Haber Detayı
25 Şubat 2017 - Cumartesi 11:21 Bu haber 3412 kez okundu
 
Ali Baba ruhunu yaşatmaya çalışıyoruz
Bu haftaki röportajımızın konuğu Karaköprü Ali Baba Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Ali Tutluoğlu oldu. Karaköprü, Şazeli Ali Baba ile yüzyıllardır süre gelen Ali Baba hayratı hakkında ve dernek faaliyetleri konusunda Ali Tutluoğlu’na sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar
Röportaj Haberi


Röportaj; İshak Polat

Bu haftaki röportajımızın konuğu Karaköprü  Ali Baba Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Ali Tutluoğlu oldu. Karaköprü,  Şazeli Ali Baba ile yüzyıllardır süre gelen Ali Baba hayratı hakkında ve dernek faaliyetleri konusunda Ali Tutluoğlu’na sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben; Ali Tutluoğlu. 1976 Karaköprü-Şanlıurfa doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım.  İlk ve ortaöğrenimimi Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduktan sonra öğretmen olarak atamamız yapıldı. 2000 yılında başladığım öğretmenlik hayatımıza  Suruç YİBO, Şanlıurfa Kız Lisesi, Karaköprü İsmail Nazif Bayraktar Kız Lisesi’nden sonra halen GAP Kız Anadolu Lisesi’nde devam etmekteyim. Bunun yanı sıra halen Karaköprü, Ali Baba Kültür ve Dayanışma Derneğinin başkanlığını yürütmekteyim.

Başkanlığını yürüttüğünüz Karaköprü Ali Baba Kültür ve Dayanışma Derneği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Derneğimiz;  Ocak 2010 yılında rahmetli Ahmet Güzel, Ercan Topal, Mahmut Yılmaz, Hasan Yeşil, Hüseyin Kolsuzoğlu gibi ağabeylerimizin öncülüğünde kuruldu. Acizane bende bir üye olarak derneğimizin tüzüğünün hazırlanmasında ve kuruluş sürecinde bu çalışmalara katkıda bulundum.  Daha sonra Mayıs 2016 yılında başkanlık görevini devir aldım. Ama gerek bir üye olarak gerekse Yönetim Kurulu üyesi olarak derneğimizin kuruluşundan bu tarafa hizmetimize devam ediyoruz. Nihayetinde bu hayır ve iyilikte bir bayrak yarışı. Önemli olan hizmettir.

Derneğimizin kuruluş amacına gelince; Şanlıurfa sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde. Gelişim içerisinde insanların ihtiyaç ve beklentileri de günden güne artmakta ve değişim arz etmektedir. İşte acizane geçmişte bir çok STK çalışmalarının içerisinde bulunmuş birisi olarak değerli büyüklerimiz ile birlikte hem kültürel değerlerimizi  korumak ve geliştirmek, hem de sosyal ve yardımlaşma çalışmalarımızı de hem geliştirmek hem de yasal bir çatı altında toplamak gayesi ile derneğimizi kurduk. Derneğimizin bir diğer amacı da derneğimize adını veren Ali Baba hazretlerinin manevi mirasını yaşamak,  korumak ve ondan bu tarafa süre gelen hayrat, yardımlaşma faaliyetini yaşatmaktır.

Derneğimizin 280 kayıtlı üyemiz bulunmakla birlikte faaliyetlerimize katılan kardeşlerimizin sayısı daha da fazladır.

Derneğinizin faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz

Geçen yılın Mayıs ayında bu tarafa her ay Yönetim Kurulu toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıda yapacağımız etkinlikler, yapacağımız yardımlar gibi konularda istişarelerde bulunuyoruz. Bunu yanı sıra her ay “ Bir Konu, Bir Konuk” adlı programımız dahilinde derneğimize bir büyüğümüzü davet ederek bir konu hakkında seminer, panel gibi bir sohbet gerçekleştiriyoruz.  Bu manada Prof. Dr. Mehmet Ekinci, milletvekillerimiz Mehmet Ali Cevheri, Ahmet Eşref Fakıbaba, Karaköprü Belediye Başkanımız Metin Baydilli gibi hocalarımızı, siyasilerimizi misafir ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Ayrıca derneğimize ismin veren Ali Baba hayratımız var ve bu kapsamda her yıl yemek yaparak dağıtıyoruz. Özetle Karaköprü’nün sorunlarını  dile getirmek, çözüm bulmak ve Ali Baba hayratını devam ettirmek için faaliyetleriz var ve inşallah bu faaliyetlerimizi arttırmak ve çeşitlendirmek gayretindeyiz.

Tam burada soralım derneğinize adını veren Şazeli Ali Baba kimdir?

Tüm Karaköprü’de bilinen, tanınan ve sevilen Acizane benimde adını taşıdığım, adına hayratlar, mevlitler, sünnetler  yapılan, Şazeli Şeyhi ,  Şazeli Ali Dede 17.  yüzyılda Urfa’ya gelmiş ve yerleşmiş bir İslam Alimi. Osmanlı Sultanı 4. Murat’ın Hocası. Aslında 4. Murat’ın Bağdat seferi sırasında İstanbul’a dönmüyor ve Urfa’da kalıyor. Kendi burada kalınca 4. Murat  Urfa ve bölgede İslam’ı öğretmek ve tebliğ etmek üzere yılda 120 öğrenci yetiştirme koşulu ile Karaköprü’yü ve bazı yerleri kendisine vakıf etmiş.  Şazeli Ali Dede bugünkü Rızvaniye Külliyesi dediğimiz Balıklıgöl yerleşkesinde Erenlerin Yeri diye bilinen yerde ikamet ediyor ve burada hem Şazeli Tarikatının öğretisini devam ettiriyor hem de talebe yetiştiriyor. Şazeli Ali Dede’ne türbesi de buradadır.

Bu arada Şazeli Ali Dede’ye vakf edilen Karaköprü’nün tarihine de bakmak gerekiyor; Karaköprü bilinen tarihi ile 400 yıllık bir Türkmen köyü. Yaptığımız araştırmalarda 1900’lü yıllarda 12 tane su değirmeni olan büyük bir yerleşim alanı. Karaköprü bugün büyüdü ve gelişti ama biz Karaköprü’lüler Şazeli Ali Dede’nin hayratını devam ettirerek ismini ve onun manevi mirasını  devam ettirmeye gayret ediyoruz.

Çok değil 25-30 yıl önce Karaköprü gerçekten de Urfa’nın en güzel ve yeşil köylerinde birisi idi. Günümüzde bu yeşilden eser yok. Bu durum sizi üzüyor mu?

Gerçekten de bundan 30 yıl önce Karaköprü 40-50 hanelik ortasından yaz kış kurumayan bir dere geçen ve narlıkları, fıstıklıkları ve türlü türlü meyvelerin olduğu bir yerdi. Karaköprü 1992 yılında belde olduktan sonra çok hızlı bir gelişim ve dönüşüm içerisine girdi. Günümüzde o vadiden eser kalmadığı gibi o dereden su yerine kötü kokular geliyor. O yeşilliğin olduğu yerlerde bugün beton yığınları var.  20 Yıl önce Bahçelievler’in beton yığınına dönüşmesine üzülüp kızarken bugün Karaköprü’nün de aynı hale gelmesi ve bu değerin yok edilmesi 20-30 yıl öncesine kadar Karaköprü’nün eşsiz güzelliğini yaşamış tüm insanlar gibi beni de üzmektedir.  Maalesef biz yaşadığımız bu güzelliği evlatlarımıza aktaramadık. 

Sizin yaşınızdakiler ve sizden daha yaşlıları Karaköprülü ruhunu yaşadınız. Bize Karaköprülü’lük ruhundan bahseder misiniz?

İnsanlar her zaman doğduğu yeri sever, ona karşı bir özlem duyar. Birde aslında insanlar geçmişin özlemini  de çekerler. Dolayısı ile insanı bir başka yere gönderirseniz de insan oranın hasretini çeker. Bunu yanı sıra insan bir mekanla müsemma hale geliyor. Böyle olunca da insan kendi toprağı ile anılır hale geliyor. Urfa’da veya başka yerde her köyün, kasabanın kendine has bir yapısı vardır. Ki Karaköprü’nün tarihine bakınca 400 yıllık bir Türkmen köyü ve bilinen tarihi ile 400 yıldır Karaköprü ismi ile biliniyor.Karaköprü’nün bir kültürel derinliği var. Öyle olduğu için de türkülere bile konu olmuş.  Hal böyle olunca insan süregelen bu kültür bir parçası oluyor. Bu kültür nedir? Hayırseverlik, cömertlik, yardımlaşma  gibi öğelerdir. Ben bazen Karaköprü’den bahsedince “ Hocam! İçen dışın Karaköprü olmuş” diyorlar. Ama gerçekten de Karaköprü’nün benim nazarımda ayrı bir ruhu var ve bunu yaşayanlar daha iyi bilir kanaatindeyim.

Dernek olarak Karaköprü’nün tespit ettiğiniz sorunları ve çözüm önerileri nelerdir?

Karaköprü İlçemiz 1992 yılında belde olduktan sonra hele hele özellikle son yıllarda imar açısından Urfa’nın en gözde yeri oldu. Hal böyle olunca özellikle yapılaşma konusunda ciddi bir yüklenme oldu buraya. Daha 25-30 yıl önce ufak bir belde iken en son nüfus sayımına göre 153.000 insanın yaşadığı bir İlçe haline geldi. Hal böyle olunca altyapı sorunları da ciddi olarak arttı. Günümüzde patlayan lağımlar, sürekli kesilen elektrikler, ulaşımda yaşanan sıkıntılar gibi ciddi sorunları var Karaköprü’nün. Bunu kimseyi eleştirmek için söylemiyoruz. Ama bu alt yapı yatırımları yapılırken günümüzde Kararköprü’nün ihtiyaçları düşünülerek yapılamadı ve günümüzde bu sıkıntılar ortaya çıktı. Bunun yanı sıra Karaköprü insanlar için bir otel niteliğinde İnsanlar sadece yatmaya geliyorlar. Halbuki iyi bir planlama ile Karaköprü işyerleri, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ile gerçekten daha yaşanabilir ve cazip bir hale getirilebilirdi. Dediğim gibi sorular çok ama biz kimseyi suçlayacak durumda değiliz. Bizler Karaköprü sakinleri olarak bu sorunların çözümü noktasında görüşlerimizi bir araya geldiğimiz yetkililerimiz ile paylaşıyoruz ve çözüm noktasında önerilerimizi yapıyoruz. Çözüm noktasın da elimizden geldiği kadar destek vermeye gayret ediyoruz.  Bakın Karaköprü’nün  2023 yılında nüfusunun 500.000 olması öngörülüyor. Dolayısı ile buna göre hızlı bir şekilde çalışmaların buna göre yapılması gerekiyor. Yapılan güzel şeyler var. Ama bunlar yeterli değil.  

Ali Baba hayratının devam ettirilmesi ve genişletilmesinde ilgili kurumlarla işbirliğiniz var mı?

Öncelikle Karaköprü’de yıllardır süre gelen Ali Baba Hayratının nasıl yapıldığı konusunda bilgi vermek isterim; Bu hayrat Ali Baba’nın hayır , mevlit yapacaksınız diye bize vasiyetidir. Bunu da Karaköprü’de yaşayan insanlarından toplayacaksınız, burada yaşayan insanlar bu ikramı yapacak ve ikram edilen insanlar bizlere dua edecektir diye bir vasiyeti var. Eskiden Karaköprü’de yaşayan herkes veya her ev kendi imkanı derecesinde bu hayrata malzeme toplardı. Toplanan bu malzemeler bir araya getirildikten sonra yemekler yapılır evlere ve ihtiyaç sahiplerine, yolculara, misafirlere  dağıtılırdı.

Ama son zamanlarda bu gelenek, bu hayrat bir nevi siyasete alet edilmeye başladı ve mecrasından çıkmaya başladı. Biz son iki yıldır eski merkez mahallesi dediğimiz mahalle muhtarımız ile birlikte özüne uygun bir şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Şahsen benim büyüklerimizden beklentimiz bu işi kurum, belediye olarak ayrı yapmaktansa halkımız ile birlikte yapılması yönündedir. Maalesef bu diyalogu kuramadık. Mesela geçen yıl biz dernek olarak yaptık daha sonra Karaköprü Belediyesi iki hafta sonra kendisi yaptı. Keşke ortak olarak yapılabilseydi. Buradan Karaköprü Belediyemize ve mahalle muhtarımıza da çağrım  var; bu güzel faaliyet için bir araya gelmeleri hususunda ricada bulunuyorum.

Karaköprülü’lere bir çağrınız var mı?

Bir Karaköprülü, Bir Edebiyat Öğretmeni ve Karaköprü Ali Baba Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı olarak şunu söylüyorum; Eğer biz burada yaşıyorsak bizim yaşadığımız bu yere karşı duyarlı olmamız gerekiyor. Sorunlarımızın çözümü ve daha güzel bir Karaköprü için hepimizin elini taşın altına koyması lazım diye düşünüyorum.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Yaklaşık 20 yıldır yayın hayatında olan ve ilkelerinden taviz vermeyen, benim de Köşe Yazarı olmaktan gurur duyduğum Gapgündemi gazetesine ve size bu röportajdan dolayı teşekkür ediyorum. Tüm Karaköprülü ve Urfalı hemşerilerimize sizin vasıtanız ile saygılarımı ve muhabbetlerimi sunuyorum. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, haftaki, röportajımızın, konuğu, Karaköprü, , Ali, Baba, Kültür, Dayanışma,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 12.11.2018
Bugün
11° - 19°
Salı
10° - 18°
Çarşamba
- 13°
Şanlıurfa

Güncelleme: 12.11.2018
İmsak
05:29
Sabah
06:53
Öğle
12:16
İkindi
15:01
Akşam
17:27
Yatsı
18:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı