitimi” çalışmalarımız var. Biz bunu  inanç ve ahlak eğitimi diyoruz. Bizim bu eğitim çalışmalarından ve faaliyetlerden kastımız ve asıl amacımız gençlerimize okul, Halk Eğitim Merkezleri gibi kurumlarda verilen klasik eğitimden farklı olarak gençlerimize sahada, pratik yaparak iyiliği, yardımlaşmayı öğretmek ve gençlerimizin bundan dolayı bizzat iyilik yaparak alacakları mutluluğu, huzuru bire bir yaşatmaktır. Bizim amacımız milli ve manevi değerlere sahip gençleri yetiştirmek olup gençlerimizin bunu bizzat yaşamalarını ve yaşatmalarını sağlamaktır. Yani söylemden ziyade bizzat gençlerimizin bu iyiliği ve yardımseverliği bizzat yapmasını bu davranış biçimini içselleştirmesini sağlamaktır. Ve Gençlik Merkezlerinin yürüttüğü bu yaygın eğitimle gerçekten gençlerimiz, gönüllülerimiz büyük bir davranış dönüşümü içerisine giriyor. Bunun yanı sıra ilk başlarda Gençlik Merkezlerini bir kurs merkezi gibi gören vatandaşlarımızın da bu manada algısı ve Gençlik Merkezlerine yaklaşımı değişiyor

Gençlik Merkezlerinin gençler için önemi nedir? Sizin bu konudaki görüşleriniz öğrenebilir miyiz?

Her ne kadar Gençlik Merkezlerinin gençlerin boş vakitlerini değerlendirebilecekleri kişisel gelişimlerini ve sosyal yönlerini geliştirebilecekleri birer merkez gibi klasik bir söylem, tanım  varsa da aslında gençlerimizin boş zamanı yok. Gençlerimiz maalesef günlerinin önemli bir kısmını okulda geçirdikten sonra kalan kısmında ders, TV, Sosyal Medya gibi gerekli ve gereksiz şeylerde geçiriyor. İşte Gençlik Merkezleri tam burada devreye giriyor ve gençlerimize kendileri için çok önemli olan bu zamanları yine kendileri için gerekli üretmelerini sağlamalarını öğretiyor, bunun yolunu açıyor. Çünkü gençlerimiz maalesef yaş itibarı ile neyin kendileri için yararlı neyin zararlı olduğunu idrak edemeyebiliyor. Özetle Gençlik Merkezleri gençlerimizin kendilerini maddi ve manevi olarak yetiştirebilecekleri güvenli, imkanı bol yerlerdir.

Gençlik Merkezlerinin aileler için önemi nedir?

Günümüzde gençlik bir çok kötülüğün hedefi halindedir. Bir çok kötülük odağı amaçlarına ulaşmak için gençliği ele geçirmeyi hedeflemektedir. Bunun yanı sıra sosyal medya, oyun gibi dijital bağımlılık gençlerimizi esir almaktadır. anne-baba olan hemen hemen bir çok vatandaşımız bu tehlikenin farkındadır ama bir çoğu da çocuklarını bu tehlikeden nasıl koruyacağını, uzak tutacağını bilmemekte veya tam olarak başarılı olamamaktadır. İşte Gençlik Merkezlerimiz milli ve manevi değerlere sahip, kişisel yönlerini ve becerilerini ön plana çıkartabilecek gençler yetiştirmek konusunda  güvenli birer merkez olarak ailelerimize gerçekten çok önemli katkıda bulunmaktadır. Çocuklarını buraya gönderen ailelerimiz buradaki ortamı görünce Gençlik Merkezlerine olan güvenleri yerine gelmektedir. Bizler yanı Gençlik Merkezleri de bu güveni ve aradaki koordinasyonu pekiştirmek üzere “ Çaya Geliyoruz”  projemiz kapsamında ailelerimiz ile bir araya geliyoruz .

Ailelerden gelen geri dönüşümler nasıl?

Çok çok güzel. Gerçi ilk başlarda Gençlik Merkezlerimiz kurs merkezleri gibi görülüyordu. Ama zamanla ailelerimizle bir araya gelerek bağlarımızı kuvvetlendirince , ailelerimiz çocuklarındaki maddi manevi gelişimi görünce bir çok ailemizden teşekkür alıyoruz ve almaya devam ediyoruz. Zaten bir ailenin amacı nedir? Milli ve manevi değerlere sahip, kişilikli, ahlaklı bir evlat yetiştirmektir. İşte biz Gençlik Merkezlerimizde ailelerimizin bu arzularına yönelik faaliyetler yürütüyoruz ve geleceğimiz olan gençlerimizi bu doğrultuda ailelerimizle birlikte yetiştiriyoruz.

Kurslarınız ve faaliyetleriniz ücretsiz. Bunlar vatandaşlardan ne ölçüde ilgi görüyor.

Sorunuz için özellikle teşekkür ediyorum. Özellikle bizim Gençlik Merkezimizin bulunduğu bölgede ve benzer yerlerde ailelerimizin gelir düzeyi yüksek değil. Dolayısı ile gençlerin yetişmesine yönelik bir çok kurs ve faaliyet ailelerimiz için önemli bir külfet. İşte Gençlik Merkezlerimiz ve Bağlarbaşı Gençlik Merkezi TEOG, LYS, Sertifikalı Bilgisayar Kursu, Resim Kursu gibi bir çok ücretsiz kurs ile hem ailelerimizi bu külfetten kurtarıyor hem de Gençlik Kampları, Doğa Kampları gibi etkinliklerle gençlerimize bir çok sosyal etkinlik fırsatı kazandırıyor. Ama bu sadece işin maddi kısmı diğer taraftan gençlerimiz bu faaliyetlere katılırken bir yandan güzel değerlere sahip oluyor. Dolayısı ile gün geçtikçe Gençlik Merkezlerimiz ailelerimizin ve gençlerimizin ilgi odağı haline gelmektedir.

Sportif faaliyetler konusunda Bağlarbaşı Gençlik Merkezinin fiziki şartlarınız uygun mu?

Maalesef değil. Bu konudaki talepleri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz bünyesindeki ilgili kurslara yönlendiriyoruz. A’dan Z’ye sportif kurslarımız var. Gerek yaz okullarımız, gerek yıl içerisindeki bu kurslarımıza gençlerimiz katılabilir.

Değerler eğitimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Cevaplarımızın arasında  kısmen değinmiştik Devletimizin ve Bakanlığımızın hedefi kişisel gelişimlerini ön plana çıkartacak, öz güveni olan, milli ve manevi değerlere sahip gençler yetiştirmek. Gençlik Merkezleri düzenlediği kurs ve faaliyetlerle gençlerin kişisel gelişimlerini güçlendirirken değerler eğitimi ile kişilikli, ahlaklı, örnek gençler yetiştirmeyi de hedeflemektedir. Dolayısı ile bir yandan mesela matematik kursu verirken namaz zamanı gençlerimiz namazlarını da kılmaktadır. Gençlerimiz resim kursuna katılırken aynı zamanda gönüllü olarak camii temizliğine de katılmaktadır. Yani bu değeler eğitimi ile gençlerimizin hayata hazırlanmalarının yanı sıra manevi olarak yetişmelerine de yardımcı oluyoruz.

Faaliyetlerinize katılıp güzel yönde değişim gösteren gençleri gördüğünüz zaman duyduğunuz hisler nelerdir?

Bir anne ve babanın en büyük arzusu vatanına milletine hayırlı, kişilikli bir çocuk yetiştirmektir. Bu hepimizin arzusu ve hedefidir. Acizane biz bunu gördüğümüz zaman çok ama çok mutlu oluyoruz. Kaldı ki acizane ben bunun için maaş alıyorum ve emek veriyorum. Verdiğimiz emeklerin yerini bulmasını görmek, aldığımız maaşı hak ettiğimiz görmek elbette bizi mutlu ettiği gibi gençlerimizin buradaki ruhu görmesi, bunu kazanması ve buraya gönüllü olarak gelmesi bizi ziyadesi ile mutlu ediyor ve şükrediyoruz.

Bir öğretmen ve Gençlik Merkezi Müdürü olarak hayalinizde nasıl bir gençlik var?

Bu sorunun cevabı o kadar geniş ki aslında. Özetlemeye çalışırsam; İmanlı, inançlı, kendisini her anlamda yetiştirmiş, geleceği okuyabilen ve analiz edebilen vatanını, milletini, bayrağını seven bir gençlik var hayalimde. Acizane bizde bunun için arkadaşlarımızla, kurumumuzla birlikte buradayız ve gayret sarf ediyoruz.

Gençlik Merkezlerinin ve faaliyetlerinin tanıtılmasında yerel medyadan beklentileriniz nelerdir?

Gençlik geleceğimizdir. Gençlerimizin düzgün olarak yetişmesinde medyanın önemi ve vebali gerçekten çok büyüktür ve medya gençlerin yetişmesinde yayınlarına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra özellikle medya gençlerimizin gönüllü faaliyetlerine daha çok yer vermeli ve bunu daha ön plana çıkartmalıdır. Acizane medyadan beklentilerim bu yöndedir ve bunun yanı sıra medya kuruluşları gençlerimize bünyesinde daha çok görev ve sorumluluk vererek onların kendilerini ispat etmelerine daha çok fırsat vermelidir. Çünkü günümüzde gençler medyayı ve özellikle sosyal medyayı yoğun olarak kullanmaktadır.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle “Gençlik Merkezlerimiz” adlı röportaj dizinizde Bağlarbaşı Gençlik Merkezine de yer verdiğiniz için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Gençleri dert edinmeniz ve onlarla ilgili gazetenizde yayın yapmanız bizi mutlu etti. İnşallah bu yayınlar medyamızda daha çok yer alması temennisi ile gençlerimize ve ailelerimize sevgilerimi, muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Gençlik, Merkezlerimiz”, adlı, röportaj, dizimizin, haftaki, konuğu, Bağlarbaşı
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı