Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 12:01 Bu haber 1646 kez okundu
 
AB: İsrail'in yerleşim birimleri uluslararası hukuk uyarınca yasa dışıdır
Avrupa Birliği, İsrail'in yerleşim birimleri faaliyetlerine ilişkin politikasının değişmediğini, tüm yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğunu kaydetti.
Dünyadan Haberi
AB: İsrail'in yerleşim birimleri uluslararası hukuk uyarınca yasa dışıdır

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'nin işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmasının ardından yazılı açıklama yaptı. 

Mogherini, AB'nin İsrail'in işgalci güç yükümlülükleri çerçevesinde tüm yerleşim birimleri faaliyetlerini sonlandırması için çağrıda bulunduğunu belirtti.

"Tüm yerleşim birimleri iki devletli çözüme zarar vermektedir"

Mogherini, "AB'nin, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in yerleşim birimleri politikasına ilişkin tutumu değişmedi ve çok açık. Tüm yerleşim birimleri faaliyetleri uluslararası hukuk uyarınca yasa dışıdır ve iki devletli çözüme zarar vermektedir." ifadesini kullandı.

AB'nin iki devletli çözümü desteklemeye devam edeceğinin altını çizen Mogherini, bunun iki tarafın da meşru taleplerini karşılayacak tek gerçekçi çözüm olduğunu vurguladı. AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB:, İsrail'in, yerleşim, birimleri, uluslararası, hukuk, uyarınca, yasa, dışıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı