301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 08:56 Bu haber 3580 kez okundu
 
Akıllı: Koşmak benim için bir tutkudur
Bu haftaki röportajımızın konuğu hobi olarak atletizm ile tanışan ve 5 yıldır bir çok koşuya katılan Mustafa Akıllı oldu.
Röportaj Haberi


Röportaj:  İshak POLAT / Neden koşmaya başladığını ve aldığı keyfi Mustafa Akıllı ’ya sorduk. İşte aldığımız cevaplar

Okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Mustafa Akıllı. 1969  Şanlıurfa doğumluyum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Şanlıurfa Gıda, Tarım ve hayvancılık il Müdürlüğü Eğitim tesislerinde çalışıyorum.

Ne zamandan beri koşuyorsun? Koşu merakı ne zaman ve nasıl başladı?

Yaklaşık 2012 yılından bu tarafa amatör olarak koşuyorum. Bendeki koşu merakı sporun ve özellikle koşunun insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri konusunda medyada da gördüğüm haberler üzerine başladı. Bunu yanı sıra paklarda, spor alanlarında koşan yaşlı vatandaşlar ile de karşılaşıyor ve onlara da koşmanın faydaları ile ilgili sorular soruyordum . Onlardan gelen olumlu yanıtlar ve teşvik edici sözleri üzerine Bende sağlıklı yaşam için koşmaya başladım.

Mesai arkadaşlarınız (yengeden dayak yememek için koşuyor diyorlar) var mı böyle bir şey? Şaka bir tarafa bu konuda ailenizin desteği nasıl?

Koşmaya karar verdiğimiz zaman en büyük desteği eşimden ve çocuklarımdan gördüm. Eğer hanım koşma deseydi koşamazdım. Eşim sağlıklı hayat için  koşmam için beni sopa ile kovalıyor.  ( Gülüyor) Şaka bir tarafa benim beslenmem, koşmam ile ilgili eşimin son derece katkısı ve desteği büyük. Hatta koşan hanım ablalarımı, bacılarımı gördüğüm zaman o kadar mutlu oluyorum ki bu abla ve kardeşlerimizin de kocalarına, babalarına destek olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki ben koşmaya başladıktan sonra eşim artık düzenli olarak yürümeye başladı. Çocuklarım ha keza koşmaya başladı. 13 yaşındaki çocuğum artık koşulara beni de yazdır diyor.

Genelde kaç kilometre koşuyorsun?

Genelde 10 ve 15 kilometre koşuyorum. Belki bunda atletizme geç başlamanın da etkisi olabilir belik ama şimdiye kadar henüz 42 kilometre koşmadım. Ama bir maratonu tam olarak bitirmek için çalışmalarım var. İnşallah bir gün 42 kilometreyi de koşacağıma inanıyorum.

İlk olarak koşmaya başladığınızda toplumdan gelen tepkiler nasıldı?

Sağlıklı bir yaşam için koşmaya karar verip ilk koşuma çıktığım zaman arkamdan söylenen söz şu idi; “ Hele bak, hele atlar gibi koşuyorsunuz” du. Hatta toplu olarak arkadaşlar ile koşmaya başladığımız zaman ilk duyduğumuz sözlerden birisi de ;” Koca koca adamlar koşmaya utanmıyor musunuz? Gidin evinizde oturun” olmuştu. Ama biz bunlara kulak asmadık ve koşmaya devam ettik. İyi ki de etmişiz. Çünkü koşmanın faydalarını gördüğümüz gibi gün geçtikçe de sayımız artıyor. Bunun yanı sıra son yıllarda artık Şanlıurfalı hemşerilerimiz bizi gördüğü zaman alkışlıyor, destek veriyor. Bu da gerek gençlerimizin gerekse yaşlılarımızın spor ile uğraşmalarının aslında toplum tarafından artık ne kadar takdir edildiğini gösteriyor ve bizi hem mutlu ediyor hem de artık daha çok insanın sağlıklı bir yaşama için spora katılımını teşvik ediyor.

Şanlıurfa’da spor yapmak için yeterli alan var mı? Özellikle de koşu için gerekli olan “ Tartan Pist” konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz?

Maalesef Şanlıurfa’da özellikle yaşlı vatandaşlarımızın evinden çıkıp spor yapabilecekleri uygun alanlar sınırlı, hatta çok az. Atletizm ve koşu anlamında da düştüğünüz zaman yaralanmanızı önleyecek, veya bu yaralanmaları en az düzeye indirecek “ Tartan Pist” dediğimiz koşu yolları yok. “ tartan Pist ”in olmayışı maalesef koşu sporunda büyük bir handikap. Buradan sizin aracılığınız ile özellikle belediyelerimize parklarda ve spor alanlarında “ Tartan Pist” şeklinde koşu yolların yapmalarını rica ediyorum. Bakın bu örneği vermek belki ilginç olacak ama; yanı başımızdaki Gaziantep’te bu iş başarılmış ve koşucuları için uygun bir çok alan oluşturulmuş.

Arkadaşlarınız ile nasıl organize oluyorsunuz?

Genelde sosyal medya üzerinden haberleşerek bir araya geliyoruz ve organize oluyoruz. Bu organizasyon aramızdaki motivasyonu ve dostluğu daha da artırıyor. Beraber koştuğumuz zamanda Şanlıurfa’da var olan iki “ Tartan Pist”i tercih ediyoruz. Bunların bir tanesi Kasaptaşı Parkında biri de Cumhuriyet Parkında. Bize daha kolay geldiği için de genelde Kasaptaşı Parkını tercih ediyoruz koşu ve antrenman için.

Başka şehirlerde bir çok organizasyonda koşuyorsunuz. Katıldığınız Organizasyonlar ile Göbeklitepe Uluslararası Maratonunu kıyaslayabilir misiniz?

Önemli bir konuya dikkat çektiniz. Sorunuz için teşekkür ediyorum. Şanlıurfa’nın tanıtımı açısından Göbeklitepe Uluslararası Maratonu gerçekten büyük bir fırsat. Ama üzülerek söylüyorum ki organizasyon konusunda çok çok zayıf kalıyoruz. Başka şehirlerde yapılan organizasyonlarda profesyonel ve amatör koşucular için her şey düşünülüyor. Konaklama, yol masrafları, koşu alanındaki ihtiyaçlara kadar bir çok şey kusursuz şekilde düşünülüyor. Katılım için bir çok teşvik edici unsur var. Koşu sırasında başlangıç ve bitiş çizgisine kadar su, meyve suyu ikramında her hangi bir sınır yok. Ama bize gelince o kadar eksiklik var ki. Düşünün Göbeklitepe koşusunda ben gelen koşuculara cebimden param ile su alıp ikram etmek durumunda kaldım. Özetle; aslında Şanlıurfa’nın tanıtımı için Göbeklitepe Maratonu o kadar uygun bir organizasyon ki keşke belediyelerimiz ve ilgili kurumlarımız gerekli desteği sağlayıp gerekli organizasyonu sağlayabilseler!

Şanlıurfa’da atletizm konusunda kurumların ve belediyelerin tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Demin değindim. Bir çok il kendi değerlerini tanıtmak için sporsal bir çok etkinlik düzenliyor. Şanlıurfa sahip olduğu değerlerini bu tür organizasyonlar ile çok daha güzel ve çok uçuş tanıtabilir. Ama bu organizasyonların yapılması konusunda belediyelerimiz çok ta duyarlı değiller. İş sadece Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile bitmiyor. Murat Hocamın çabaları, Faruk Kesik’in çabaları tek başına yeterli olmuyor. Bütün kurumlarımızın ve yetkililerimizin atletizme önem vermeleri gerekiyor.

Sporun güzelliğine dönersek ; en son Avrasya Maratonunda açtığınız bir afiş bayağı bir ses getirdi. Urfa sevgisini maratona taşıdınız. Nereden aklınıza geldi?

Ben Şanlıurfa sevdalısı bir insanım. Dolayısı ile Şanlıurfa’nın tanıtımı konusunda mümkün mertebe elimden gelen çabayı gösteriyorum. Bu yıl katıldığım Avrasya Maratonunda 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde ( Şanlıurfa fıstığı gibi yarış, çiğköftesi gibi varış” pankartı ile tanıtım yaptım. Sağ olsunlar  Şanlıurfalı arkadaşlarımız da destek verdi. Bu hareketimiz Milletvekillerimiz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’dan yarışçılardan ve seyircilerden yoğun ilgi gördüğü gibi başta siz olmak üzere yerel basın mensubu arkadaşlarımızda sayfalarına taşıdı. Aslında orada köprünün tam ortasında Şanlıurfa çiğköftesi yapıp yarışmacılara ikram etmek istiyordum ama güvenlik nedeni ile bunu gerçekleştiremedim.

Yeni koşularda Şanlıurfa’yı tanıtmak için pankart taşıyacak mısınız veya Şanlıurfa fıstığı, isotu dağıtacak mısınız?

Neden olmasın. Eğer şartlar uygun olursa, sponsor bulabilirsek Şanlıurfa’yı tanıtmak için bu tür organizasyonlar mükemmel bir ortam oluşturuyor. Bu konuda gerek slogan gerekse sponsorların desteklerini bekliyorum.

Koşmak hayatınızda neleri değiştirdi? Koşmayı düşünenlere neler tavsiye edersiniz?

Başta hayatı ve insanları sevdirdi. Bundan dolayı da insanlarımızın hastalıkla boğuşmak yerine sağlıklı bir hayat sürmeleri ve daha da sosyalleşmeleri için koşmayı teşvik ediyorum. Bakın ben hastanemizde Spor Hekimi Dr. İbrahim Dündar hocamıza çıktığımda 3-5 kişi var. Ama diğer polikliniklerde onlarca insan hastalık dolayısı ile sıra bekliyor. Koşmayı düşünen ve bu konuda her hangi bir sağlık sorunu olmayan kardeşlerime de şunu tavsiye ederim; koşmak için, spor yapmak için beklemesinler. Buna karar vermişlerse hemen başlasınlar. Ki bu konuda Dr. İbrahim Dündar hocamız kendilerine ne kadar koşmaları veya nasıl bir spor yapmaları gerektiği konusunda yardımcı olacaktır

Bitiş çizgisini gördüğünüz zaman neler hissediyorsunuz?

O an anlatılamaz. Ancak yaşanır. Hele son 1 kilometreye yaklaştığınız zaman dünyanın en büyük mutluluğuna 1 kilometre kalmış gibi koşuyorsunuz. Bunun yanı sıra finişe ulaşmakta zorluk çekenlere de el atıyorsunuz, yardımcı oluyorsunuz. Beraber sona ulaşmak için adım atıyorsunuz. Bu paylaşma duygusu ve dayanışması başka hiçbir branşta yoktur.

Unutamadığınız bir anınız var mı?

Var. Hem de bir çok anımız var. Avrasya Maratonunda bir hanım ablamız koşarken düştü. Ben bunu görünce durdum ve başka arkadaşlarımız da geldi. Hanım ablamızın koluna girerek 1-1,5 kilometre yürüterek bitiş noktasına kadar getirdik. Hanım ablamız şunu söyledi; “ İşte spor kardeşliği budur. Teşekkür ederim” demesini unutamam. Bunun yanı sıra Şanlıurfa pankartı  ile koşarken piste fırlayıp bizi kucaklayan, öpen kardeşlerimizin Şanlıurfa özlemini ve sevgisini unutamam.

Şanlıurfa’da nasıl bir koşu hayal ediyorsunuz?

Ben Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde çalışıyorum. Bundan dolayı Şanlıurfa’da neden bir “ Tarım Maratonu” olmasın. Bu hayal kapsamında Harran’da toprak yollarda çıplak ayakla toprakta koşulan bir maraton ve çeşitli etaplardan oluşan bir organizasyon neden olmasın?

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle beni daha önce haberleştirerek ve şimdi de bu röportaj vesilesi ile düşüncelerimi kamuoyuna taşıdığınız için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Sporun ve sporcunun teşvik edilmesinde basının önemi büyüktür. Dolayısı ile gerek basın kuruluşlarımızın gerek gazetecilerimizin ama en çok ta başta belediyelerimizin sporu teşvik etmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmalarını ve sporcular için imkan hazırlamasını istiyorum. Bu vesile ile de tüm Şanlıurfalılara ve sporseverlere en kalbi muhabbetlerimi sunuyorum.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akıllı:, Koşmak, benim, için, bir, tutkudur,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı