Haber Detayı
20 Ocak 2017 - Cuma 15:03 Bu haber 4447 kez okundu
 
Boliebi; Vatan diye kalemlerimize sarıldık
Bu haftaki röportajımızın konuğu Suriyeli gazeteci-yazı ve edebiyatçı Bessam Alobied Boliebi oldu. Şanlıurfa’da Suriyeli gazeteci ve yazarların çıkarttığı Al Harmal gazetesinin Genel Yayın Koordinatörlüğünü yürüten Boliebi’ye sorduklarımız ve aldığımız cevaplar
Röportaj Haberi


Röportaj; İshak Polat

Bu haftaki röportajımızın konuğu Suriyeli gazeteci-yazı ve edebiyatçı Bessam Alobied Boliebi oldu. Şanlıurfa’da Suriyeli gazeteci ve yazarların çıkarttığı Al Harmal gazetesinin Genel Yayın Koordinatörlüğünü yürüten Boliebi’ye sorduklarımız ve aldığımız  cevaplar

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Bessam Alobied Boliebi. 1956 Rakka,  Suriye Doğumluyum. Ziraat Fakültesi ve sonrasında Hukuk Fakültesini bitirdim. Suriye’de 1983 yılından bu tarafa  Avukatlık mesleği yapıyordum. İki dönem Rakka Barosunda üyelik yaptım.  Suriye’de son yıllarda Hakimlik sınavını kazanmama rağmen Baas Partisine üye olmadığım için maalesef Hakimlik yapamadım.  Bunun yanı sıra yazar ve şairim. 2013 yılında Rakka şehrinde rejime karşı ilk özgürlük sesini yükselten kardeşlerinizden birisiyim. Şimdi ise Şanlıurfa’da Al Harmal adlı 15 günde bir çıkan bir gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyorum.

Yazarlık ve şairlik konusunu biraz açabilir miyiz?

Özellikle Çocuk Edebiyatı kısmında yazılar yazan bir edebiyatçıyım. Basılı üç eserim var. En çok çocuk edebiyatı konusunu seviyorum ve yazdığım eserler Suriye’de bir çok  yerde yayınlandı ve yine yazmış olduğum tiyatro eserleri Suriye’de bir çok tiyatroda oynandı.  Bunun yanı edebiyat ile ilgili bir çok toplantı ve seminere, konferansa katıldım. Hatta 2007 yılında Ankara’da Türk Edebiyatçıları ile düzenlenen bir seminere katılarak Türk Edebiyatçılar ile bir araya gelme fırsatını yakaladım ve burada yaptığım bir konuşma ile tecrübelerimi, duygu ve düşüncelerimi aktardım.

Şanlıurfa’ya ne  zaman geldiniz?

IŞİD’in Rakka’yı işgal etmesi  dolayısı ile Suriye’yi terk etmek zorunda kaldığımızdan dolayı Nisan 2014 yılında Şanlıurfa’ya geldim.

Al Harmal gazetesini çıkartama fikri nereden doğdu

Gazeteciler, yazarlar, şairler bir toplumun beyni, vicdanı, gözü, kulağı ve sesidir. Bu minval üzerine Suriye’de ki özgürlük meşalesini canlı tutmak, bu fikri Suriyeli kardeşlerimize ve uluslar arası kamuoyuna anlatmak üzere Şanlıurfa’daki ve diğer illerde ulaşabildiğimiz, Suriye’den tanıştığımız gazeteci, yazar ve şair arkadaşlarımız ile birlikte bir yayın çıkartma fikrinden doğdu.  Bu fikrin arkasında ise hem Suriye içerisindeki haberleri aktarmak ve Suriyeli muhacirlerin sorunlarını dile getirmek ve Suriyelilerin özgürlük mücadelesini anlatmak ihtiyacı vardır.

Al Harmal gazetesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Al Harmal “ Her daim Özgürlük” sloganı ile bir araya gelen Suriyeli aydınların birlikte çıkarttığı özellikle kültürel ağırlıklı bir gazete. 15 günlük yayın periyoduna sahip olup 1. Hamur kağıda baskılı, tabildot boy bir gazete olup duruma göre 12-16 sayfa olarak çıkmaktadır.2014 yılının 10. Ayından itibaren  Şanlıurfa merkezli olmak üzere Gaziantep, Hatay gibi toplamda 8 ilde  Suriyeli muhacirlere ve Rejimin hüküm sürmediği Suriye topraklarında dağıtımı yapılmakta ve okuyucuya ulaştırılmaktadır.

Türkiye’de Suriyeli gazeteci, yazar ve şairlerin çıkarttığı kaç gazete, dergi var?

Yaklaşık 50 civarında. Bu yayınların kimisi gazete, kimisi, dergi. İçerik olarak ta siyasi, kültürel, ve edebiyat ağırlıklı yayınladır.

Türkiye’de  Suriyeli gazetecilerin sorunları ve gazete çıkartmanın zorlukları nelerdir?

Öncelikle ruhsat alma sıkıntımız var. Bu Türkiye’nin yasalarından kaynaklanan bir durum ama yine de Türkiye Cumhuriyeti Suriyeli kardeşlerinden bu hakkı esirgemedi. Mesela Al Harmal için söyleyebilirim; bizi kendi parçaları olarak gördüler ve izin konusunda bize çok yardımcı oldular. Bunun yanı sıra Suriyeli gazetecilerin en çok karşılaştığı sorun ise gazeteci kimliğimizin olmaması. Sizin sahip olduğunuz gibi Suriyeli gazetecilerin sahip olduğu bir sarı basın kartı yok. Bundan dolayı şehirler arası gidip gelmek zorunda olduğumuz zaman izne tabi olduğumuz için Suriyelilerle ilgili her toplantıya, kongreye gidemiyoruz ve bir çok haberi kaçırmak zorunda kalabiliyoruz.

En önemlisi ise maddiyat. Suriyeli gazeteciler Suriye’deki maddi imkanlara sahip değiller. Reklam, destek konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Amacımız maddi menfaat olmadığı içinde bir çok yayınımız kapanıyor, yarım yamalak çıkıyor. Belki bir çok Suriyeli gazeteci ve gazeteye yabancı ülkelerden kendi çıkarlarına hizmet etmek kaydı ile  maddi destek imkanı sunuluyor ama vatanını seven Suriyeli gazeteciler böylesi bir duruma açlığından ölse bile kabul etmiyor.

Al Harmal’ı çıkartırken her hangi bir ülke veya gruptan destek alıyor musunuz?

Hayır. Hiçbir şekilde. İlk 6 sayımızda gazetemizin yazar- çizerleri kendi cebinden finanse ettik. Daha sonra bizlere Şanlıurfa’da yayınlanan Gapgündemi Gazetesi ve Yazı İşleri Müdürü gazeteci üstadımız Veysel Polat kol kanat gerdi. Bir çok sayımızı kendi matbaalarında bastılar. Bu hususta kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir diğer yardım da eski Şanlıurfa Valimiz sayın İzzettin Küçük döneminde Şanlıurfa valiliğinden geldi. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir de Fransa merkezli bağımsız bir basın örgütü olan Medya dayanışma Derneğinden bize bir bilgisayar ve fotokopi makinası hediye edildi. Bunun dışında bize verilen her  hangi bir destek yok ve olmadı da.

Türkiye’deki Suriyeli gazeteci ve yazarların arasında bir koordinasyon veya mesleki birliktelik var mı?

Öncelikle şunu ifade edeyim; Bizler vatanımızdan ayrıyız ve vatan diye kalemlerimize sarıldık. Suriyeli gazeteciler ve yazarlar için yazmak bin nevi vatandır. Bizler vatan diye kalemlerimize sarıldık. Bir nevi kalemlerimiz bizim vatanımız oldu. Suriye halkı okumuş ve aydını çok olan bir ülkedir ve bundan dolayı da münevverimiz çoktur. Türkiye’deki birlik beraberliğe gelince genelde Suriye’den tanışıyoruz ve bağımız var.Hemen hepsi özgürlük yanlısı . Ama birlik manasında sizin anladığınız bir şekilde mesleki bir örgütümüz yok. Bir girişim var ama henüz yolun başında.

Esed Rejiminden, Suriye’deki terör örgütlerinden tehdit alıyor musunuz?

Al Harmal’da yazan gazeteci ve yazarların tümü Esed Rejimi tarafından kırmızı bültenle aranan  isimler. Bu manada sürekli tehdit altındayız zaten. Rakka özgürlüğüne kavuştuktan sonra bizim kadromuz Rakka’da sürekli olarak yayıncılık yapmaya başladı. Ama Rakka IŞİD’in eline geçince bu sefer onların tehditleri ile karşı karşıya kaldık ve mecburen Türkiye’ye gelmek zorunda kaldık. Yani bir tek Esed Rejimi tarafından değil Suriye’de faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin tehdidi altındayız. Suriye’nin bağımsızlığını ve demokratikleşmişini isteyen tüm Suriyeli gazetecilerin hayatı tehdit altındadır. Hatta Şanlıurfa’da iki arkadaşımız olmak üzere üç- dört arkadaşımızı öldürüldü. Suriye’de ise bir çok gazeteci- yazar arkadaşımız öldürüldü. Ama gazeteci özgürlüğün ve demokrasinin, insaniyetin sesidir. Biz gazeteciliğin zorluklarını bilerek bu işe girdik ve bütün imkansızlıklara ve tehditlere karşı gazetecilik görevimize devam ediyoruz. Bu konuda Türkiye’ye Türk gazeteci arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bize kardeşlik ellerini uzattılar. Biz de Al Harmal’da bu kardeşliğe binaen iki sayfamızı Türk arkadaşlarımıza ayırdık ve kendi sayfalarımızda Necip Fazıl Kısakürek, Halide Nusret Zorlutuna, Cahit Külebi, Cahit Sıktı Tarancı, büyük üstat Mehmet Akif Ersoy gibi Türk edebiyatının önde gelen isimlerine ve eserlerine yer veriyoruz.

Suriye’de bir çok gazeteci katledildi ve aralarında Beşar Fehmi Kadumi gibi gazetecilerin ise akıbeti belli değil. Suriye’de gazeteciler neden bu kadar hedef seçiliyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun gazeteci gerçeği yazmak ve kamuoyuna yansıtmak için vardır. Gazeteci hürriyetin ve gerçeğin dilidir. Kim hürriyetin ve gereceğin düşmanı ise dolayısı ile bu görevi yerine getiren gazetecinin de düşmanıdır. Suriye de yaşanan gerçekleri anlatan gazetecilerin düşmanı kim olabilir. Rejim ve terör örgütleri. İşte Suriye gerçeği, yaşanan zulüm, kan, trajedi dünya kamuoyuna yansımasın diye gerek Rejim gerekse terör örgütleri tarafından onlarca gazetecinin canına kıyılmıştır. Beşar Fehmi Kadumi ve bir çok Suriyeli gazeteci ya katledildi, ya zindana atıldı. Maalesef akıbeti belli olmayan onlarca gazeteci ve yazar arkadaşımız var Suriye’de ve bizde akıbetlerini maalesef bilmiyoruz.

Kendinizi Suriye Devrimini kamuoyuna anlatmakta yeterli buluyor musunuz?

Ben bu konuda kendimizi yeterli görüyorum. Ama iş sadece medya ile bitmiyor. Asıl sorun Suriye muhalefetinin bir araya gelebilme ve Suriye’yi temsil etme problemidir. Bu konuda ciddi sıkıntılar var. Öncelikle güçlü bir muhalefet birleşmesine ve Suriye gerçeklerini dünya kamuoyuna anlatılması gerekiyor.

Batı medyasının Suriye yayınlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Maalesef Suriye konusunda Batı medyasının karnesi iyi değil. Suriye’de yaşanan özgürlük ve demokrasi taleplerini batı medyası çok fazla dillendirmedi ve görmezden geldi. Suriye’de yaşanan insanlık dramına ve özgülük talebine batı medyası hep bir iç savaş ve onun eklentileri olarak baktı. Suriye batı medyası ve batı devletleri için bir haber olarak kaldı. Hatta bazı batılı gazeteciler kendi ülkelerini propagandası için Suriye’de bulundu ve Suriye’yi kullandı.

Türk Medyasının yayınlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suriyelilerin en büyük şansı Türkiye ve Türk halkıdır. Suriye özgürlük mücadelesinin başlaması ile Türkiye Suriyeli kardeşlerine kapılarını ve gönüllerin açtı. Türkiye hem devlet olarak hem millet olarak Suriyelilerin hep yanında oldu, destekledi. Devletinizin ve halkınızın yanı sıra Türk Medyası da büyük ekseriyetle Suriyeli kardeşlerinin yanında oldu. Türk Medyası bizi anladı ve mücadelemizde bize destek verdi. Bakın biz Suriyeli gazeteciler ve yazarlar olarak bütün imkânsızlıklara rağmen burada özgürce yazabiliyoruz. Batılı kurum ve STK’lar bazen neden Türkiye’de kalmakta ısrar ediyorsunuz diye soruyorlar. Bizde şunu diyoruz; Türkiye bizim meselimiz kendi meselesi gibi görüyor ve kendi kardeşleri gibi bağrına basıyor.

Biz şunu da biliyoruz; Türkiye’nin başına gelen bir çok olayın ardında Türkiye’nin Suriye ve bölgedeki mazlumlara sahip çıkma, Batıdan, Amerika’dan bağımsız bir politika gütmesi  vardır. . Ve Türkiye bütün İslam aleminin ve mazlum dünyanın 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında bütün Suriyeliler Türkiye’nin selameti için dua etmiştir ve etmektedir.

Bir edebiyatçı olarak Suriyeli çocukların dramını yazıyor musunuz?

Maalesef Türkiye’ye geldikten sonra Al Harmal ve Suriye’deki olaylar çocuklar üzerine bir kitap yazmama engel oldu. Ama bende dahil bir çok Suriyeli özellikle bu dram ve yaşanan zulüm üzerine çok şey yazacaktır. Çünkü bizim yaşadıklarımız o kadar ağır şeyler ki yıllarca bir çok gazeteci, yazar ve şaire malzeme olacaktır.

Bunun yanı sıra şunu ifade etmek istiyorum; geçici olarak Fransa’ya gideceğim ve İnşallah geri geleceğim. Türkiye benim ikinci vatanım ve geri geldiğimde özellikle Suriyeli çocuklar üzerine bir roman kaleme almayı düşünüyorum.

Suriye’nin geleceğine yönelik düşünce ve hayalleriniz nelerdir?

Ben Suriye’nin geleceği konusunda ümit varım. Bu savaş, katliamlar ve zulüm elbette bitecektir. Suriye’nin kendi insanı özgür ve demokratik bir Suriye’de yaşamlarına geri dönecektir. Suriye’de başlayan değişim mutlaka hedefine ulaşacaktır.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle bu röportaj imkânından dolayı size,  bizi yalnız bırakmayan Gapgündemi Gazetesine, bize Şanlıurfa’da kol kanat geren gazetecilik faaliyetlerimizde bulunmamıza inanılmaz katkılarda bulunan gazeteci üstadımız Veysel Polat’a Suriyelilere sahip çıkan Türkiye Cumhuriyetine ve aziz Türk Milletine, bize ev sahipliği yapan Şanlıurfalılara  en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, Suriyeli, gazeteciyazı, edebiyatçı, Bessam,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı