301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Şubat 2016 - Cuma 17:44 Bu haber 20691 kez okundu
 
Birgül; Urfa’nın işi Urfa’da yaptırılmalıdır.
Bu haftaki röportajımızın konuğu Şanlıurfa Matbaacılar Dernek Başkanı Ramazan Tahsin Birgül oldu. Şanlıurfa’da matbaacı esnafının sorunlarını bizlere aktaran Ramazan Tahsin Birgül’e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.
Röportaj Haberi


Röportaj; İshak Polat

Bu haftaki röportajımızın konuğu Şanlıurfa Matbaacılar Dernek Başkanı Ramazan Tahsin Birgül oldu. Şanlıurfa’da matbaacı esnafının sorunlarını bizlere aktaran Ramazan Tahsin Birgül’e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben; Ramazan Tahsin Birgül, 1971 Şanlıurfa doğumluyum, 3kız 2 erkek çocuk babasıyım, Matbaacılık mesleğine 1984 yılında Şafak matbaasında başladım, 1994 yılından beri de kendi matbaamda mesleğe devam etmekteyim, Şanlıurfa Matbaacılar Dernek Başkanlığını ve Şanlıurfa Matbaacılar Kooperatif Başkanlığını yürütmekteyim.

Derneğiniz ve derneğinizin  faaliyetleri hakkında bilgi alabilirmiyiz?

Türkiye’de Oda kurmak zorlaşmış durumda 500 üye gerekiyor ki oda kurabilelim. Bizde mesleğimizin sorunlarını dile getirmek ve çözüm önerileri ortaya koyabilmek için bir sivil toplum kuruluşu olsun diyerek bu derneği kurduk. 2000 yılından bu tarafa  derneğimiz faaliyet halinde.  Faaliyetlerimize gelince;  öncelikle meslektaşlarımız arasında sosyal olarak birliği ve dayanışmayı sağlamak : B u kapsamda esnafımızın 1. dereceden ölenleri olduğunda taziye yemeği yapıyoruz kurmuş olduğumuz otomatik mesaj sistemiyle esnafımıza duyurulması gerekenleri iletiyoruz resmi kurumlarla esnafımız arasında köprü vazifesi yapmaya çalışıyoruz, eski dönemlerde anlaşma yani maliye ile resmi evrak basım anlaşması yapmakta  büyük zorluklar yaşanırdı biz dernek olarak maliye ile görüşmelerimiz sonucunda hem esnafımıza hem maliyeye kolaylık sağladık şimdi bir esnafımız maliye ile anlaşma yapmak istediğinde makine tesisi yeterli ise dernek olarak o şahsa yeterlilik belgesi veriyoruz maliyede o kişiye yetki veriyor büyük kolaylık oldu, ayrıca derneğimiz öncülüğünde federasyon kurduk federasyon olarak ta esnafımızın yaşadığı hatta bazı konularda büyük para cezalarına çarptırıldığı bazı konuları maliye bakanlığı nezdinde görüşmeler yaparak gerekli kolaylıkların düzenlemesini yaptırdık bu anlamda bütün Türkiye de mesleği yapan arkadaşlarımıza büyük menfaatler sağladık diyebiliriz.

Urfa’da matbaacılık ne durumda?

Urfa merkezde küçük büyük olarak yaklaşık 30 matbaacı var, Urfa’da meslek her geçen gün gelişmekte eskiden şehrimizde malzemeci yoktu çevre illerden malzeme almak durumunda kalırdık şimdiyse Elhamdülillah bizim 3 malzeme tedarikçimiz var ve bu kardeşlerimiz çevre illere de mal satıyorlar.

Önceleri Matbaa teknolojisinde de bayağı gerideydik ama şimdi büyükşehirlerde batıda yapılan işleri burada da yapabilmekteyiz. Şuan Urfa da aynı anda 2 renk 4 renk baskı yapabilen makineler mevcut, şehrimizde dergi gazete kitap basımı hem kalite anlamında hem maliyet anlamında batıdan farksızdır.

Buna rağmen Urfa’dan dışarı matbaa işi  gidiyor mu?

Bu sorunu önceleri biz sadece Urfa’da oluyor zannederdik. Fakat zaman zaman Türkiye Matbaacılar Derneği Federasyonu için toplantı yapıyoruz toplantıya 15 - 20 ilden katılım oluyor gördük ki bu sorun bir çok yerde var, biz dernek olarak soruna çare olarak geçmiş dönemlerde "PARAM URFADA KALSIN" başlığıyla mahalli gazetelerimize ilanlar verdik.” PARAM URAD DA KALSIN” her alanda Urfa da yapılabilecek iş dışarı gitmesin Urfa kazansın Urfalı kazansın dedik bu halk tarafından hoş karşılandı ama yetkililer tarafından ise hiç tık yok. Ne acı ki bazen belediyelerimizin bastırdıkları bazı evrakların şehir dışından temin ettiklerine şahit oluyoruz bu bizi gerçekten çok üzüyor yaralıyor, yani biz burada işçi çalıştırıyoruz kira ödüyoruz vergi veriyoruz, belediye ihale açıyor dışarıdan katılan yada sıradan bir pazarlamacıya bu işi havale ediyor bu pazarlamacı yada o ajans işi dışarıda yaptırıyor getirip fatura edip belediyeye yada o resmi kuruma işi teslim ediyor buna çözüm getirmek lazım ama kanunlarımız yasalarımız karışık ve suiistimallere açık olduğu için bir şey yapamıyoruz bunu ancak yetkililerimizin hassasiyetiyle çözebiliriz yani onlar bir matbaa işi yaptıracakları zaman yada matbaa işi ihaleye çıkaracakları zaman bunu verecekleri kişinin Urfa da matbaacılık yaptığına dair belge isterse yada bu işi yapanları tercih ederse sorun çözülür. Yoksa Türkiye’de serbest piyasa ekonomisi denen ne olduğu belli olmayan bir iş kanunu var, mesela bir seçim dönemini düşünelim seçilecek kişi Urfa’dan Urfa’lıdan oy istiyor ama oy istemek için bastırdığı tanıtım broşürünü afişini vs. evraklarını başka bir ilde bastırıyor bu çok büyük bir tutarsızlıktır. Belediye düşünün Urfa’dan oy alarak o makama gelmiş konuştuklarında "Urfam , Urfam illede Urfam" diyorlar ama iş icraata geldiğinde bakıyorsunuz ki gerek hizmet gerekse malzeme alımı değişik illerden yapılmış belediyelerin mal alım faturalarına bakılsa her şey ortaya çıkar, Belediye Başkanları Valilik ve diğer resmi kurumlarımız çıkıp biz bütün işlerimizi Urfa da yaptırmak için bir prensip kararı aldık deseler bu halk tarafından çok güzel karşılık bulur. Urfalı da işini Urfa da yaptırır esnaf kazanır kazanan esnaf kendini işini geliştirir belki bazı konularda maliyetleri şuan yüksek ama biz Urfa’ya Urfalıya şans vermezsek o kendini geliştiremezse nasıl ucuza mal edebilir. Urfa 2 milyon nüfusu ile kendi kendine yetebilen bir şehir konumuna gelmiştir biz Urfa’ya Urfalıya güvenmeli şans vermeliyiz.

Dışarıda yaptırılan her iş Urfa’dan çalınan milli servettir belki 3 kuruş ucuza mal ettim diye düşünenler aslında büyük zararları hazırladıklarını unutmasınlar nasıl ki Cumhurbaşkanı meclise milli ve yerli vekiller istedi bizde şehrimize milli ve yerli yöneticiler istiyoruz, derseniz hali hazırdakiler milli ve yerli değiller mi ? Bence yeteri miktarda değil hem yerliler hem milliler ama icraat konusunda maalesef sınıfta kalıyorlar yani atıyorum Eyyübiye yada Haliliye yada Karaköprü belediye başkanı çıkacak tv’de diyecek biz prensip kararı aldık bundan böyle Urfa’da yapılabilecek işi hizmeti bir miktar pahalıda olsa Urfa’da Urfalıya yaptıracağız bu örnek teşkil eder uzun vadede Urfa’ya kazanç olarak döner...

Kooperatif aşamada?

Kooperatifimiz 29 üyeden oluşuyor, 29 işyeri yapacağız biz bu işyerlerini klasik sanayi dükkanları gibi çatısı sacdan prefabrik değil de şehir merkezinde yapılan showroom tarzı kaliteli estetik bir site olsun istedik dolayısıyla bu yapıları kısa bir zaman içerisinde yapıp hayata geçirmemiz gerekiyor buna esnafımızın gücü yetmeyecekti yada bir kısmı yapabilecek bir kısmı yapamayacaktı bizde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat ettik sağ olsun bakanlığımız bize yardımcı olacaklarını söylediler müracaatımızı yaptık 2015 yılı yatırım bütçesine dahil edildik projemiz Türkiye çapında 35. sıraya girdi mimari projelerimiz yaptık son kontrollere geldik bu sene hükümetin geç kurulması ve muhalefetin geçici bütçeyi onaylamamasından dolayı bütçe görüşmeleri mart ayına sarktı, dolayısıyla marttan sonraya ihalemiz kaldı inşallah Nisan ayında ihaleye çıkaracağız işyerlerimizde güneş enerjisiyle elektrik üretmeyi düşünüyoruz, bu düşüncemiz bakanlık tarafından çok güzel karşılandı hatta geçen ay bakanlığımızın yaptığı "Üretimde Reform Çalıştayına" davet edildik orada Urfa’nın güneş enerjisi anlamında stratejik öneme sahip olduğunu vurguladık bunu çalıştay raporuna eklettirdik, Çalıştaya Bakanımız Fikri Işık bey bizatihi katıldı, Bakanlığımızın Sanayi bölgeler müdürlüğü Daire Başkanı Soner Erkek beyin elinden katılım belgemizi aldık buda bize büyük gurur oldu. İşyerlerimizi işimize mesleğimize uygun inşaa ediyoruz. İşyerlerimizde standartlara uygun olarak engelli wc'sine kadar her şey düşünüldü gerek gün ışığından maksimum faydalanmak için ön cepheyi tamamen camekanla yalıtım kullanarak gerek ısıyı gerekse soğuktan korumalı olacak, işyerlerimizi Bakanlık ihaleye çıkarıp %70şini karşılayacak 2 yıl ödemesiz 15 yıl vadeyle yıllık %1 faizle esnafımıza katkı sunacak Bakanlığımız projemize çok hassasiyet gösteriyor Bakanlık olarak Türkiye’de ilk defa Matbaacılar sitesi yapacağından en güzelini yapalım diyorlar bizde çok güzel bir mimari proje sunduk inşallah bu sene güzel bir temel atma töreni düzenleyeceğiz projemiz bittiğinde Urfa matbaacılık anlamında bölgede söz sahibi olacak hatta çevre komşu ülkelere ihracat yapmayı hedefliyoruz mutlaka da yapacağız inşallah. bununla ilgili çalışmalarımız sürmekte mesela projemizi Belediyeye verdiğimizde belediye yetkilileri ilk defa bu kadar güzel ve detaylı bir site projesiyle karşı karşıyayız dediler. İnşallah önümüzdeki günlerde sizi temel atma törenine davet  ederiz.

Başkanım ekleyeceğiniz başka şeyler var mı?

- Öncelikle alakanıza teşekkür ederim, İnşallah sizinde katkılarınızla Urfa’nın işinin Urfa’da kalmasına katkıda bulunabilirsek ne mutlu bize. Bu milli bir meseledir, memleketimize mesleğimize katkı ülkemize katkıdır, ayrıca aracılığınızla Ülkemizde yaşanan terör olaylarında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet yakınlarına yani bütün ülkeye sabrı cemiller diliyorum Terörü terörizmi ve özellikle bütün terör gruplarını lanetliyoruz. Ülkemizin birlik beraberliği hedef alınmaktadır. Adı değişik olabilir ideolojisi ayrı olabilir ama hepsinin ortak hedefi ülkemizin birlik ve beraberliğidir. Bunu iyi bilmek lazım. Dün birileri şunların haklarını savunuyoruz diyorlardı şimdi birileri bunları, birileri falancanı haklarını savunuyoruz deseler de bu başlıklar farklı olsa da hedefleri aynıdır artık bunu cesaretle hepimiz bir ağızdan dile getirmeliyiz.Biz Dini Bir, Bayrağı Bir, Peygamberi Bir, Bayrağı Bir, Vatanı Bir daha nice birleri olan biriz, beraberiz din kardeşiyiz Müslüman aynı yerden iki defa ısırılmaz ferasetli olmalıyız.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, Şanlıurfa, Matbaacılar, Dernek, Başkanı, Ra
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı