Haber Detayı
10 Aralık 2015 - Perşembe 09:06 Bu haber 2682 kez okundu
 
"Aç kalabilirim ama sanatsız kalamam"
Taha El Taha; ömrünü folklor araştırmalarına adamış bir Suriyeli. 50 yıllık sanatsal çalışmalarının ürünlerini Rakka'daki evini müze haline getirip sergileyen ve Suriye iç savaşı sonrasında bütün eserlerini orda bırakarak Urfa'ya hicret etmek zorunda kalmış bir isim.
Röportaj HaberiRöportaj: İshak POLAT / Suriye'deki sanatsal çalışmalarına kaldığı yerden devam eden Taha El Taha'ya bizi kendisi ile tanıştıran ve aynı zamanda tercümanlığımızı yapan değerli kardeşimiz Ali Akbaba aracılığı ile sorduklarımız ve aldığımız cevaplar..

 Sizi tanıyabilir miyiz?
İsmim Taha El Taha, Rakka'da doğdum. Evli ve dört çocuk babasıyım Folklor tarihçisiyim aynı zamanda tarihi kültürel ve halk folklor araştırmacısıyım. Dar imkânlardan dolayı Rakka'daki mütevazı evimi müzeye çevirdim. 
Müzede düzenli bir şekilde yıllık yaptığım etkinliklerle her yıl bir sanatçı tanıtımı yapmaktayız. Yıllık düzenlenen sergi veya etkinler sanatçılardan birisine ithaf ediliyordu. Yani sanatçı adına etkinlik düzenleniyor. 
Bu şekilde sanatçılar onuruna  etkinlikler düzenlenirdi. Bu sanatçılar dünyanın değişik ülkelerinden katılımı sağlanmaktadır. Bu etkinlikler genellikle şiir ve resim yarışmaları şeklinde düzenleniyordu.  Taha El Taha Avrupa ve Arap aleminde tanın bir isim haline geldi.

Bu etkinliklerin Suriye'ye ne gibi faydası oluyor?
Evet, yaptığım etkinliklerden dolayı Avrupa ve Arap alemindeki sanatçılar Suriye'ye nin kültürüne ve sanatsal faaliyetlerine vakıf olup Avrupa'nın sanat dünyasının kısmi de olsa Rakka da sergilenmesine vesile olduk. 
Suriye (Rakka'da)  kurduğum müze adeta kültürel olarak Avrupa ve Arap alemine açılan bir kapı haline geldi.  
 
Ne zaman Türkiye'ye geldiniz?
 İki yıl önce Türkiye'ye gelmek zorunda kaldım.  Suriye'de yaşanan dram ne kalemler yazabilir ne de sözler anlatabilir. Rakka'da savaş uçaklarının hava saldırıları;  çocuk,  yaşlı, kadın, erkek, Esed karşıtı, Esed yanlısı,  sanatçı, çiftçi ayırmaksızın bombaları üzerlerine bırakıyorlar adressiz bir şekilde, adeta ölüm kusuyordu bıraktıkları bombalar.
Bu hayat şartlarında canımdan çok sevdiğim müzemi ve evimi bırakıp hicret etmek zorunda kaldım.   
 
Urfa'da bu kültürel faaliyeti yapmakla neyi hedefliyorsunuz?
 Suriyeliler hakkında herkesin bir ön kabulü vardır." Suriyeli yardıma ihtiyacı var yardım edin. Bir ekmek,  bir koli gıda ya da sokakta mendil satan çocuk ya da camide dilenendir."  Öyle olmadığını söylemiyorum. Öyle olanları var,  ama bu şartlarda kültürel faaliyet yapanlar da vardır.  
İkincisi benim Rakka'da yaptığım çalışmalar tam eli yıllık emeğin göz nurunun ürünüdür. Burada yaptığım çalışma bana bazı acılarımı hafifletiyor, ızdıraplarımı azaltıyor. Bakın bu çalışmalar benim için her şeyden önemli. İnanın aç kalabilirim ama sanatsız kalamam. 
  
Urfa'da Yaptığınız çalışmalarınızdan bize söz eder misiniz?
Urfa'da Arapça yayın yapan gazete, dergi ve kitapların nüshalarını toplayıp arşivlerini tutuyorum. Urfa'da ulaşabildiğim sanatsal faaliyet yapan yerel sanatçıların biyografilerini yazıyorum. Suriyeli veya Urfalı sanatçıların eserlerine ulaşırsam (Resim, fotoğraf vb) çalışmalarını müzemde sergiliyorum.
Urfa'yı Suriyelilere tanıtma adına,  Suriyeli fotoğrafçılar ile birlikte Urfa'nın tarihi camileri, eski sokakları, hanları, kiliseleri, hamamları, kapalı çarşısının fotoğraflarını çektik.

Peki, bu çalışmalarınızı izleyen ya da ziyarete gelen oluyor mu?
 Ben hiç yoktan bu çalışmayı başlattım, bu faaliyeti yaparken  kültürel bir bağın canlanması için yapıyorum. Her güzel resim çizen ressam portrelerin görülmesini ister. Ben de Urfa'da tanıştığım herkesin bu çalışmalarımı görmelerini isterim.
 İnşallah bu röportaj vesilesi ile bu çalışmalarımın Türk yetkililer ve sanatseverler tarafından ilgi görmesine  siz vesile olursunuz. Çünkü, tabiri caizse bu eserleri çöpten toplayıp bir eser çıkarmaya çalışan birisi olarak bu çabamın amacına ulaşmasını arzu ederim.
 
Sizde bu sanatçı merakı nasıl başladı?
Ben çevreci birsiydim. Bitkiler, tarihi binalar hep dikkatimi çekerdi. Eşya, tabiat, çevre dikkatimi çekerdi. Ben çocuk yaşındanken bulduğum eski madeni parayı, kazılardan çıkan bazı tarihi değeri olan tabak küp gibi eşyaları eve getirirdim.  Annem bana hep bundan dolayı kızardı. Zamanla bu bende büyük bir hobi haline geldi ve bu hobimi sürekli geliştirdim.

Urfa ve Rakka,  arasında bir benzerlik var mı?
Bakın bu coğrafya kardeş bir coğrafyadır. Rakka benim doğduğum, yaşadığım şehir. Urfa'yı da yakından tanıyorum ve Urfa ile ilgili beş kitap yazdım. Urfa ve Rakka'nın tarihi binaları ve bitkileri arasında benzerlik vardır.
Urfa ve Rakka adeta ikiz kardeş gibidir. Bu benzerliği pekiştirecek bir örnek vereyim ; 1736 miladi tarihinde Rıdvan paşa Rakka ve Urfa'nın valisiydi. Tarihte iki kardeş olduklarını gösteren somut bir veridir.  Bu şehirlerin kültürel benzerlikleri ve farklılıkları üzerine çalışıyorum. 
 
Bu yolda destekçiniz ve mualliminiz kim?
 Çevre ve tarihi binalar, bitkiler,  Rakka şehiri,  hiç bir sanatçı yoktur ki bulunduğu topraktan, solduğu havadan etkilenmesin. Bu fıtridir. Doğal olandır. İnsan yaşadığı toplumun çocuğudur. Her sanatçının üzerinde yaşadığı toplumun etkisini taşır. Bunların her biri benim için bir muallimdir.
Annemin bu sözünü hiç unutmam. "Bana derdi ki oğlum sen delimisin ne yapacaksın hiçbir maddi değeri olmayan dokümanları topluyorsun". Bu söz üzerine 1980 de bir kitap yazdım ve aynı senede yayımlandı. Abdüsselam El Uceyli'nın biyografisini yazdım. Bu kitap Arap aleminde tanın bir kitap oldu. 

Çevreden ve tabiattan söz ettiniz. Rakka ve tabiat deyince aklınıza ne gelir?
Fırat nehri geliyor. Rakka'yı Rakka yapan Fırat nehridir. Şiirlerin yazıldığı, resimlerin çizildiği, Rakka'nın sembolü haline gelen Fırat  nehri boyunca yıllık kültürel çevrecilerle kamplar  kurardık. Tabiat yoksa şehir bir hiçtir.  
 
Evet, sanat dolu bir hayat yaşamışsınız ve bunu hayatın zor şartlarına rağmen devam ettirmeyi hedefliyor musunuz?
Bu konuda 50 yıllık  birikim ve tecrübem vardır. 1975 te müzemi kurdum. Müzemin çeşitli lehçeler kaynak eserleri vardı.
1981 de Rakka'da devlet müzesi kurulduğunda  bu kaynakları devlet müzesine hibe ettim.25 yıllık arşivini tutuğum gazeteler, sanat ve edebiyat bölümünde 1000 kişinin biyografisini tutum. Daha birkaç alanda çalışmalarımız olmuştu.   
 
Türkiyede yabancılık çekiyor musunuz?
İlk başta söylediğim gibi Urfa ve Rakka arasında hiçbir fark yok denecek kadar birbirlerine benzeyen iki şehir.
Benim burada dikkat çekmek istediğim husus bizim gelenek folklor kültür birliğimiz bulunmaktadır. Suriyeli ve Türkiyeli sanatçıların çalışmaları ve sanatları kültürel köprü olmalıdır.
 
Yapmaya çalıştığınız şu etkinlikler devlet kurumların yapması gereken çalışmalardır, sizin için zor olmuyor mu?  
Benim yapmaya çalıştığım kültürel faaliyeti devlet kurumları yapması gerekirken ben ve benim gibi kişiler bireysel yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar olursa olsun belki yaptığımız faaliyetler birilerinin dikkatini çeker ve bizi desteklerler.
 İmkânlarımız az, gücümüz sınırlı bir an önce kurumların bu kültürel faaliyet yapanları desteklemesini bekleriz. Özellikle Urfa Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyelerinin yanı sıra Urfa Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün yardım ve katkıları bizim için önemli bir destek olacaktır.  

Son olarak Suriye'yi özlüyor musunuz?
Fırat nehrinin suyu damarlarımda akıyor. Aşık maşukunu unutur mu? Biran olsun hiç unutmadım ki,  Suriye ve Rakka hep gözlerimde tütüyor. Biz gözyaşı yerine kan ağlıyoruz.  Biz ancak vatanımızla değerli oluruz.
  
Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 
Suriyeliler hakkında olan ön yargının yıkılması için GAPGündemi gazetesinin yaptığı bu röportajlar gibi diğer gazetelerin faaliyet içinde olmalarını bekleriz.
Bu ön kabul yıkılsın; Suriyeler sadece yemeye ve içmeye ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
 Suriyelilerinde şiir, resim, edebiyat gibi sanatsal çalışmaları var. Türk yetkililerden bu gibi sanatsal faaliyetler yürüten Suriyeli muhacirleri desteklemelerini bekliyoruz ve bu röportaj vesilesi ile bizlere kapılarını, gönüllerin açın Urfalılara sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Taha, El, Taha, ömrünü, folklor, araştırmalarına, adamış, bir, Suriyeli, 50, yıl
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 22.10.2018
Bugün
15° - 21°
Salı
15° - 20°
Çarşamba
15° - 23°
Şanlıurfa

Güncelleme: 22.10.2018
İmsak
05:10
Sabah
06:32
Öğle
12:17
İkindi
15:18
Akşam
17:49
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı