301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Mart 2016 - Cuma 08:39 Bu haber 4376 kez okundu
 
"Batı Müslümanlara ikiyüzlü davranıyor"
8 ay kadar önce İslam dini ile müşerref olan Alman vatandaşı Michael ( Mikail) Nuri Talip ile Müslümanlığa geçiş öyküsünü ve 3 günlük bir gezi için geldiği Urfa izlenimlerini konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Dedesi ve babası papaz olan ve koyu bir Hıristiyan öğretisinin içersinden gelerek Müslümanlığı seçen Nuri Talip’e sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Michael ( Mikail) Nuri Talip. Almanım. 25 yaşındayım. Üniversite öğrencisiyim. Almanca, İngilizce ve İslam dini üzerine öğretmenlik eğitimi alıyorum. Eğitimimin yanı sıra Nümberg Medine Derneğinde de aktif olarak İslami çalışmalarda ve derneğimizin mültecilere yönelik faaliyetlerinde yer alıyorum.

Sizi İslam’a götüren süreci ve sonrasını bize anlatır mısınız?

Süreç konusunda öncelikle şunu belirtmek isterim; Hidayet Allah’tandır. Benim Müslüman olmam Allah’ın takdiridir ve sebepler buna sadece vesiledir. Diğer yandan; Hıristiyan inancı sahip bir aileden geliyorum. Dedem ve babam papazdılar ve Hıristiyan adetlerine göre yetiştirildim. Benim Müslüman olmam konusu benim ailem için hiçte kolay olmadı. Bir ağacın meyve vermesi için ona iyi bir bakımın olması gerekir. Meyvelerin olgunlaşması için bir süreç vardır ve ben bu süreçte Nümberg’teki Medine Derneğinden çok şeyler öğrendim.

Daha net sorayım;  İslam’ı neden seçtiniz?

(Duraksıyor) Bunun cevabını vermekte zorlanıyorum. Allah beni İslam yoluna yönlendirdi. Müslüman olmadan önceki hayatımda dibe vurmuştum ve Rabbim beni kendi iradesi ile çıkışa yani İslam’a yönlendirdi. İslam’dan önce ruhumuz tamamen karanlığa bürünmüştü ve insan bunun farkına vardığı zaman kendi kendine şunu söylüyor; bu durumdan kurtulmak gerekiyor. Ve bu durumdan kurtulmak için arayış sürecine girdiğimde yaptığım araştırmalar neticesinde Medine Derneği sayesinde İslam’a girme şerefine nail oldum.

İlk Şahadet getirip Müslüman olduğunuzda neler hissetiniz? O anki duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?

O duyguları ifade etmek inanın çok zor. Şahadet getirdikten sonra kendimi buldum diye özetleyebilirim ancak özetleyebilirim.

Dedeniz ve babanız papaz. İlk Müslüman olduğunuzu duydukları zaman ailenizin tepkisi ne oldu?

Ailemin dindar olan bireyleri inançları doğru olarak kabul ediyorlardı ve yahut ta öyle kabul ediyorlardı yani tepkilerini belli etmiyorlardı. Daha az inançlı olan aile bireyleri ise bu kararım karşısında şok olmuşlardı.  Hatta bana; “ Sen terörist mi oldun? Diyenler oldu. Ben tepkilerin olacağını az çok tahmin edebiliyordum ama Avrupa’nın meşhur olan kibirliliğinin bu kadar yüksek olacağını tahmin etmiyordum.  Ama bu karar sonrasında Dedem ve babamın da kiliseden ayrılmak zorunda kaldıklarını da hatırlatmak istiyorum.

Aileniz ile hala görüşüyor musunuz?

Elbette. Onlar benim ailem. İslam bana ailem ile ilişkilerimi kesmememi emrediyor. İslam bana aileme edepli ve saygılı davranmamı emrediyor. Ben aslında Müslüman olduktan sonra aileme saygı göstermeye başladım.

Müslüman olmadan önceki bildiğiniz İslamiyet ile Müslüman olduktan sonraki İslamiyet arasında fark var mı?

Çok var. Müslüman olmadan önce bilgi sahibi olduğum İslamiyet tamamen bize uydurulan ve yalanlarla dolu bir İslamiyet idi. Bize Avrupa’da gösterilen İslamiyet tamamen yalanlar üzerine kurulmuştu ve sırf İslam’ı karalamak üzere kastlı yapılan bir propagandanın eseri idi ve öyle önyargılı veya bilmezlikten de değildi. İslam aleyhine tamamen kasıtlı ve bilinçli bir propaganda yürütülüyor Avrupa’da. Sebebine gelince; İslamiyet, Avrupa’nın istemediği bütün güzellikleri temsil ediyor, bünyesinde barındırıyor. İslam tarihine bakarsak hele hele Osmanlı tarihine bakarsak İslam kardeşliğinin en güzel örneklerini görebiliriz. Hâlbuki Avrupa tarihine baktığımız zaman tamamen sömürü üzerine kurulmuş bir tarih vardır ve son iki dünya savaşı da bu sömürünün paylaşımı konusunda çıkmıştır. Evet, günümüzde batı demokrasi, insan hakları konusunda çok konuşuyor ve bu konuda sesleri çok çıkıyor ama ben şunu söyleyebilirim; bu konuda namuslu ve dürüst davranmıyorlar. Batı birçok konuda ikiyüzlü davranıyor.

Müslümanlık hayatınızda neleri değiştirdi?

Benim için temel nokta edep. Eskiden edep yoktu. Müslüman olmam ile birlikte benim hayatıma edep girdi.  Zaten hayatımdaki Hıristiyan inancı tamamen çözüldü. Müslüman olmam ile birlikte hayatıma edep kavramı girdi ve arkadaşlarıma, aileme, çevreme olan davranışlarım tamamen değişti. Ki bu edep kavramını de Medine Derneği sayesinde keşfettim

İslamiyet, Avrupa’da yeterince tanıtılabiliyor mu?

Tabiî ki. İçersinde bulunduğum Nümberg Medine Derneği buna en güzel örnektir. Senede 10.000 kadar ziyaretçimiz var. Şahsen gönüllü olarak katıldığım çalışmalarda derneğimizi ziyarete gelen insanların ön yargısını kırmadan dernekten dışarıya çıktığını görmedim.  , İslam’ı karalamak isteyen bazı politikacıların ve medyanın başını çektiği güçlere rağmen Medine Derneği gibi organizasyonlarla biz gerçeği anlatmaya devam ediyoruz. Mesela; İsrail konsolosu derneğimizi ziyarete gelmişti ve medya bizim İslami çalışmalarımıza hiç değinmedi ve İsrail Başkonsolosu Medine Derneğini ziyaret etti diye haber yaptılar. Ama gerçekler er geç ortaya çıkar ve inşallah biz İslam gerçeğini insanlara anlatmaya devam edeceğiz.

İslam adına kan dökenler var. Bu konuda değerlendirmeleriniz nelerdir?

İslam kardeşlik ve barış dinidir. Kötü örnekler İslam’ı temsil etmez ve bazı insanların yaptıkları Müslümanlara mal edilemez. Bu gibi insanlar, örgütler Hıristiyanlıkta da var. Klu, Klux Klan, Yehova Şahitleri, Sentolojistler gibi. Bunları nasıl kimse Hıristiyanlığın temsilcisi olarak görmüyorsa İslam adına kan dökenleri de kimsenin İslamiyet’in temsilcisi olarak görmemesi lazım. Avrupalılarla konuştuğumuz zaman hemen bu örgütlerin İslamiyet’i temsil etmediğini onların bile ağzından bile görebiliyorsunuz. Kısacası ben onları İslamiyet’in temsilcisi olarak görmüyorum, gerçekleri bilen kimsenin de bunları İslamiyet’in temsilcisi olarak kabul ettiğine inanmıyorum.

Türkiye ve Urfa izlenimlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Özellikle Urfa’ya ayak bastığımızdan bu tarafa bize ev sahipliği yapan Murat Müjdeci beyin şahsında ve diğer Urfalılarda misafirperverliğin yanı sıra edep, mütevazilik ve içten bir samimiyet gördüm. Hele hele öğrenci kardeşlerimizin seslendirdiği ilahiler karşısında o kadar duygulandım ki gözyaşlarımı tutamadım. Birde Urfalı kardeşlerimizin gösterdiği samimiyet, misafirperverlik o kadar etkileyici idi ki bu bize müthiş bir moral kaynağı oldu. Bu moral bize Almanya’da ki çalışmalarımızda büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Buraya tekrar gelmeyi ve hatta yerleşmeyi düşünür müsünüz?

Sabahtan beri ben kendi kendime şunu diyorum; burası ne kadar güzel ve yaşanabilir bir memleket. Ziyaret etmeye Allah nasip ederse Türkiye ve Urfa’ya mutlaka geleceğim.  Ama yerleşme konusuna gelince şunu düşünmem lazım; bir Alman Müslüman olarak ben burada sizin ne işinize yararım? Şunu kıyaslarım; ben nerede işe yararım? Ona göre tercihimi yaparım. Galiba ben Almanya’da Medine Derneğinde daha çok işe yararım. Çünkü orada daha çok insana ulaşmaya ihtiyacımız var ve ; Sizin en hayırlınız insanlara en çok hayrı dokunandır.

Türkiye’deki Müslümanlara mesajınız nedir?

Müslüman Türk kardeşlerimiz kendi değerlerine sahip çıksınlar. Avrupa ve Avrupa’nın sunduğu değerler içi boş ve tamamen Müslümanları aldatmaya yönelik içi boş değerlerdir. Osmanlı medeniyetini kardeşlerimiz hiçbir zaman unutmasınlar. Sizin gibi kardeşlerimizin, bir araya geldiğimiz öğrenci kardeşlerimizin varlığı bu topraklarda hala Osmanlı varlığının canlılığını işaret ediyor ve bu bize büyük bir mutluluk ve gurur veriyor.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Böylesi güzel insanlarla tanışma ve Osmanlı mirası Türkiye topraklarını ziyaret etme imkanı verdiği için Allah’a şükrediyorum. Elhamdülillah böyle güzel nesiller gördüm burada. Öyle etkilendim ki buradan Almanya’ya daha güçlü bir şekilde döneceğim. Size de bizim duygularımızı Türk kardeşlerimize aktarma imkanı verdiğiniz için teşekkür ediyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 8, ay, kadar, önce, İslam, dini, müşerref, olan, Alman, vatandaşı, Michael, (, M
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı