Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 11:05 Bu haber 1829 kez okundu
 
Bireysel silahlanmaya hayır!
Şanlıurfa'da sivil toplum kuruluşları, son dönemlerde kentte yaşanan silahlı olaylar nedeniyle artan ölüm ve yaralanmalara dikkat çekmek bir araya geldi. Bireysel silahlanmaya karşı çıkan STK'lar, yetkili kurumları göreve davet, vatandaşları da duyarlı olmaya davet etti.
Yaşam Haberi
Bireysel silahlanmaya hayır!

Haber Merkezi / Memur-Sen Şanlıurfa il binasında düzenlenen basın açıklamasını STK'lar adına AGD Şanlıurfa İl Başkanı Fevzi Çelik okudu.
Türkiye'de silah kullanımı ile ilgili bilgiler vererek başlayan Çelik, "Gün geçmiyor ki silahlarla cinayetler işlenmesin, yaralanmalar olmasın. Türkiye'de ortalama her 65 kişiden biri silah taşımakta ya da bulundurmaktadır. Ülkelere göre, silaha sahip olma sıralamasında Türkiye, tüm dünya ülkeleri sıralamasında 20'nci sıradadır. Ülkemizde ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda yaklaşık 10 kat artmıştır. Halen Türkiye'de 2,5 milyonun üzerinde ruhsatlı, bu sayının iki katından daha fazla da ruhsatsız silah olduğu tahmin edilmektedir." diye konuştu.
Türkiye'de ruhsatlı silah kullanımı ile ilgili bilgiler veren Çelik, "Bireysel silahlanmada ilk sırayı mesleği gereği risk alanlar, ikinci sırayı bireysel korunma, üçüncü sırayı yeterli gerekçe göstermeden 'evde bulunsun' isteğiyle silah edinenler oluşturmaktadır. Dördüncü sırada ise merak, hobi veya hatıra gerekçesiyle silah edinenler bulunmaktadır. Avcılık ve atıcılık ayrı bir kategori olup ateşli silahların 3'te ikisi bu amaçla ruhsatlandırılmaktadır." şeklinde konuştu.
Evde silah bulundurmanın olası sonuçlarına değinen Çelik, "Ülkemizde her yıl yaklaşık 3 bin kişi silahla ölmekte, 12 binden fazla insanımız da yaralanmaktadır. Ateşli silahlarla işlenen suçların yaklaşık üçte ikisi ruhsatsız, üçte biri ruhsatlı silahlarla işlenmektedir. Evde silah bulunması, aile içi şiddet olaylarında ciddi yaralanma ve ölümlere yol açabilmekte, intiharları kolaylaştırmakta, çocukların kaza ile ölüm ve yaralanmalarına neden olabilmektedir. Özel günlerde havaya ateş edilmesi sonucu ölen ve yaralananların sayısı da azımsanmayacak kadar çok olmakla beraber, çocuklar üzerinde olumsuz ve derin tesirler bırakmaktadır." ifadelerini kullandı.
Açıklamanın sonunda Vali Abdullah Erin'in silahların toplatılması çağrısına destek verdiklerini belirten Çelik, "Şanlıurfa STK'ları olarak, güvenlik elemanları ve can güvenliği ciddi manada tehdit edilenler dışında, silah taşınmasına veya bulundurulmasına karşıyız. Özel günlerde havaya silah sıkmanın mertlik değil, cahillik olduğu kanaatindeyiz. Silahların toplatılması konusunda, Valimiz Sayın Abdullah Erin Beyi desteklediğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bireysel, silahlanmaya, hayır!,
Yorumlar
Haber Yazılımı