Haber Detayı
10 Mart 2016 - Perşembe 09:07 Bu haber 4399 kez okundu
 
Aktaş: Topraklarınızın kıymetini bilin
3-6 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarına katılan Orgüb firma yetkilisi Sezgin Aktaş ile organik gübre ve toprak için önemini konuştuk.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak Polat / Urfalı çiftçilere “ Toprağınızın kıymetini bilin” diye çağrıda bulunan Sezgin Aktaş’a sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar...

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?
Ben; Sezgin Aktaş firma yöneticilerindenim. Firmamızın ismi OrGüb. Firmamız organik gübre ağırlıklı bitki besleme üzerine üretim yapan firma.
Firma merkezimiz Mersin'de olup 3.000 m2 kapalı, 2.000 m2açık alan olmak üzere toplam 5.000 m2 alan üzerinde faaliyetini yürütmekte ve  22 yıllık tecrübeye sahiptir. Organik Gübre, Kükürt, Bitki Besleme Grubu ve Sıvı Gübre üretim tesisimiz en son teknoloji ile yapılandırılmıştır.
Ürünlerimiz üretim aşamasında kaliteden ödün vermemek için teknik ekip ve tecrübeli kadrosuyla üretimin her aşamasında kontrol edilmektedir. Ürünlerimiz arasında; katı, toz ve sıvı gübreler bulunmakta olup Firmamız Ar-Ge çalışmalarına süreklilik kazandırarak her geçen gün dünyada yenilenen en son teknolojileri izleyerek çalışmalarını sürdürmektedir.
Karışımlarımız elektronik ortamda otomasyon sisteminde yapılmakta olup kaliteyi ve güveni her zaman ön planda tutmaktadır. Firmamız üretici ve ihracatçı bir firma olup Türkiye'nin birçok yerinde bayisi ve distribütörü bulunmaktadır.

Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye toprakları bölgesine ve iklim koşullarına göre değişik toprak yapısına sahiptir. Firmamız Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin toprak yapısına göre ürün üreten ve geliştiren bir firmadır.
Bu vesile ile firmamızın ürettiği çok çeşitli ürünler mevcut olup ürün yelpazemiz geniştir. Türkiye'nin hangi bölgesinden olursa olsun üretim yapan çiftçilerimiz web sitemizden bölgelerine uygun ürün çeşitlerimize ulaşabilirler veya iletişim hattımızdan bize ulaşabilirler.
Biz firma olarak çiftçimize hangi ürünü kullanmaları gerektiği konusunda her zaman yardımcı olmaya hazırız.

Organik gübreyi kimyasal gübrelerden ayıran özellik nedir? Kullanım açısından neden organik gübre?
Organik gübreyi diğer gübrelerden ayıran en büyük özellik içersinde bulundurduğu bileşenler. Son zamanlarda artık büyük firmalarda organik gübre üretimine yöneldiler. Bunun sebebine gelince de Türkiye topraklarındaki organik madde miktarının yetersiz oluşu.
Hâlbuki biz bunu yıllardır dile getiriyor ve bu yönde ürün üretiyorduk. Kimyasal gübreler bir nevi bitkiyi beslerken toprağa hiçbir katkısı olmuyordu.
Hâlbuki bizim topraklarımızın bölgesel olarak canlı faaliyetlere ihtiyacı var. Bizim topraklarımızın bir kısmında bu faaliyet kimi yerde az kimi yerde durgun kimi yer de de yok denecek kadar azalmış vaziyette. İşte organik gübre bir yerde bitkiyi beslerken aynı zamanda da toprağın canlanmasına katkı sağlıyor.
Maalesef bu güne kadar kullanılan kimyasal gübreler, gerek toprağın yapısal özelliklerinden, gerek yanlış gübrelemekten topraklarımız artık kilitlenmiş durumda. Bundan dolayı da toprağın organik yapısı bitkiye, bitki verimine yansıyor.

Çiftçinin organik gübreye yaklaşımı nasıl?
Urfalı çiftçi yeni yeni organik gübre ile tanışıyor. Henüz yolun başındalar diyebiliriz. Ama Türkiye çapında artık çiftçilerimiz organik gübreyi ve önemini biliyor ve kullanıyor.
Bir 5- 10 yıl öncesi gibi değiliz. Çiftçimizde artık üretimdeki sorunların topraktan başladığını biliyor ve toprağını korumak ve geliştirmek için çaba sarf ediyor. Çiftçimiz artık şunu biliyor; kaliteli bir toprağa sahipse iyi ve kaliteli ürün alacağını biliyor.

Urfa bölgesinin toprak sorunları nelerdir?
Bizim tespitlerimize göre Urfa topraklarının ph sorunu var. Urfa toprakları tansiyon hastası olmuş durumda. 8'in üzerinde ph değerleri duyuyoruz. Bu toprağın canlı faaliyetlerinin bittiği namla gelir. Hastalıklı birisin düşünün ki üzülerek söylüyorum Urfa toprakları bu hale gelmiş. Bu durum düzeltilebilir.
Gerekli kurum ve kuruluşlar ve çiftçi ortak bir irade ortaya koyarsa bu durum düzeltilebilir. Belki biraz zaman alabilir ama dediğim gibi ortak bir irade ve mücadele ile bu topraklar geri kazanılabilir. Ama yine söylüyorum Urfa toprakları hastalıklı ve gerekli tedbirler alınmazsa verim düşer.

Urfa çiftçisinin bu durumda ne gibi tedbirler alması gerekir?
Toprakta insan bedeni gibi canlı bir varlıktır. İnsan hastalandığı zaman ne yapıyorsa toprak içinde aynı şeyin yapılması gerekir. Dolayısı ile çiftçimizin uzmanlardan yardım alması gerekiyor en başta. Bunun yanı sıra toprak analizi şart.
Çiftçimizin çok su verelim, çok gübre atalım çok verim alalım mantığını terk etmesi lazım. Çiftçimiz önce uzmanlardan yardım talep edecek, toprağını tahlil ettirecek ve ona göre toprağın ihtiyacına göre gübresini, miktarına göre atacak. Yani iyi bir toprak analizi, toprak ne istiyor, ne zaman ve ne kadar istiyor bunları bilmek şart. Kuruluş amacı tarım olan kurum kuruluşlar bu konuda çiftçiye yardım edecektir.

Ürünlerinize ulaşmak isteyen çiftçi ne yapmalı?
Şanlıurfa bayiimiz Azizoğlu Tarım. Teknik kadrosu, çalışmaları ile bölge çiftçisinin yakından tanıdığı bir kuruluş. Bütün bunların yanı sıra İl merkezinde ve ilçelerimizde bizzat sahada çiftçi eğitimi konusunda kendisini kanıtlamış ve çiftçinin güvenini kazanmış bir kuruluş.
 Azizoğlu Tarım yaptığı çalışmalarla çiftçinin sorunlarını bizzat yerinde tespit ederek çözüm önerileri sunan bir kuruluşumuzdur.
Bundan dolayı çiftçilerimizin sorun tespiti ve çözüm önerileri konusunda Azizoğlu Tarımla irtibata geçmelerini aracılığınızla çiftçilerimize tavsiye ediyorum.

Urfa çiftçisine tavsiyeleriniz nelerdir?
Aczine çiftçilerimize önerim şudur; toprağın bir canlı olduğunu unutmasınlar ve toprağın kıymetini bilsinler.
 Bizim insan olarak nasıl ki beslenmeye, vitamine ihtiyacı varsa toprağında beslenmeye ve vitamine ihtiyacı var.
Kaldı ki bu topraklar bizim değil tüm insanlığın ortak geleceğidir. Yalnız çiftçimizin özeni, dikkati yetmiyor. Tarım paydaşı kurum ve kuruluşlarında toprağa sahip çıkma noktasında çiftçimize yardımcı olması, desteklemesi ve yön göstermesi gereklidir.

Son olarak fuarla ilgili izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?
Fuarlar teknoloji ile insanı buluşturması açısından son derece önemli işlev görmesi açısından son derece önemli. Sizin de gözlemlediğiniz üzere Urfa çiftçisi tarım alanındaki son gelişmeleri görmek, denemek üzere bu fuara ilgi gösteriyor. İnşallah bu fuarlar tarımın daha da gelişmesi anlamında güzel adımlara vesile olur diye düşünüyorum.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Bize organik gübre konusundaki görüşlerimizi ifade etme ve bu konudaki teknik görüşleri çiftçimize aktardığınız için bir kez daha teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 36, Mart, 2016, tarihleri, arasında, düzenlenen, Gıda, Tarım, Hayvancılık, Fuarı
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı