Haber Detayı
16 Aralık 2016 - Cuma 10:11 Bu haber 6927 kez okundu
 
Birsen: Urfalı hizmetin en iyisine layık
Bu haftaki röportajımızın konuğu Birsen Turizm Seyahat’in sahibi Hacı Birsen oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Urfa turizminden, havaalanı transfer hizmetlerine kadar sektör ile ilgili Hacı Birsen’e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben; Hacı Birsen. 1964 Şanlıurfa doğumluyum. Üç kardeşiz ve esnaf bir babanın oğluyum. 2001 yılına kadar oto yedek parça sektöründe çalıştım. 2001 yılındaki malum krizden sonra turizm sektörüne geçiş yaptım. Yaklaşık 15 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteriyorum.

Birsen Turizm hakkında bilgi alabilir miyiz?

Birsen Turizm Seyahat turizm ve havaalanı transfer hizmetlerinde faaliyet gösteriyor. Bu hizmeti Türkiye çapında 8 ilimizde gerçekleştiriyoruz. Birsen Turizm Seyahat 2002 yılında tek araçla kuruldu ve daha sonrasında bu sayı arttı. İşimizim kapasitesine göre bu sayı 25’e kadar çıktı. Fakat Suriye iç savaşının başlaması ve bölge turizminin bundan etkilenmesi ile birlikte maalesef bir çok firmamız kapanırken biz ise küçülmek yoluna gittik. Şu an kalitemizden asla taviz vermeden turizm ve havaalanı transfer hizmetlerinde istikrarlı bir şekilde hizmetlerimize devam ediyoruz.

Kamuoyu sizi tanıyor ama özellikle havaalanı transfer hizmetleri ile kamuoyunun dikkatlerini çektiniz. Bu alana giriş öykünüz nedir?

Acizane havaalanına giderken Karakaöprü’nün en son durağında, en son ışıklarında  oturuyorum. Havaalanına gitmek için havaalanın transferini yapan ilgili firmanın kaptanlarına bizi sabah 5’te almalarını rica ettik. Alamayacaklarını söylediler. Yine dönüşte bizi orada bırakamayacaklarını söylediler. Bizde geçen yıl İstanbul’a inince Anadolu Jet’in bir kampanyası vardı; 14,99 TL’ye adrese teslim diye. Bu bende bir çağrışım yaptı. İstanbul dönüşü hemen bende böyle bir hizmete giriştim. Ve bu hizmete başlarken ve halen sadece sosyal medya üzerinden kişisel olarak reklam yaptım. Şu an geldiğimiz noktada hem Şanlıurfalıların teveccühünü kazandık hem de hali hazırda 5 seyahat acentemiz bize yolcularını yönlendirmektedir. Birsen Turizm olarak Şanlıurfa’nın en ücra noktalarından talep olan uçak saatlerinde talebe göre bir tek yolcumuz olsa bile o yolcumuzun transferini gerçekleştiriyoruz.

Müşteri memnuniyeti nasıl? Şanlıurfalılar hizmetlerinizden memnun mu?

Allah’a çok şükür geldiğimiz noktada Şanlıurfalılar verdiğimiz hizmetten çok memnunlar. Ben ara sıra tebdili kıyafetle araçlarımızı kontrol ediyorum, müşterilere memnuniyetlerini soruyorum. Özellikle hanımlar, yaşlılar ve engellilerin büyük bir memnuniyeti var. Bunda inancımız gereği durumu müsait olmayan yaşlı, engelli ve hasta gibi müşterilerimizden beyan etmeleri durumunda ücret almadığımız oluyor. Ayrıca müşterilerimizi girilmesi çok zor olmadığı sürece adresinden alıp adresine teslim ediyoruz.  Bu gibi nedenlerden ötürü de müşterilerimizin bize gerişi dönüşümü gayet güzel.

15 TL’ye transfer gerçekleştiriyorsunuz. Birçok ile göre bu rakam ucuz değil mi?

Doğrudur. Bu rakam bir çok ile göre çok ucuz bir rakam. Ama Şanlıurfa’nın ekonomik şartlarını biz göz önünde bulunduruyoruz. Biz bu rakamla Türkiye rekoru kırmış bulunuyoruz. Bakın bu rakam diğer illerde 60 TL. Ama benim insanım bu rakamı ödeyemez. Biz insanımızı düşünerek ekstra bir durum söz konusu olmadıkça da bu rakamı 2017’nin sonuna kadar zam yapmamayı düşünüyoruz. Sadece şehir merkezinin dışındaki Osmanbey Kampüsü, Eyyubi’ye Kampüsü, TOKİ’ler  gibi uzak yerlerde fiyatımız biraz değişik ama onu da müşterilerimiz ile görüşerek cüzi bir şekilde çözüyoruz.  Özetle fiyatımız Urfa için düşük ve ödenebilir bizim içinde bereketli bir rakamdır ve Urfalı hizmetin en iyisine layıktır.

Havaalanı transfer hizmetine başladığınız zaman her hangi bir engelle karşılaştınız mı?

Evet karşılaştık. En başta havaalanımızdaki görevlilerimizin prosedürü bilmemesinden kaynaklanan sıkıntılarımız oldu. Halbuki biz bu işin yasal dayanakları ne ise fazlası ile yerine getirdik, ona göre evraklarımızı eksiksiz olarak tamamladık. Buna rağmen bir çok engel ile karşılaştık. Ama daha sonra Danıştay kararlarını emsal kararları gösterince o arkadaşlarımızda ikna oldu ve bizde bu şekilde rezervasyona bağlı çalıştığımız için duraklara girmeden, oralardan yolu almadan telefon üzerine adresten teslim alarak hizmetimizi yürütüyoruz.

Taklitleriniz çıktı mı?

Henüz çıkmadı. Ama çıkacaktır. Ama  biz yasal prosedürü yerine getiren firmaların çıkmasını istiyoruz. Eğer çıkan firmamız yasal prosedürleri yerine getirerek hizmete başlayacaksa ilk önce ben tebrik etmeye gideceğim. Şu an Şanlıurfa’da büyük bir potansiyel var. İki firmada, üç firmada çıkabilir. Biz hiç kısır bir düşünceye sahip değiliz ve kısırda düşünmeyeceğiz. Nihayetinde bu kısmet işi, kalite işi.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen servis kazası servisleri tekrar gündeme getirdi. Sektörün sıkıntıları nelerdir?

Bizim sektöre girişimiz 2002 yılında resmi olarak öğrenci servisi olarak başladı. 2013 yılına kadar özel bir kolejin öğrenci servisçiliğini yaptık ve bunu yaparken de yine Türkiye’de bir ilk olarak her aracımızdaki koltuğa taşıdığımız öğrencinin ismini yazdık. O araç sadece o okula ve sadece o servisteki koltukta isimleri yazılı öğrencileri taşımak için kullanıldı. Şimdi bunların ışığında; servis kalitesi  alınan servis ücretleri ile doğru orantılıdır. Eğer siz hak ettiğiniz ücreti alabiliyorsanız düzgün bir hizmet sunabilirsiniz. Siz hak ettiğiniz ücreti alamıyorsanız maalesef düzgün bir hizmet veremezsiniz. Araçların yenilenmesinden, kalifiye elemen istihdamına kadar sektörün bir çok sıkıntısının temelinde hak ettiği ücreti alamamak vardır. Bakın o kazada bu araç yeni model bir araç olsaydı, bir tek okula servis hizmeti verseydi belki o kaza olmayacaktı. Yoksa birilerinin bilmeden söylediği gibi o araç kayıt dışı , korsan bir servis aracı değildi. Ayrıca şunu belirtmekte fayda var; İstanbul’daki araç, akaryakıt, personel ücreti aynı. Peki Urfa’da ki servis fiyatlarını ucuz hale getiren ne? İstanbul’da 300 TL olan 0-25 km ücreti Urfa’da 100 TL. Bu sefer aracını yenilemek isteyen, masrafını çıkartmak isteyen şoför, firma sahibi aynı araçla bir okul yerine iki okulun servisini taşımak zorunda kalıyor ve bu iki servise de yetişmek zorunda kalıyor. Bu da beraberinde kazaları beraberinde getiriyor. O günkü kazanın temel sebebi de budur. Ogün olan geleciğimiz olan çocuklarımıza oldu. Bunda maalesef velilerimizin de sorumluluğu büyük. Velilerimiz sigaraya para bulurken canını emanet ettiği servisi , şoförünü tanımadan sadece ucuz olmasına bakıyor. Araçlarda mutlaka kamera olmalı, denetlemeler sıkılaştırılmadır. Veliler de bu konuda vebal altındadır.

Sorunları ortaya koymada ve çözüm üretmede mesleki bir birlikteliğiniz var mı?

Geçmiş dönemlerde Urfa’da görev yapan Emniyet Amiri kardeşimiz bu işi denetlemeye ve örgütlemeye çok gayret etti. Ama temel sorunlardan birisi bir araya gelememekten ziyade yasal olarak Servisçiler Odasının kurulamamasından kaynaklanıyor. Böyle bir oda kurulmuş olsa bir çok sıkıntı sektör temsilcilerini bir araya geldiği Servis Minibüsçüleri  Odası vasıtası ile çözülebilir. Kaldı ki servis olayı biraz da rant olayına dönüşmüş. Ben bunu bir başka gazetede açıkladım ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile mahkemelik olduk. Özetle Servis Minibüsçüleri Odası kurulursa bir çok sorun ortadan kalkar.

Korsan Servis var mı?

Hayır. Bu doğru bir tanım değil. Bugün Urfa’da her hangi bir firmaya bağlı olmayan hiçbir araç yoktur. Hiçbir araç herhangi bir firmaya bağlı olmadan çalışamaz. Böyle bir şeye zaten firmalar müsaade etmez. Korsan Servisi beyan edenin bunu ispat etmesi gerekir.

Yıllardır turizm sektörünün içerisindesiniz. Şanlıurfa’nın turizm potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Urfa’nın müthiş bir turizm potansiyeli var. Yılın 12 ayı bu şehire turist çekecek tarih, kültür, yemek, dini turizm alanlarımız var. Ama şansızlığımız şudur; tüm Türkiye gibi bizde sektördeki gerilemeden etkilendik. Hatta daha fazla etkilendik. Özellikle yanı başımızdaki Suriye olayları bizi kötü etkiledi. Birde Urfa’nın turizmde hak ettiği yere gelememesini sebepleri var. Birincisi; tanıtım konusunda ki yetersizliğimiz. Sadece üç beş aynı kişinin  çeşitli fuarlara katılması ile tanıtım olmuyor. Sektörle ilgili, bu işin içerisinde olan insanların bu fuarlara katılımı çok önemli, Düşünün öyle fuarlar oluyor sektör temsilcileri parası ile bu fuarda bir stant alıp ta katılamıyor. Düşünün Urfa turizmi; bu fuarlara ne kadar az Urfalı gelirse başımız o kadar rahat eder diyen insanlar tarafından yönetiliyor. ikincisi; turizm ile ilgili kurum, kuruluşların yetkililerin umursamazlığı, nemelazımcılığı. Eğitim, kalifiye personel de işin başka bir boyutu. Bakın bugün İl Kültür ve Turizm Müdürlümüz bile vekaleten yürütülüyor.

Yoksa Urfa gerçekten müthiş bir turizm potansiyeline sahip ve bu durgunlukta elbet bir gün gelir geçer. Önemli olan bizim ne kadar turizmimize sahip çıktığımızdır. Ne zamanki yetkililerimiz türbine oynamayı bırakıp tanıtıma sahip çıkarsa o zaman önümüz açılır.

Bu manada Şanlıurfa medyasının desteğini görebiliyor musunuz?

Eskiden medya konusunda sıkıntımız vardı. Ama gittikçe Urfa turizminin tanıtımı konusunda Urfa basını gerçekten güzel şeylere imza atıyor. Abi bu biraz karşılıklı iletişime de bağlı. Ben artık Urfa basınının tanıtım konusunda önemli işlere imza attığını belirtebilirim.

STK’ların desteği konusunda neler söylersiniz?

Maalesef Urfa’da STK bolluğu var. STK’larımız aslında önemli şeylere imza atabilirler, turizmden kültüre bir çok anlamda bir çok şeyi değiştirebilirler ama maalesef bazı STK’larımız kendi alanları ile iştigal etmekten ziyade bürokrasiye, siyasete yalakalık peşindeler. Kimse kusura bakmasın ama bu gerçek. Elbette işini çok iyi yapan STK’larımız var ve biz bu çalışmaları takdir ediyoruz. Birde şu var; Urfa’nın gelişimi bir tek STK’ların sorunu değil. Bu konuda vekillerimiz, siyasetçilerimiz, bürokratlarımız duyarsızlar. Onların da daha aktif olması ve ellerini taşın altına koymaları lazım.

Eleştirilerinizi özellikle sosyal medyada yüksek sesle ifade ediyorsunuz. Kızan olmuyor mu?

Olmaz olur mu? Kızıyorlar diye, mahkemelerde uğraşıyoruz diye hakkı, doğruyu söylemekten gerimi kalacağız? Bizim verdiğimiz vergiler ile maaş alan, bu topluma hizmet etmesi gereken işini yapmıyorsa biz bunu dile getirmekten geri mi kalacağız? Acizane ben Göbeklitepe’te turist götürdüğüm zaman WC’leri temizliyorsam önce Allah rızası için sonra Urfa turizmi için yapıyorum. Ben bunu gönüllü olarak yapıyorsam maaş alanda işini düzgün yapacak. Kaldı ki; herkes eleştiriye açık olmalıdır. Biz doğruları söylemeye devam edeceğiz.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle görüşlerimizi sorup kamuoyuna aktardığınız için size ve gazeteniz GAPGündemi’ne teşekkür ediyorum.  Yaptığımız hizmetle Urfalı hemşerilerimizin gönlünü kazandık ve kazanmaya devam edeceğimizi ifade ederek bu vesile ile tüm Urfalı hemşerilerimize ve okuyucularınıza en kalbi muhabbetlerimi, selamlarımı sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, Birsen, Turizm, Seyahat’in, sahibi, Hacı, B
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı