301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ekim 2016 - Cumartesi 11:13 Bu haber 6282 kez okundu
 
"Aşçılık hijyen ve disiplin gerektirir"
"Benim Mesleğim" adlı röportaj dizimizin bu seferki konuğu yaklaşık 15 yıldır aşçılık yapan Yılmaz Ede oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT / Aşçılığın yanı sıra başta ŞAPADER ve GÜDAPAFED'in kurulmasında ve gastronomi etkinliklerine öncülük ederek Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu'da mesleki dayanışmaya önemli katkılarda bulunan Yılmaz Ede'ye sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar...

Sizi tanıyabilirmiyiz?
Ben Yılmaz EDE. 1980 Şanlıurfa doğumluyum. Bir kız bir erkek iki çocuk babasıyım.Aşçılık mesleği ile iştigal ediyorum. TAŞPAKON ( Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederesyonu) üyesi GÜDAPAFED ( Güneydoğu aşçılar ve pastacılar federesyonu) kurucu üyesi ve Şapader ( Şanlıurfa aşçılar ve pastacılar derneği? yönetim kurulu başkan yardımcısıyım ve As başkanlığı görevini yürütmekteyim. Hayen gıda sektöründe Türkiye de öncü olan uluslararası restoranlar zincirlerini yöneten kurumsal bir şirkette kd supervisor olarak mesleğime devam ediyorum.

Aşçılık mesleğine ne zaman ve nasıl başladınız?
Aslında mesleğimin alt yapısında fırıncılık var. Daha ilkokul çağlarındayken başladığım bu meslek gün içinde yarım eğitim dönemim sonunda doğruca fırına gidip çalışırdım. Askerlik sonrasında kendimi geliştirmek içingittiğim İstanbul da kendimi aşçılık mesleğinin içinde buldum 2002 yılında İstanbul ilk aşçılık meslek deneyimim başladı. Daha sonra farklı illerde aşçılık mesleğine devam ettim
2006 yılında kendimi daha da geliştirmek ve aşçılık mesleğime olan merakımdan dolayı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gittim 2012 ye kadar burada aşçılık mesleğini icra ettim bölüm şefi olarak başladığım görevimde son 3 yılını mutfak yönetiminde de görev aldım. Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyet i 'den 2012 yılı başlangıcında memleketim Şanlıurfa ya dönüş yaptım şu an da gıda sektöründe Türkiye de öncü olan uluslararası restoranlar zincirlerini yöneten kurumsal bir şirkette kd supervisor olarak gıda sektörü içindeki görevimi severek devam ediyorum.

Mesleğinizi seviyormusunun?
Evet. Zaten bir insan sevmedoiği bir şeyi yapamaz. İnsanların hayatını devam ettirmesinde hava, ve sudan sonra gelen en önemli konu beslenmedir. Dolayısı ile insanlara çeşitli gıda ve baharatlarla ve çeşitli tekniklerle yemek hazırlamak ve güzel bir şekilde sunmak insana gerçekten büyük bir keyif ve heyecan veriyor. Ben mutfağa girdiğimde beyaz ceketimi giydiğinde hala heyecan duyabiliyorum.Evde bile mutfağa girip yemeklere müdahil olduğum anlar oluyor yaklaşık 14 yıl gibi bir süredir hala heyecan olması mesleğime olan sevgimden kaynaklanıyor. Mesleğime olan sevgim, saygım ve heyecanım hala ilk günkü gibi etmekte.

Aşçılık mesleğinin zorlukları nelerdir?
Mesleğimiz fedakarlık isteyen bir meslek. İnsanlara en güzel lezzetleri en hijyenik şartlarla sunmanız gerekiyor. Bu da yoğun bir emek ve gayret gerektiriyor. Hal böyle olunca mutfağa girdiğimizde uzun süren çalışma saatleri bizi sosyal hayattan koparıyor, ailemize zaman ayıramıyoruz. Bazı arkadaşlarımız haftalık izin bile kullanamıyor bazı arkadaşlarımızın çalıştığı mutfaklarda çalışma şartları ve iş güvenliği sağlanmadan çalışmak zorunda kalıyor sektör yöneticilerinin ve işletmelerin bu konularda bizlere destek olması gerekiyor.Bir çok arkadaşımız meslek hastalıklarına yakalanıyor . Durum böyle olunca bir çok arkadışımız aşçılıktan soğuyor veya bu işi bir meslek değilde angarya bir iş olarak görüyor. Halbuki meslektaşlardımız emeklerinin karşılığını alabildikleri ölçüde verimli olabilir. İşte bu sıkıntıları bildiğimiz için de mesleğimizin tanıtımı, mutfağımızın tanıtımı, aşçı ve pastacı arkadaşlarımızın sorunlarının tespiti ve çözümü ile aynı zamada setörün temsilcileri arasında köprü olabilmek adına derneğimizi, federsyonrumuu ve konfederesyonumuz kurduk.

Urfa'da aşçılar hak ettikleri değeri görebiliyor mu?
Tam anlamıyla hak ettiğimiz değeri göremiyoruz. Mesleğimizi çok seviyoruz ama mesleğimiz hak ettiği yerde değil birçok arkadaşımız önemli işletmelerde usta olarak çalışmasına rağmen sgk primleri vasıfsız işçi olarak yatmakta buna göz yuman kamu kurumları ve yetkilileri aslında burada bir veya daha fazla ustanın bu şekilde çalıştığını bildiği halde buna sessiz kalıyorlar.
Buda hem devletimize sgk priminden zarara uğratılıyor hem de çalışan ustalarımızın hakkı yeniyor. Tabi bunu yenmek için kamu kurumlarımız bazen bizi de davet edip bu durumu düzeltmek için çalışmalar yapıyorlar tabi ama yetersiz kalıyor bu çalışmalar. Kurduğumuz STK'lar aracılığı ile bu çalışmaların hızlanmasına ve kamouyo oluşturulmasna gayret ediyoruz.

Meslektaşlarınız arasında dayanışma var mı?
Öncelikle bu soru için teşekkür ediyorum. Sizin gibi usta bir gazeteci karşımızda olunca röportaj vermek de bir hayli heyecanlı oluyor. Tabii ki bizde işler usta çırak ilişkisinde devam ettiği için geçmişten gelen mesleki geleneklerimiz sayesinde bir dayanışma oluşuyor. Ama bu durumu daha faydalı ve verimli hale getirmek adına meslektaşlarımız 14,04,2015 tarihinde Aziz Suveren ustamız başkanlığında Şanlıurfa'nın ilk aşçılık ve pastacılık sivil toplum örgütü olan Şanlıurfa aşçılar ve pastacılar derneği (ŞAPADER ) i kuruldu.
ŞAPADER Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu ( TAŞPAKON ) önderliğinde kuruldu.TAŞPAKON şu an Türkiye 'de 7 bölgesel federasyon 56 il ve 56 il derneği ile Türkiye 'nin en üst mesleki sivil toplum örgütüdür. ŞAPADER' in aktif çalışma yapısı sayesinde TAŞPAKON tarafından Güneydoğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar federasyonu (GÜDAPAFED )Şanlıurfa başkanlığında kurma ve yönetme yetkisi verildi. Şu an Şanlıurfa başkanlığında GÜDAPAFED federasyonunda bizimle birlikte olan illerimiz Adıyaman-Batman - Gaziantep-Dıyarbakır-Mardin- Kilis -Şanlıurfa dahil 7 ilimizin aşçı ve pastacıları ortak ve kurumsal hareket etmektedir.

GÜDAPAFED ve ŞAPADER 'in kurulmasında aktif ve öncü rol oynudınız. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Ben ilk olarak ŞAPADER ile mesleki bir STK içinde buldum kendimi dava arkadaşlarımı tanıdıkça ve yapılması gereken konular hakkında planlamalar yapılırken şunu gördüm gerçekten ŞAPADER bir dava hareketidir dedim sonrasında TAŞPAKON yönetim kurulu başkanı sn: Gökhan Tufan ile tanıştım hem bir Urfalı olarak hemde hemşerim olması münasebeti ile büyük bir gurur duydum. Gökhan Tufan başkanımın da deyimiyle Türk mutfağı yörelerde gizlidir sloganıyla başladığımız ve öncelik olarak il derneklerinin kendi yöresel lezzetlerinin gün yüzüne çıkarılması kararı alınmasıyla birlikte bizde bu çalışmalara hız verdik . Şanlıurfa 'da büyük bir gastromi turizmi potansiyeli olduğunu gördük ve Şanlıurfa mutfağı ve Şanlıurfa gastromi turizmi açısından tanıtımının yapılması araştırılması için Harran üniversitesi MYK aşçılık bölümünden değerli hocalarımız ile istişare ederek Şanlıurfa için önemli çalışmalar yaptık ve hala bu çalışmalar devam ediyor. Yapılan ve yapılacak etkinliklerin ve çalışmaların akademik olarak desteklenmesi ve devamlılığının sürdürüle bilmesi çok önem arz etmektedir. Harran üniversitesi MYO aşçılık bölümü ve 75. yıl mesleki eğitim merkezindeki hocalarımızın bu konuda büyük emekleri var hepsine sizin aracılığınızla Şanlıurfa 'mız ve kendi adıma teşekkür ediyorum

Mesleğinizi çocuklarınızın yapmasını ister misiniz?
Mesleğimiz hem insan yaşamı açısından hem de yediklerimize lezzet katması açısında da çok önemli bir konuma sahip olduğu için tabiki çocuklarımın ve çocuklarımızın bu önemli mesleği sürdürmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir meslek edinmek isteyen gençlere tavsiye edermisiniz?
Bazı mesleklerin hem ülkemiz açısından hemde ülkemize kattığı döviz turizm gibi önemli kazanımları istihdam büyüklüğü ülke bütününde işsizlik oranına büyük katkılar sunduğu düşünülürse hem milli degerlerimiz açısından hemde ülkemiz açısından tavsiye eederim elbitti. Bunu yanı sıra herkesin doktor veya mühendis olması mümkün değil. İlla ki brileri çöpler itoparlayacak, birileri insanların karnını doyuracak. Dolıyısı ile aşçılık bir meslektir. Hemde bu işe gönlünü ve emeğini koyan insanın geçimin rahatlıkla sağlayabileceği bir meslektir. Dolayısı ile genç kardeşlerimin aşçılık mesleğini yapmalarını isterim ve emek vermeleri şartı ile de tavsiye ederim.

Genç aşçılara tavsiyeleriniz nelerdir?
öncelikle; zor ve zevkli bir meslek grubunda olduklarını bilmelerini isterim. Aşçılık eşittir hijyen dir. aşçı belirli gıda ürünlerini kullanarak insan sağlığını düşünerek insanların sağlıklı yemeklere ulaşmasını sağlaması gerektiğini bilmelidir. Aşçılık bir doktorluk mesleği kadar hijyen disiplin gerektiren bir meslektir. Herkes beyaz aşçı çeketi giyebilir ama bilinçli olmak faydalı olmak eğitimci olmak farklı bir meziyettir genç meslektaşlarıma tavsiyem her zaman eğitim odaklı ve yenilikçi olmaları bu konu çok önemli

Gastronomi turizmini de katarak Şanlıurfa turizmi hakkındaki görlerdinizi öğrenebilirmiyiz?
Turizmin özelliği gereği, bir turist sadece aldığı hizmette tek bir unsurdan değil; seyahat ettiği havayolu firmasından indiği havaalanına, otelinde aldığı hizmetten bölgedeki aktivitelere, coğrafik, ekonomik ve toplumsal unsurların birleşmesinden ortaya çıkan bir fayda dan faydalanıyor. Dolayısıyla şehrimize gelen turistin Urfa 'dan memnun olarak ayrıla bilmesi için tüm bu unsurların koordineli bir şekilde çalışması büyük önem arz etmekte.
Öncelikle turizm de Marka şehir olabilmek için şehrin altyapısı tamamlanmalı ve rakipler iyi analiz edilmeli, turizm otoritelerinin, mevcut ve potansiyel turistlerin zihinlerine ilk gelen her yörenin farklılıkları, çekicilikleri, güçlü ve zayıf yanları, kimlikleri, sembolleri, çağrışımları ve imaj seviyeleri olduğu için bunlar iyi analiz edilmeli.
Turizm açısından Markalaşma çalışması bir bölgeyi bir şehri yada yörede yetişen bir ürünü diğerlerinden farklı olan yönlerini ortaya çıkarmayı ve iyi bir hizmetle sunmayı ve pazarlamayı amaçlamaktadır.

GASTRONOMİ TURİZMİ AÇISINDAN BAKARSAK;
Şanlıurfa 'mızın adına tescillenmiş bir festivalimiz olmadığını yaptığın araştırmalarda gördüm. biz en kısa yolu bularak Şanlıurfa 'mızla özdeşleşen çiğ köftemizin ön planda olduğu bir çiğ köfte festivali yapabiliriz .İtalya mantar festivali yaparak milyonları İtalya 'ya toplayabiliyor İngiltere sadece 2 günlük sarımsak festivali düzenleyerek sarımsakla ilgili bütün yemekleri yapıp milyonları toplaya biliyor bu şekilde daha başka bir sürü ülke var saymakla yetişemeyiz.ilimize gelen turistlerin klasik tatilin yanı sıra yeme ve içme ve kültürel gezi açısından ilimizi birkaç gün içinde gezerek yerel halkının ürettiği yöresel lezzetleri hem tanımak hem tatmak ilimiz açısından büyük kazanımlar sağlar sanırım bu 3-4 günlük gezi ve konaklarlarda yöresel ve bölgesel turizm etkin kulla bilirsek tabi burada da deneyimli turizm emekçilerinin yetişmek ve istihdam etmek den geçiyor yani bir bütün olmamız önemli..

Şanlıurfa'da Gastronomi adına neler yapılmalıdır? Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilrmiyiz?
Öncelkile; Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Şanlıurfa' nın gastronomi haritası çıkarılmalı.
Şanlıurfa da yeme içme festivalleri düzenlenmeli.
Şanlıurfa İl ve ilçeler bazında yöresel lezzetleri ortaya çıkarmalıyız.
Harran üniversitesi aşçılık myo bölümü ve Şanlıurfa daki diğer aşçılık okullarına gerekli destek verilmeli.
Şanlıurfa'nın en az bir marka değeri olan yemek ve ya içecek kültürü Ulasal anlamda tanıtılmalı ve ya tanıtmak isteyen işletmelere STK lara destek verilmeli.
Yörede yetişen ürünlerimize sahip çıkmalıyız su il bunu aldı bu il buna sahip çıktı zihniyetini bırakıp milli duygularla iş adamlarımız isletmelerimiz ve kurumlarımız bu duruma müdahale etmeli ve su an bireysel yürütülen veya kurumlarda kısmı yürütülen bu ürünler için kamuoyu oluşturmalıyız.
Şanlıurfa da yapılacak kültür gezilerinde gelen misafirleri ilçelerde oluşturulacak lezzet duraklarında yöresel lezzetleri anlatarak tadımlık sunumlar yaparak hem ürünlerimizin tanıtımı hem de ilimizin tanıtımını misafirlerimize yaparak şehrimizde fazla kalmasını sağlamalıyız 1 gün gibi kısa kültür turları düzenlememeliyiz..

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelik bana mesleğimizi ve şehrimizle ilgili kendimi ifade etme şansı verdiğiniz için GAPGündemi gazetesine ve sizlere çok teşekkür ederim.
Bu şekilde benim mesleğim yazı dizisinde yer bulmak dan da büyük gurur ve onur duydum tekrar ifde ederek tüm meslektaşlarıma en kalbi duygularımla saygı ve hürmetlerimi iletiyorum..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Benim, Mesleğim", adlı, röportaj, dizimizin, seferki, konuğu, yaklaşık, 15, yıl
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı