Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 15:53 Bu haber 1563 kez okundu
 
'Batı kendi içinde bütünleşirken bizi ayrıştırdı'
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Duran, "Kendilerine bütünleşmeyi öngören Batı, bize maalesef ayrışmayı uygun gördü. Maalesef ortak medeniyetin sahibi bu coğrafyadaki insanları ayrışmaya tabi tuttu." dedi.
Kültür Haberi
'Batı kendi içinde bütünleşirken bizi ayrıştırdı'

İstanbul Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması" kapsamında, 18 Arap ülkesinden 60 gazeteci, İstanbul'da bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve 18 ülkeden 60 medya mensubunun katıldığı "Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması"nda yaptığı konuşmada, dünyanın en çok turist ağırlayan metropollerinden biri olan İstanbul'da çok farklı kültürden ve milletten insanın yaşadığını söyledi.

İstanbul'da 650 bini aşkını Suriyeli olmak üzere 750 bin Arap nüfusun ikamet ettiğini belirten Duran, "Bu ikametlerin yüzde 90'ı ne yazık ki zorunludur. Yani vatanlarından zulme uğrayarak kopartılmış insanlardır. Tarihin bu döneminde Rabb'im, Türk milletine 'ensar' olma rolü biçti. İnşallah hakkıyla üstesinden gelmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Kültürel değerlerin, toplumları ayakta tuttuğunu ve birbirine bağladığını vurgulayan Duran, şöyle devam etti:

"Aslında hiç yabancı olmadığımız tam aksine ana nüvesi, tohumu aynı olan bir kültürün ayrı dalları gibi bir araya geldiğimizde ana gövdeye bağlılığımızı hissediyoruz. Bu kültürel birleşimin, paylaşımın bir unsuru olarak üç ay önce İstanbul'da yaşayan Arap Entelektüeller Çalıştayı yaptık. Bu çalıştayda neler beklendiğini, İstanbul'da yaşamanın kültürel aktarımının ne olduğunu bir araya gelerek değerlendirmek istedik."

Rıdvan Duran, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Batılıların etkisiyle kurulan bu coğrafyadaki devletlerin, yazılan tarihin aslında insanları birbirinden ayıran ve birbirine düşüren bir unsur içerdiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"İnşallah bir ortak tarih şurası düzenleyerek aslında hiç söz edilmeyen bu birlikteliği, bu bütünlüğü ortaya koymak istiyoruz. Kendilerine bütünleşmeyi, birleşmeyi öngören Batı, bize maalesef ayrışmayı uygun gördü. Avrupa Birliği adı altında; sınırları, dilleri, finans kurumlarını ve kültürleri ortadan kaldıran bir medeniyet inşa etmeye çalışanlar, maalesef ortak medeniyetin sahibi bu coğrafyadaki insanları ayrışmaya tabi tuttu. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra yapılan ayrıştırma yetmediği gibi şimdi, bu dönemde de yeni ayrıştırmanın, bölmenin planlarını yapılmaktadır. Biz, sizler gibi konunun uzmanı ve topluma bilgi aktararak yön veren gazetecilerle bunları istişare edelim ve bir arada bulunalım istedik."

Mutanoğlu: Orta Doğu'da demokratik dönüşüm bekliyorduk

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu ise son on yılın, bundan on yıl önce hiç tahmin edilemeyecek olaylara gebe olduğunun yeni öğrenildiğini söyledi.

Mutanoğlu, "Bölgede, Orta Doğu'da demokratik dönüşüm bekliyorduk. Özellikle Arap Baharı başladığında hepimiz büyük bir umut içinde demokratik, Batılı ülkelerde olduğu gibi serbest seçimlerin yapıldığı, sandıkların kurulduğu, insanların özgürce istediklerini seçebildikleri bir dünya bekliyorduk ve bu umut içindeydik." diye konuştu.

Türkiye'nin 1946'da çok partili sisteme geçtiğini hatırlatan Mutanoğlu, o dönemden beri yaklaşık 70 yıldır Türkiye'de demokrasi tecrübesinin yaşandığını, sandıkların kurulduğunu, insanların beğenmediklerini sandıkta silip atabildiğini anlattı.

Bunun örneklerinin 2002 genel seçimlerinde yaşandığını dile getiren Mutanoğlu, Türkiye'nin çok eski ve kadim partilerinin, gösterdikleri başarısızlıktan dolayı yüzde 40'lardan yüzde 2'lere düştüğünü anımsattı.

Mutanoğlu, insanların elinde böyle bir güç ve yeteneğin olduğunu, bu yetkiyi kullanarak beğenmedikleri bir iktidarı kolay şekilde değiştirebildiklerini ifade ederek, "Türkiye açısından çok kıymetli bir şey bu. Çünkü her seçim döneminde siyasiler halkın önüne çıkıyorlar, kendilerini anlatıyorlar." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki gün önce açıkladığı seçim manifestosunda bir kez daha Cumhurbaşkanı seçildiğinde Türkiye'ye ne vaat ettiğini söylediğini anlatan Mutanoğlu, Erdoğan'ın, bu kadar güçlü olmasına rağmen kendisini anlatabileceği, halka gösterip beğendirebileceği bir platform bulduğunu, bütün siyasi partilerin de aynı şekilde kendilerini halka anlatmak için çaba sarf ettiğini söyledi.

"Bu demokrasi tecrübesi Türkiye açısından son derece önemli"

AA Genel Müdür Yardımcısı Metin Mutanoğlu, bu demokrasi tecrübesinin Türkiye açısından son derece önemli olduğunu dile getirerek, demokrasi tecrübesinin, basit geçişler olsa da kesintiye uğramadan devam ettiğini kaydetti.

Mutanoğlu, "2011'de Arap Baharı başladığında, biz bütün bu ümitlerle Arap Baharı'na baktık. Bütün bölgede gerçekten serbest seçimler olacak, sandıklar kurulacak... Ama düşündüğümüz gibi olmadı, olay farklı noktalara gitti, kardeş kanı aktı. İnsanlar birbirlerini öldürmeye başladı. Keşke bunlar olmasaydı ama bütün bunlar bizim için yaşanmış bir tecrübe olarak duruyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması'na usta gazetecilerin katıldığını belirten Mutanoğlu, "Biz gazeteciler nasıl bakıyoruz? Biz gazetecilikten ne anlıyoruz? Özellikle ülkelerimizin böyle bir geçiş döneminde bizim gazetecilik olarak neler yapabileceğimizi ortaya koymamız gerekiyor." dedi.

"İç çatışmalarda da en çok kullanılan şey medya"

Mutanoğlu, bilgi çağında artık iletişim teknolojilerinin arttığını, her türlü bilgiye her an ulaşılabildiğini, özellikle sosyal medyanın çıkmasından sonra her türlü bilgiye dünyanın neresinde olursa olsun kolayca ulaşılabildiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama aynı zamanda şöyle de bir sıkıntı yaşıyoruz. Bu bilgiler içinde doğru bilgiyi bulmak, doğru bilgiyi ortaya çıkarmak ve bunu insanlara sunmak gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Maalesef içinde yaşadığımız iç savaşlarda, iç çatışmalarda da en çok kullanılan şey medya. Yani bilginin, kendi çıkarları noktasında kullanıldığını görüyoruz. Dolayısıyla bize düşen şey, bu yeni dönemde, gerçek bilgiyi halkımızla buluşturmak, gerçek bilgiyi insanlara sunmak ve toplumumuza gerçekten dünyada ne olup bittiğini doğru şekilde göstermek.

İslam ve Arap dünyasının bu geçiş dönemlerinin çok kısa süre içinde biteceğini düşünüyorum. Böyle bir ümit içindeyim. Bu geçiş döneminde bizim toplumlarımıza sağduyulu bir habercilik yapmamız gerekir. Biz, AA'nın Arap dünyasında da oldukça etkili olduğunu görüyoruz. AA olarak bir şeyi dikkate alıyoruz. İnsanı merkeze alan bir habercilik yapmaya çalışıyoruz. Çünkü insanı dikkate almadığınızda, ülkelerin çıkarları, yalanlar devreye giriyor. Bunun üzerinde biraz durmamız gerekiyor çünkü maalesef Arap Baharı'ndan sonraki süreçte, özellikle medya, devletlerin çıkarları noktasında çok fazla kullanıldı. Oysa Batılı medya anlamında baktığımızda, medyanın daha bağımsız, daha görünür olması lazım. Maalesef son 5 yıl içinde o kadar kötü örnekler gördük ki, herkes kendi çıkarları noktasında medyayı kullandı. Eğer halklarımıza bu geçiş döneminde yardımcı olacak olursak, bunun en doğru yöntemi medyayı sahici bir anlamda ve öz eleştiri içinde kullanmak, hem kendi hem de karşı fikirlere saygı göstermek, onları da medyaya yansıtabilecek bir çalışma içinde olmak gerekiyor."

Bu anlamda bu toplantıya katılan gazetecilere önemli işler düştüğünü ifade eden Mutanoğlu, her sabah koltuğuna oturduğunda, haber merkezinde sabah toplantıları yaptığında olaylara hem İslam hem Arap dünyasının hem de insanlığın içinde bulunduğu durumun hassasiyetini düşünerek baktığını söyledi.

Mutanoğlu, İslam ve Arap dünyasının yeniden düzlüğe çıkması için neler yapılabileceği konusunun herkesin üzerine düşen bir görev olduğunu vurgulayarek, "Biz bu şekilde çalışıyoruz, bu şekilde hayata bakıyoruz ve haberlerimizi bu şekilde yansıtmaya çalışıyoruz." dedi. AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Batı, kendi, içinde, bütünleşirken, bizi, ayrıştırdı',
Yorumlar
Haber Yazılımı