Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 08:39 Bu haber 578 kez okundu
 
Bilimsel araştırma destekleri 'bina onarımına' harcandı
Sayıştay Başkanlığınca, bazı üniversitelere bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesi amacıyla tahsis edilen ödeneklerin, bina bakım onarımı, İngilizce dil eğitimi, laboratuvar yapımı gibi amaç dışı kullanıldığı tespit edildi.
Bilim Haberi


AA muhabirinin Sayıştay'ın "2016 Yılı Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporu"ndan derlediği bilgilere göre üniversitelere yönelik bilimsel araştırma projelerine ilişkin desteklerin kullanımında aykırılıklar görüldü.

Üniversiteler tarafından yürütülen bilimsel araştırma projeleri kapsamındaki faaliyetlerin başta Yükseköğretim Kanunu olmak üzere çeşitli yasal düzenlemelere tabi olduğu hatırlatılan raporda, her üniversitenin belirlenen hükümler doğrultusunda bilimsel araştırma projesine yönelik çalışmalarını çıkardıkları yönergeler doğrultusunda sürdürdüğü ifade edildi.

Raporda, Sayıştayın denetimleri sonucunda mevzuat hükümlerine aykırı olarak bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesi amacıyla tahsis edilen ödeneklerin "akademik personel ve öğrencilerin İngilizce dil kursuna gönderilmesi, laboratuar yapım işinin finanse edilmesi, ihtiyaç duyulan başka bir hizmet veya malın alınması, bina bakım onarımının yapılması, kongre projelerinin finansmanında kullanılması" gibi amaç dışı harcamalarda kullanıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Bilimsel araştırma projelerine ait ara ve sonuç raporlarının teslim edilmediği veya geç teslim edildiğinin görüldüğünün de altı çizildi. Raporda, bazı borç bakiyeleriyle, alacak bakiyeleri arasında denklik olmadığına dikkat çekildi.

Bazı bilimsel araştırma projelerinde, proje süresinin bitmesine ve ek süre de alınmamasına rağmen harcamada bulunulmaya devam edildiğine işaret edilen raporda, "Desteklenen projeler kapsamında edinilen taşınırların projenin sona ermesinin ardından taşınır sistemine dahil edilmediği ve proje yöneticisinin zimmetinde bırakılması nedeniyle diğer personelin kullanımına imkan verilmediği görülmüştür." tespitinde bulunuldu.

Raporda, bilimsel araştırma projeleri sonuçlarının kamu idaresi faaliyet raporlarında yer almadığı ve internet sayfasından kamuoyuna duyurulmadığı belirtilerken, iptal edilen projelere ilişkin belirlenen mali yaptırımlar ile 3 yıl boyunca aynı yürütücülere proje verilmemesi gibi kuralların uygulanmadığının da tespit edildiği bildirildi.

"Tamamlanmamış projeler bitirilmiş kabul edilmiş"

Projelerin çıktılarına ilişkin herhangi bir takip veya izleme yapılmadığı ifade edilen raporda, "Bilimsel araştırma projeleri kapsamında ayrılan ve özel hesapta izlenmesi gereken tutarların önce Strateji Daire Başkanlığının banka hesabına alınıp, bu hesap üzerinden de proje özel hesabına aktarıldığı, mevzuata aykırı bu işlem dolayısıyla özel hesaba aktarımı yapılan tutarların miktarı konusunda tutarsızlıklara sebep olunduğu" yönünde değerlendirmede bulunuldu.

Öte yandan denetimlerde proje mevzuatına göre başarıyla tamamlanmamış projelerin bitirilmiş kabul edilerek kapatıldığının da tespit edildiği kaydedildi.

Raporda, "Bilimsel araştırma projesi kapsamında üniversiteler tarafından verilen desteklere ilişkin mevzuata aykırı uygulamaların giderilerek söz konusu projelerin işlevsel hale getirilmesi kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması adına önem arz etmektedir." ifadelerine yer verildi. AA

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bilimsel, araştırma, destekleri, 'bina, onarımına', harcandı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
15° - 21°
Salı
15° - 20°
Çarşamba
15° - 23°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.10.2018
İmsak
05:10
Sabah
06:32
Öğle
12:17
İkindi
15:18
Akşam
17:49
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı