301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Aralık 2017 - Cumartesi 14:11 Bu haber 4092 kez okundu
 
Alataş: Turizm için güvenlik ve istikrar şart
"Para ve turizm için güvenlik ve istikrar şart olduğunu söyleyen Turizm Geliştirme Dernek Başkanı Mehmet Alataş, "Bunun yanı sıra hizmet kalitesinin sürekli arttırılması ve devam ettirilmesi, tanıtımın sürekli hale getirilmesi bu istikrar için önemli öğelerdir. İnşallah ülkemizde 2017 yılında yaşanan bu istikrar ve güvenlik ortamı devam ettirilirse 2018 yılı daha da güzel geçecektir" dedi
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT /  Şanlıurfa Turizm Geliştirme Dernek Başkanı Mehmet Alataş ile Şanlıurfa turizmini konuşarak 2016-2017 Şanlıurfa turizm sezonunu konuştuk. Şanlıurfa turizmi konusunda Mehmet Alataş’a sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

Mehmet bey 2016-2017 turizm sezonu nasıl geçti? Değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle 2015-2016 yılından başlamak istiyorum; Türkiye çapında maalesef artan terör saldırılıları ve Türkiye hakkında oluşturulmaya çalışılan algı sebebi ile maalesef bu yıllar arasında Türkiye çapında gelen turist sayısı azalmış turizm gelirlerinde çok önemli kayıplar yaşanmıştır. Bunun yanı sıra Rus uçağının düşürülmesi, büyükşehirlerimizde yaşanan terör saldırıları akabinde 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan hain darbe kalkışması gibi sebepler ile 2015-2016 turizm sezonu gerçekten de çok kötü geçmiştir.

Şanlıurfa cephesinden baktığımız zamanda eş zamanlı olarak 2015 te yaşanan Suruç terör saldırısının ardından hem bölge hem de Şanlıurfa turizmi büyük bir yara aldı. Ardından bölgemizde yaşanan terör olaylarının ve Suriye iç savaşının ülkemize yansımaları ile sektör nerede ise tamamen durma noktasına geldi. Bu süreçte bir çok işletmemiz kapandı veya kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı,  bir çok esnafımız da ya işyerini kapatmak zorunda kaldı veya ayakta kalanlar da günlerce, aylarca siftah yapmadan evinin yolunu tuttu. Turizm sektörü bir zincirin halkaları gibidir. Eğer turist gelmezse sektörün tüm bileşenleri bundan kötü etkilenir ve maalesef te öyle oldu.

Özetle 2015-2016 yılı hem Türkiye hem de Şanlıurfa turizmi için gerçekten de çok kötü bir sezon oldu. Malumunuz; para ve turist güvenli ortamları sever. Bir yerde güvenlik endişesi varsa oradan kaçacak ilk şeyler para ve turisttir.

2015-2016 yılına ait bu kara tablodan sonra 2016-2017 Türkiye ve Şanlıurfa turizmine bakarsak;  hain darbe girişimin savuşturulması, terör ile etkin mücadele, ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandumundan evet çıkması gibi etkenler neticesinde ülkede siyası istikrarın korunması ile birlikte turizm sektörü tekrar canlanmaya başladı ve çok şükür 2016-2017 yılında hem Türkiye hem de Şanlıurfa için çok güzel bir sezon geçirdik.

Hatta Şanlıurfa turizmi için şunu ifade etmemde gerekir; özellikle yabancı turistlerde iki yıllık planlama yapıldığı için yabancı turistin gelmesi için büyük ölçüde iki yılı beklemeniz gerekiyor. Ama Şanlıurfa öyle bir şehir ki özellikle istikrar oluşması ile birlikte yeri turist akışını hemen hissedebiliyoruz. Özellikle de bu konuda duyarlı basının çok büyük etkisi var. Bölgeye yönelik yapılan olumlu yayınlar hemen etsini göstermeye başladı. İstikrar ve olumlu yayınlar ile birlikte 2017’nin başından itibaren Allah’a çok şükür şehrimize gelen turist sayısı çoğaldı. Bir diğer sevindirici gelişme ise ; Şanlıurfa sadece turizm sezonu dediğimiz aylarda değil her ay turist çekmeye başladı. Ocak’ta da, Şubat’ta da, Temmuz’ da Ağustos ayında da güzel günler yaşadık turizm adına . Eylül- Ekim sezonu gerçekten harika geçti. Temennimiz bu güzel durumun artarak devam etmesi.

Turizm’deki istikrarın sürmesi için neler yapılması gerekir?

Demin de bahsettim; para ve turizm için güvenlik ve istikrar şarttır. Bunun yanı sıra hizmet kalitesinin sürekli arttırılması ve devam ettirilmesi, tanıtımın sürekli hale getirilmesi bu istikrar için önemli öğelerdir. İnşallah ülkemizde 2017 yılında yaşanan bu istikrar ve güvenlik ortamı devam ettirilirse 2018 yılı daha da güzel geçecektir. Şanlıurfa özeline bakarsak; çok şükür bu şehirde hiç bir zaman güvenlik sorunu olmamıştır. Bunun yanı sıra Şanlıurfa’nın sahip olduğu tarihi, kültürel, inanç ve gastronomi potansiyeli bırakın başka şehirlerde başka ülkeler de bile yok. Dolayı  ile bizim turist çekmememiz için hiçbir engel yok. Balıklıgöl, Harran, Göseklitepe, Halfeti, Şuayip Şehri gibi bir çok tarihi ve kültürel mekana ev sahipliği yapıyoruz. Yeter ki istikrar ve güvenlik anlamında bir sıkıntımız olmasın.

ŞUTUDER’in organize ettiği “ Leğeni Al Gel” Büyükşehir Belediyesinin Organize ettiği “ İsot Festivali” ve sonrasında Gastronomi Çalıştayı ve benzeri çalışmalar ile Şanlıurfa mutfağı da turizme kazandırılmaya başlandı. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Öncelikle şunu ifade edeyim; Bir şehirde yüzlerce yarışmacının katılımı ile çiğköfte festivali yapılıp Guinness Rekorlar kitabına giriliyorsa, başka başka festivaller yapılıp yüzlerce, binlerce insanın katılımı ile etkinlikler gerçekleştiriliyorsa o şehirde çok şükür güvenlik sıkıntısı yok demektir. Bu festivallerin en büyük etkisi budur ve Şanlıurfa’ya katkısı büyüktür. Ne kadar çok festival, kongre, tanıtım günleri yapılırsa şehrimizdeki turizm algısı o kadar güçlenir. Gastronomiye gelirsek ; Gerek yerli gerekse yabancı turistler bir yeri ziyaret ettikleri zaman sadece oranın tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etmiyor. Aynı zamanda o yöreye pas lezzetleri de tatmak istiyor. Bu manada Şanlıurfa mutfağı zaten eşsiz lezzetlere sahip. Yeter ki biz bu konuda duyarlı olalım etkili çalışmalar düzenleyelim. Bu manada Derneğimizin “ Gastronomi Turları” konusunda çalışması oldu. ŞAPADER ve Harran Üniversitesi ile birlikte bir çalışmamız oldu ve biz ünlü İtalyan Şef Govanni’yi buraya getirdik ve bize bu konuda fikirler sunmasını istedik, çalışmalar yaptık. Yine ŞUTUDER olarak ilgili kurumlar ile işbirliği içerisinde, 400 kadın hemşerimin çiğköfte yoğurarak binlerce vatandaşımızın da katılımı ile gerçekleştirdiğimiz “Legeni Al Gel” adlı Guinness Rekorlar Kitabına giren etkenliğimiz hem yer hem ulusal basında günlerce yer aldı hem de çiğköfte tartışmalarına anlamlı bir şekilde nokta koydu. Ha keza bu etkinliğimizin ardından düzenlenen Gastronomi etkinlikleri Şanlıurfa mutfağının ne kadar zengin olduğunu ortaya koyduğu gibi bu lezzetleri tatmak için gelmek isteyen misafirlerimizi de bir nevi teşvik ederek Şanlıurfa turizmine ayrı bir güç kattı diyebiliriz. Bize düşen artık bu lezzetleri gelen misafirlerimize ikram edeceğimiz işletmeleri oluşturabilmek. Sevindirici bir gelişme ise Şanlıurfa Valiliği tarafından ŞURKAV aracılığı ile “ Şanlıurfa Mutfağını Yaşatma Projesi” kapsamında bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda ilgili arkadaşlar ile görüşerek gelen misafirlerimize birkaç gün önceden haber verilmesi durumunda Şanlıurfa’ya özgü yemeklerin ikram edilebileceği bildirildi. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. İnşallah gastronomi de Şanlıurfa turizminde hak ettiği yeri alacaktır diye düşünüyorum.

Daha önce de sizinle tanıtım konusunda sorunları konuşmuştuk. Tanıtım konusunda istediğimiz noktaya gelebildik ki?

Maalesef. Ben tanıtım konusunda hala istediğimiz noktaya gelebildiğimizi düşünmüyorum. Sebebine gelince; o kadar tanıtılacak eser ve mekana sahibiz ki tanıtım konusunda yeterli ve tek elden bir tanıtımı gerçekleştiremiyoruz. Bir karmaşa içerisindeyiz. Her kurum ve kuruluş kendi başına tanıtım gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra elimizde o kadar değer var ki; işte bu yıl Göbeklitepe’yi mi ön plana çıkartalım, Harran’da yeni bir şey bulundu bunu mu ön plana çıkartalım? Gibi bir karmaşamız var ve bu farklılık odaklanmayı bir nevi engelliyor.

Çözüm öneriniz?

ŞUTUDER olarak yaptığımız ziyaretlerde bizim önerimiz şu oldu; Tanıtım konusunda ilgili kurum, kuruluş ve turizm özel sektör temsilcilerinin, gazetecilerin bir araya geldiği hatta tanıtım ve reklam konusunda uzmanlaşmış reklam ajanslarının da katılımı ile tanıtımın tek elden koordineli bir şekilde yapılmasını sağlamak lazım. Mesela bu komisyonda ilgili kurumlardan bir temsilci, acentalardan, otellerden, rehberler odasından bir temsilci gibi sektörün içerisinde faaliyet gösteren insanların mutlaka bulunması gerekir. Şanlıurfa’nın tanıtımına ve buna ilişkin yöntemlerin bir elden yönetilmesi ve işin bürokrasiye gömülmemesi tanıtım konusunda önümüzü açacaktır.  Ama dediğimiz gibi bizim için önemli olan istikrarın devam etmesidir. İnşallah istikrar devam ettikçe ilimize gelen misafir sayısı artacak ve biz aslında gelen misafirlerimizi ağılamak için yatak, kalite gibi asıl sorunlarımızı konuşuyor olacağız. Bizim inşallah bunları konuşacağız.

Şanlıurfa arkeoloji ve mozaik müzeleri ziyaretçi akınına uğruyor, Şanlıurfa mozaikleri yapılan çalıştay ve etkinlikleri ile Türkiye ve dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye başladı. Şanlıurfa turizmine güç katan bu unsurlar hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Söyleşimizin başında ifade ettim; Şanlıurfa turizm sektöründe öyle değerlere sahip ki. Elimizi nereye atsak oradan tarih ve kültür fışkırıyor. Şanlıurfa Arkeoloji Müzemiz şu an Türkiye’deki tek parça en büyük müze. Ve çok güzel bir müze. Şanlıurfa’daki arkeolojik eserlerin sergilenmesi gerçekten çok önemli ve yeni kazıların yapılması, buradan çıkan eserlerin sergilenmesi Şanlıurfa’ya daha çok misafirin gelmesi demektir.

ŞUTUDER’i sormak  istiyorum. Dernek olarak neler yapıyoruz?

Şanlıurfa Turizm Geliştirme Derneği olarak sektör içerisinde faal olarak hizmet üreten arkadaşlarımız ile birlikte Şanlıurfa’nın turizmini nasıl geliştirebiliriz, kapasitemizi nasıl arttırabiliriz?, Kaliteyi nasıl arttırabiliriz? Ve en önemlisi şehrimizi daha çok nasıl tanıtıp turist çekebiliriz? Gibi konularda faaliyetlerimiz devam ediyor. Ama yaptırım gücümüz olmadığı için yaptırım gücü olan kurumların desteğine ihtiyacımız var. Maalesef bu konuda yeterli desteği alamadığımızı düşünüyorum.  Dernek olarak bütün arkadaşlarımız işlerinde profesyonel olan insanlar. Sahada çalışan, emek veren arkadaşlar. Mesela Başkan Yardımcımız Turizm Acenteci olarak Rahime Yaşar , Taşıma ve V.İ.P. transferinde Hacı Birsen, Hasan Kırmızı hocamız Öğretim Görevlisi, Kamil Türkmen eski ŞURO Başkanı ve Rehber, işletmeci birbirinden değerli diğer arkadaşlarımız ha keza. Bütün bu insanların tecrübeleri, fikirleri Şanlıurfa Turizmi için gerçekten çok önemli ve dikkate alınması gereken bir unsur.

Faaliyetler konusunda dediğim kendi aramızda, Şanlıurfa’da ve Türkiye çapında sektör temsilcileri ile bir araya geliyoruz bir şeyler üretiyoruz. Mesela yaptığımız ve Dünya Guinness Rekorlar kitabına giren 400 Şanlıurfalı hanımın aynı anda çiğköfte yoğuma rekoru yerel ve ulusal basında günlerce yer aldı. Gastronomi Çalışmalarımız ha keza yoğun ilgi gördü. Özetle bir ŞUTUDER olarak Şanlıurfa turizmi için bir araya geliyor ve çalışıyoruz ama maalesef sponsorlarımızın dışında ( ki sponsorlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum) yerelde ve ilgili kurumlar nezdinde yeterli desteği gördüğümüzü söyleyemem.

Hayata geçirmek istediğiniz projeleriniz var mı?

Var. İnşallah hayata geçirmek istediğimiz iki projemiz var. Ama bunlar olgunlaştığı zaman kamuoyu ile paylaşıp hayata geçireceğiz. Hazırlıklarımızı bitirip Ocak, Şubat ayı gibi hayata geçirmeyi umuyoruz.

2018 yılı turizm sektörüne ilişkin ön görüleriniz nelerdir?

2016-2017 yılı turizm sektörü için gerçekten bir toparlanma yılı oldu. İnşallah Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ile birlikte Türkiye turizmi eski yıllarına geri dönecek ve sektör daha da çok iş yapacaktır diye düşünüyorum. Şanlıurfa’ya gelince çok şükür iyi bir yılı geride bıraktık ve festivaller, çalıştaylar, kongreler ile turizm sektörüne yen güçler ekleyen bir il haline gelerek yılın 12 ayı misafir ağırlayan il olmaya başladık. İnşallah ülkemizdeki istikrar devam ettikçe, güvenlik anlamında bir sıkıntı olmadıkça hem ülke hem de Şanlıurfa olarak turizmde hak ettiğimiz noktaya geleceğimize ve bu sektörün gelirini katlayacağına inancımız tamdır.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Şanlıurfa turizmi hakkında düşüncelerimizi aktarma, değerlendirme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Şanlıurfa’nın tanıtımı konusunda özellikle yerel basınımızın desteğine ihtiyacımız var ve bize bu desteği verdikleri için Şanlıurfa’da faaliyet gösteren tüm gazeteci arkadaşlarımıza ve özellikle faaliyetlerimizde hep yanımızda olan, yaptığı haberler, izlenimler ile sürekli katkı sağlayan size teşekkür ediyor bu vesile ile Dernek üyelerimize, sektörümüzün emekçilerine ve Şanlıurfalılar en kalbi hürmetlerimi sunuyorum

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Alataş:, Turizm, için, güvenlik, ve, istikrar, şart,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı