Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 10:29 Bu haber 463 kez okundu
 
Beyazgül, çözüm bekleyen soruları yanıtladı
Görev süresinde 100 günü geride bırakan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, düzenlediği basın toplantısında hayata geçirilen projeleri ve icra edilen hizmetleri anlattı. Yarım kalan köprülü kavşaklardan oto galerilerin taşınmasına, belediyenin mevcut borcundan personel durumuna, kamulaştırmalardan ŞUSKİ üzerindeki algı çabalarına yönelik basın mensuplarından gelen soruları yanıtlayan Beyazgül, kaynakların en verimli şekilde kullanılarak şehrin sorunlarının giderileceği mesajını verdi.
Güncel Haberi
Beyazgül, çözüm bekleyen soruları yanıtladı

 

Seyfullah POLAT / Sözlerine 15 Temmuz Şehit ve Gazilerini anarak başlayan Beyazgül, “15 Temmuz önemli bir gün. Tarihi akışımızı sekteye uğratmak isteyen dış güçler, burada bir takım iş birlikçileri ile birlikte halkımıza ve irademize hükmetmek istediler. O gün liderimizin çağrısı ile sokaklarda direniş gösteren halkımız, haçlı uzantılarını geri püskürttü. Böylesine bir olayı bir daha yaşamamak için tarihi iyi bilmek gerekiyor. Çocuklarımıza, gençlerimize tarihimizi iyi anlatmamız lazım” diyerek “Büyükşehir’le 100 Gün’ konulu raporuna geçti.

ALDIĞIMIZ TEDBİRLERLE MİLYONLARCA LİRA TASARRUF SAĞLIYORUZ

Göreve gelmeleriyle birlikte projeleri aksatmadan tasarruf politikası izlediklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Enerjide büyük tasarrufa gittik. Ticari Tarifeden aldığımız enerjiyi, sanayi tarifesine çevirerek yüzde 18 tasarruf sağladık. Araçların sayısını düşürerek tasarruf sağladık. Belediye birimlerimizin yer aldığı toplam 8 hizmet binası vardı. Göreve geldiğimizde bunların gerekliliği noktasında bir rapor hazırlattık ve 2 binanın kiralamasını iptal ederek bu sayıyı 6’ya düşürdük. Yeni hizmet binamızın çalışması da bu hafta sonuna kadar bitmiş olacak. Kısa sürüde ihalesi yapılarak yatay mimari anlayışıyla yeni binamızın yapımına başlayacağız. Üniversiteye ait Yenişehir Kampüsü’nün tahsisi gerçekleşti. Yeni binamıza geçtikten sonra mevcut hizmet binamızı yıkıp tarihi hanların önünü açmak istiyoruz. Bununla ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile istişarelerde bulunacağız. Araç konusunda bir tasarruf söz konusu oldu. Bunu kamuoyunun bilgilerine sunmuştuk. Belirli kademelerde daire çalışanlarımızın ve iş makinelerimizin bir kısmının iadesini istedik ve böylelikle 7 milyon 251 bin TL tasarruf sağladık. Ama çalışmadan sonra bu uygulamamızı sürdürüyoruz” diyerek iadelerin devam ettiğini bildirdi.

BELEDİYEMİZİN BORCU, 1 BUÇUK KATRİLYONUN BİRAZ ALTINDA

Büyükşehir Belediyesi’nin borç durumu ve eski yönetimin görev süresinin bitmesine yakın 350 yeni personel aldığı yönünde iddialara cevap veren Başkan Beyazgül, “Belediyemizin borcu 1 buçuk katrilyon TL olmasa da onun biraz altında bir rakam. Bu borçlar yıllara yayılmış ödemelerden oluşuyor. Bunları kamuoyu önünde sıkça ifade edemeyiz. Bizim bu borçlar nedeniyle elimizin konulumuzun bağlanma durumu söz konusu olamaz. 100 gün içinde yaptıklarımız ortada. Hizmetler aralıksız devam ediyor. Projelerimiz, yeni ihalelerimiz devam ediyor. Bu borçlar tek bir dönemin borcu değil. Geçmişten biriken borçlar var. SGK, maliye, enerji borçları var. Önceki Belediye Başkanımız da iyi niyetle elinden gelen gayretle çalışmıştır. Buna ek olarak yapılan borçlanmanın da yine kamuya hizmet olarak döndüğünü unutmamak gerekiyor” diye görüş bildirdi.

KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYIZ

Bankamatik memurları iddialarına da cevap veren Beyazgül, “En alttan en üst birime kadar kart sistemi sayesinde kimin ne yaptığını, kuruma ne zaman gelip ne zaman gittiğini tespit edebiliyoruz. Bu noktada kimsenin gözünün yaşına bakamayız. Bir personel havuzu oluşturduk. Birimlerdeki fazla personel bu havuzda birikiyor ve personel açığı olan birimlere gönderiliyor. Yeni personel alımı yapmıyoruz. Elimizdeki kaynakları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

TAPU SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN BAŞLANGICI OLACAK

Gecekondu yerleşimlerinin yoğun olduğu bölgelerde tapu sorunuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Beyazgül, “Şanlıurfa'nın modern bir kent olabilmesi için bu tapu sorununu çözmemiz gerekiyor. Bunun için yarın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 3 uzman şehrimize geliyor. Bu arkadaşlarımız Eyyübiye ve Haliliye’de çalışmalar yapacak. Eğer kanun değişikliği gerekiyorsa, kanun değişikliği, eğer mevcut mevzuatla gidilecekse bu mevzuata ilişkin alt yapı çalışmalarını yapacağız. Eyyübiye, Haliliye ve diğer ilçelerimizdeki tapu sorununa ilişkin çalışmalarımızı hızlandıracağız. İnşallah kentsel dönüşümün başlangıcı bu olacaktır” diye konuştu.

KALE ETEĞİNİN KAMULAŞTIRILMASI KÖTÜ SİLUETİ DEĞİŞTİRECEK

Kale Eteği çevresinde yaşayan vatandaşların kamulaştırma taleplerine göreve gelir gelmez cevap verdiklerini dile getiren Başkan Beyazgül, “Vatandaşlarımızın haklı talepleri vardı. Mevcut evlerde kaymalar olmasının yanı sıra haşereler insanlarımızı tehdit ediyordu. Bizler de göreve başlar başlamaz bu konu üzerinde önemle durduk. Alandaki 283 konut ve 17 işyeri için kamulaştırmayı başlattık. Artık vatandaşlarımız gelerek paralarını alabilecek ve bizler de mevcut evlerin yıkımına başlayacağız. Yine Balıklıgöl Havzasında bulunan tarihi Kızılkoyun Nekropol alanında kalan 35 yapının kamulaştırma işlemleri başladı. Bu kamulaştırma ile Kızılkoyun Nekropol alanı tamamen açığa çıkmış olacak” diyerek bu projeyle bölgedeki kötü siluetinde değişeceğini ifade etti.

TRAMBÜS DÖNEBİLSİN DİYE EKLENTİLERİ KISALTILACAK

Kamuoyunda uzun süre tartışılan Trambüs projesine değinen Beyazgül, “2 kez ilgili firmayla görüştük. Trambüs 25 metrelik çok uçun bir araç. Kavşaklardan dönme noktasında sıkıntı yaşayacağı kanaatindeyim. Uzman arkadaşlar proje yapılırken park alanlarının revize edilmesi halinde araçların sıkıntı yaşamayacağını belirtmişler. Ancak gelinen noktada bu alanların kısa vadede revize edilmesi mümkün gözükmüyor. Biz de araçların eklentilerinde kısaltmaya gidebilir miyiz? diye firmaya başvuruda bulunduk. Firma bunun mümkün olduğunu söyledi. Bu aynı zamanda şarj istasyonlarını da güçlendirmeye, daha uzun mesafelerin alınabilmesine olanak sağlıyor. İhale şartlarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. İhale şartını değiştirmek için Yüksek Fen Kurulu’na müracaat ettik. Müracaatımızın onaylanmasıyla kısa zamanda bu süreci geride bırakıp projeye odaklanacağız” dedi.

56 ADET YENİ OTOBÜS ALIMI YAPIYORUZ

Ulaşımdaki hizmet standartlarının yükseltilmesi için 8, 12 ve 18 metrelik olmak üzere toplam 56 adet otobüs alımı için ihaleye çıkıldığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Karakoyun Köprülü Kavşağı'nda çalışmaların yüzde 55’lik kısmı tamamlandı. Çalışmaların tamamlanmasıyla o bölgedeki kent trafiği önemli ölçüde rahatlamış olacak. Yeni açılan Beyazıt Bulvarı, Çardaklıkaya Bulvarı, Şehit Cihangir Çubukçu ve Abdulkadir Yüksel Bulvarı sıcak asfalt serim çalışmalarımız tamamlandı. 11 km’lik Buluntu Hoca Bulvarı’nda asfalt çalışmamız devam ediyor. Nisan 2019’dan şimdiye kadar 34 farklı cadde ve sokakta toplam 143 Bin metrekare sıcak asfalt serimi gerçekleştirdik” diye konuştu.

KARAKOYUN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI İÇİN, FİRMAYA VERİLEN SÜRENİN BİTMESİNİ BEKLİYORUZ

Karakoyun Köprülü Kavşağı ile ilgi son gelişmeleri paylaşan Beyazgül, “Projeyi üstlenen müteahhit geçen ağustos ayında zarar ettiği gerekçesiyle tasfiye başvurusunda bulundu ve çalışmaları durdurdu. Tasfiye kurulu başvuruyu inceleyip reddetti. Müteahhit yanımıza gelerek kurulun kararının aksi yönde karar alabileceğimizi kendisine bu konuda yardımcı olmamızı istedi. Mahkeme bu noktada yerel yönetimlere inisiyatif veriyor çünkü. Bu arkadaş işlerinin bozulduğunu, projeyi devam ettirecek gücünün olmadığını söyledi. Belediyedeki arkadaşlarımız da müteahhidin iyi niyetli olduğunu büyük zarara uğradığını söylediler. Ama biz ‘Bu işe devam edeceksin’ dedik. ‘Yasal süre içinde proje tamamlanmazsa biz de teminatı gelir olarak kaydederiz’ dedik. Ticarette kar da olur zararda. Şu an süreyi bekliyoruz” diyerek sürenin dolmasıyla birlikte Büyükşehir olarak kısa sürede kavşağı hizmete açacaklarını müjdeledi.

ÇEVİK KUVVET KAVŞAĞI ARALIK SONUNA YETİŞTİRİLECEK

Çevik Kuvvet Kavşağı Projesi’nin Karayolları’nın yetki alanında olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Ödenek olmadığı için proje durmuştu. Büyükşehir olarak sınırlarımız içinde olması nedeniyle biz bu konuyla yakından ilgileniyoruz. İnsanımızı etkiliyor. Trafiği etkiliyor. Cumhurbaşkanımız ve Ulaştırma Bakanımıza bu konu iletildi. Son olarak Bakanlık yetkilileri aralık ayı sonunda projenin bitirileceği yönünde bilgi verdi” diyerek projedeki son durumu özetledi.

RAYLI SİSTEM, MEVCUT ŞARTLARDA EKONOMİK DEĞİL

Raylı sistemlerle ilgili fizibilite ve maliyet çalışmalarının yapıldığını aktaran Beyazgül, “Abide Kavşağı ve Üniversite arası için düşünüyoruz ancak ne kadar ekonomik olur? Bunun da hesabını yapmak durumundayız. Bahsettiğimiz bu güzergahta taşınan insan sayısı maksimum 18 bin. Bugünün şartlarında maliyetini karşılamıyor. Kaynağımızı doğru kullanmamış oluruz. Rektör beyle bir görüşmemiz var. Lojmanların o bölgeye taşınması noktasında düşüncelerimizi ilettik. İlerleyen dönemlerde konuyu yeniden ele alabiliriz” dedi.

ŞUSKİ ÜZERİNDE OLUŞTURULAN ALGILARA CEVAP

ŞUSKİ tarafından çoğunluğu 5-10 yıl boyunca su faturası ödemeyen aboneler için başlatılan yasal takiplerle ilgili konuşan Başkan Beyazgül, “2019 yılının ilk 4 ayı itibariyle aylık enerji ödemelerini yapamayan kurumumuz, yapılan mali düzenlemeler ve tasarruflar neticesinde kendi öz kaynaklarıyla enerji bedelinin 60’ını karşılayabilecek duruma gelmiştir. Ayrıca hibe projeleri kapsamında 45 Adet İNVERTER ve 14 Adet Dalgıç Pompa, yüzde 85 hibe oranıyla kurumumuza kazandırılmıştır. Projenin toplam maliyeti 2 Milyon TL olup, bunun 1.7 Milyon TL’si AB hibesi, 300 bin TL’si öz kaynaklardan karşılanacak. Hayata geçirilen bu projelerle aylık 13 Milyon TL olan enerji ödememizi 2019 yılı sonu itibariyle aylık 9 Milyon TL’ye düşürmeyi hedefliyoruz. Vatandaşların biriken su borcunu daha kolay ödeyebilmesi için taksit ile ödeme imkânı sunduk. Büyükşehirler arasında en ucuz suyu vatandaşın hizmetine sunan belediyeyiz. 5 yıl 10 yıl su parası ödemeyen insanlar var. Bu insanlar da ihtiyaç sahibi olan insanlar değil. 3 kez uyarı gönderildikten sonra yasal takip başlatılıyor. Maddi durumu kötü olan insanımızı zaten gözetiyoruz. Kamuoyunda algı oluşturuluyor. Ne yapalım? Kurumlar bu şekilde zarar ediyor. Faturasını ödeyen insanlara ne cevap verelim?” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

KAŞMER DAĞI’NIN YÜZDE 96’SI HAZİNEYE AİT

Yine kamuoyunu uzun süre meşgul eden imar çalışmalarının devam ettiği Kaşmer Dağı’nın yüzde 96’sının hazine malı olduğunu hatırlatan Beyazgül, “Kaşmer Dağı’nın yüzde 4’ü özel mülkiyet. Bu özel mülkiyetin yeni oluşup oluşmadığına bakacağız. Bunun yanında güzergaha baktığımız zaman biraz mesafe uzuyor. Bununla ilgili birtakım söylentiler var. Otobandan bağlantı yolu verilip verilemeyeceğini biz de sorduk. Ulaştırma Bakanlığı müsaade etmiyor. Marjinal yapı olarak değerlendirmişler. Biz de bunun marjinal bir yapı olmadığını, o bölgeye 100 bin nüfuslu bir yerleşim bölgesi inşa edeceğimizi ifade ettik. İtiraz ettik. Tüm bu konuşma ve görüşmelerin ardından yine bu konuyu kapsamlı bir şekilde değerlendirip, yine bir basın toplantısıyla belgeleriyle kamuoyuna açıklayacağız” diyerek şeffaf bir sürecin yürütüleceğinin altını çizdi.

YENİ OTO GALERİCİLER SİTESİ’NDE ÇALIŞMALAR BİTMEK ÜZERE

Yeni oto galericiler sitesi’nde asfaltlama çalışmalarına başladıklarını belirten Başkan Beyazgül, “Şehrin trafiği çok olumsuz etkileniyor. Şehir merkezinde bulunan ve trafik yoğunluğuna sebep olan Oto Galericiler Sitesi’nin yeni yerinin alt ve üst yapı çalışmaları tamamlandı. Önümüzdeki günlerde sitenin yeni yerine taşınmasıyla birlikte bölgedeki yoğunluk ve trafik rahatlayacaktır. Şehir merkezinde bulunan ve trafik yoğunluğuna sebep olan Mobilyacılar, Hurdacılar, Oto Hurdacılar, Demir Doğramacılar ve Matbaacılar sitelerinin alt ve üst yapı çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.

 

Başkan Beyazgül 100 günlük görev süresinde yapılan diğer proje ve hizmetleri şöyle sıraladı:

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ TAŞINACAK

Eyyübiye’nin Yenice Bölgesi’nde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisi; Tesis yakınında bulunan mahallelerde rahatsızlık oluşturan kötü kokunun giderilmesi için gerekli tedbirler alındı. Uzun vadede de Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin taşınması ile ilgili çalışmalar başlatıldı.

5 YILLIK MEZBAHA EYLEM PLANI OLUŞTURDUK

Şanlıurfa Merkez ve ilçelerde bulunan mezbahaların insan sağlığı açısından şartlarının yürürlükte olan mevzuat hükümleri de dikkate alınarak düzeltilmesi için 5 yıllık mezbaha eylem planı oluşturularak harekete başladık. Bu kapsamda; ilk olarak Yenice’de bulunan mezbahanın faaliyete geçebilmesi için meclisten karar alındı. Diğer ilçelerimizde de çalışmalarımız devam etmektedir.

HAYVAN BORSASI İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Borsa binası, büyük ve küçükbaş hayvan satış padokları, büyük ve küçükbaş hayvan otelleri, yönetim binası, otoparklar ve sosyal Alanlardan oluşan Hayvan Borsası’nın inşaat çalışmaları başladı.

YEŞİL ALAN ÇALIŞMALARIMIZI HIZLANDIRDIK

Oyun grubu, futbol ve basketbol sahası, gölet, çim amfi, seyir terasları, yürüyüş yolları, oturma birimleri ve kameriyeler bulunan; 132 Bin metrekarelik Selimpınar Vadi Park’ın inşaat çalışmaları devam ediyor. Sonbaharda yeşillendirme çalışmaları tamamlanacaktır. Oyun grubu, seyir terasları, oturma birimleri ve kameriyeler bulunan; Osmanlı Mahallesi’nde 20 Bin metrekarelik parkın yapımına da başladık.

Yine il merkezi ve kırsal ilçelerde şimdiye kadar 700 Bin adet çiçek diktik. Yıllık bazda toplam 1,5 Milyon adet çicek dikim çalışmalarımız devam ediyor. 

KIRSALDA TÜM ALT VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Toplam 412 km stabilize ve mekanik yol çalışması yapılmıştır. 19 menfez yapımı, 1.553 adet Büzboru uygulaması ve 2.900 ton rotmiks yama ile tüm ilçelerimizde bakım - onarım çalışmaları gerçekleştirdik. Uzun ömürlü olmasından dolayı son dönemlerde uygulamaya başladığımız beton yol çalışmaları kapsamında; Şanlıurfa Valiliği ile yaptığımız protokol ile toplam 100 km’lik beton yol çalışması için start verildi. Bütçesi; Büyükşehir Belediyemiz ve İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecektir. Nisan 2019’dan şimdiye kadar 115 farklı noktada toplam 122 Bin metrekare kilitli parke taşı döşedik.

İHALE VE SATIN ALMA BİRİMLERİ BİRLEŞTİRİLDİ

İhale ve satın almayı tek çatı altında topluyoruz. Burada ihaleleri daha kontrol edebilir ve daha iyi bir ekibin elinde olmasını sağladık. Yine çapraz denetimlerle ihaleleri denetleyeceğiz.

İLÇE BELEDİYELERİ İLE KOORDİNASYONLU ÇALIŞMA

İlçe Belediye Başkanlarımız ile birlikte ortak koordinasyonda kararlar aldık. Zabıta ve Alo 153 konularında daha da hassas davranılmasını ön plana aldık. Vatandaşlarımızın talep ve önerilerinin anında giderilmesi ve geri dönüşler yapılarak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi hususuna ağırlık verdik.

TURİZM KARŞILAMA VE ENFORMASYON BÜROSU AÇIYORUZ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak Valiliğimizle yaptığımız protokolle, şehrimize gelen turistlerin her türlü yönlendirilmesinin yapılabilmesi ve daha iyi hizmet alabilmeleri için Balıklıgöl Platosu içerisinde Turizm Karşılama ve Enformasyon Bürosu açıyoruz. Buradaki amacımız Turizm konusunda olası tüm sorunları aşmak ve şehrimizin tanıtımını daha iyi yapmaktır. Turizmdeki çalışmalarımızın bir ayağı olan bu uygulamamızın ardından turizm projelerimizi de arttırarak yolumuza devam edeceğiz.

GAP VADİSİ ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

GAP Vadisi 4. etabımız daha önceki Belediye Başkanımız tarafından başlatılmıştı. Burada emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yürüyüş yolları, oyun alanları, peyzaj alanları ve süs havuzları bulunan; 105 Bin metrekarelik GAP Vadisi 4. Etabın inşaat çalışmaları devam ediyor. Sonbaharda yeşillendirme çalışmaları tamamlanacaktır.

MEVCUT İŞLERİMİZİN YAPIMI SÜRÜYOR

Viranşehir İlçesi Eyyüp Nebi’de yeni yaptığımız camiinin İnşaat çalışmaları devam ediyor. Eğitime ve gençlerin bilimsel aktivitelere katılımı konusunda her türlü desteği sunabilmek adına TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyemiz işbirliği ile Şanlıurfa'da bilim merkezi kurulması için protokol imzalandı. Şanlıurfa Bilim Merkezi için ihale çalışmaları başlatıldı. 3 Bin metrekare alan üzerine inşa edeceğimiz Hilvan Kütüphane Binasının ihalesi yapıldı. 32 bin metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz Türkiye’nin en büyük Çocuk Trafik Eğitim Parkı’nın inşaat çalışmaları devam ediyor.

 

 

RAMAZAN ETKİNLİKLERİMİZDE VATANDAŞLARIMIZLA BİR ARAYA GELDİK

Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl 3 merkez ilçe belediyemizle birlikte Rabia Meydanı’nda Ramazan Ayı boyunca günlük 2 bin kişiye iftar yemeği ikram edildi. Haleplibahçe’de kurduğumuz Ramazan Sokağı’nda her gün Ramazan Ayı’nın maneviyatına uygun bir şekilde programlar düzenledik.

HER ZAMAN HEMŞEHRİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Büyükşehir Belediyesi olarak Nisan 2019’dan bugüne kadar; 14 Bin 327 aileye gıda malzemesi yardımı, 3 Bin 431 aileye temizlik malzemesi yardımı ve 1.456 aileye 3 Bin 437 adet giyim malzemesi yardımı gerçekleştirdik.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Beyazgül,, çözüm, bekleyen, soruları, yanıtladı,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı