Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 12:45 Bu haber 1504 kez okundu
 
“30 bin öğrenciye çevre eğitimi verdik”
Şanlıurfa'da "Dünya Çevre Günü" kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürü Mehmet Demir, "Son 4 yılda 30 bine yakın öğrenciye çevre eğitimi verdik" dedi
Eğitim Haberi
“30 bin öğrenciye çevre eğitimi verdik”

Haber Merkezi / Dünya Çevre Günü Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından Şanlıurfa'nın dört bir yanında devam eden 'Sıfır Atık' projesi etkinlikleri düzenlendi. 
Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda çocuklara çevre bilincini aşılamaya yönelik yapılan etkinlikler renkli gösterile sahne olurken çevre temizliği, doğal kaynakların israf edilmemesi konuları anlatıldı. 
 Çevreye ve insan verdiği önem ile birçok proje başlatarak başarılı bir şekilde geniş kitlelere ulaşan Büyükşehir Belediyesi, çevre, doğa temizliğine dikkat çekmek için farkındalık yaratıyor. Atık Pil toplama, Atık Su Arıtma Tesisi, Katı Atık Bertaraf tesisleri ile büyük projelere imza atan Büyükşehir Belediyesi çevreci yaklaşımı ile ülke gündeminde adını sıkça duruyor.  
Çocukların bilinçlenmesi amaçlayan birçok projede çevreye duyulan hassasiyeti anlatan Büyükşehir Belediyesi bu günde Sıfır Atık Etkinlikleri ile çocukların gönüllerince eğlenmelerini sağladı. 
Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda atık malzemeler ile yapılan serginin açılışının ardından düzenlenen Sıfır Atık etkinliklerine; Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün eşi Betül Beyazgül, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Mahmut Kırıkçı, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Selami Işık, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Faruk Bayuk ve birçok çevreci STK temsilcileri katıldı. 
Etkinliklerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Mahmut Kırıkçı, "Gün geçtikçe kıymeti daha da çok anlaşılan ve onsuz bir hayatın düşünülemeyeceği çevremizin değerini bilmemiz lazım. Bu çevre günü vesilesi ile bu konuya dikkat çekilmek isteniliyor ama hayatımızın her anında korunması gereken bir kavramdır. Bu yüzden dünya bu kavramın dikkatine vardıkça gerekli olan çalışmalar başlatarak strateji belirlenmiş durumda. Tüm bunların yanında asıl görev bizlere düşmektedir, Biz insanlar olarak yaşadığımız yeryüzündeki kaynaklardan istifade ederken bu kaynaklarımızı korumak için bilinçlenmeliyiz. İnsanların çevreye verdiği zararları hepimiz biliyoruz, iklim değişikliği, sera gazlarının salgılanması, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi gelecekte yaşanabilecek küresel sorunları tetiklemekte. Geleceğimizin teminatı olan siz çocuklarımızın bu konuda bilinçlenerek daha yaşanabilir bir dünyayı korumak için el birliği ile farkındalık yaratmalısınız" diye konuştu.
Şanlıurfa Vali Yardımcısı Selami Işık ise, "Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı Dünya Çevre Günü vesilesi ile gerçekleştirilen sıfır atık çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Dünya ve Türkiye'mizdeki çevresel sorunlar için farkındalık yaratmak adına bu tür çalışmaların devamını diliyorum" diye konuştu.
Programın ardından çevreyi korumaya yönelik proje yaparak geliştiren okullara ödülleri verildi.
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürü Mehmet Demir, burada yaptığı konuşmada, etkinliğe gösterilen yoğun ilgiden dolayı katılımcılara teşekkür etti.
Çevreci bir belediye olarak çok yönlü çalışmalar yaptıklarını belirten Demir, bu alanda yürüttükleri faaliyetlere halktan daha fazla destek beklediklerini dile getirdi.
Herkesin daha temiz bir çevreye ihtiyaç duyduğunun şüphesiz olduğunu vurgulayan Demir, şöyle konuştu:
"Son 4 yılda 30 bine yakın öğrenciye çevre eğitimi verdik. Eğitim verdiğimiz öğrenci sayısının buna rağmen az olduğunu düşünüyoruz. Gelecekteki 10 yıl hedeflerimize 5 yıl içerisinde daha erken ulaşmak için çok çaba gösteriyoruz. Biz okullarda teşvik edici uygulamalar yaptık, okullarda öğretmenlerimize yönelik eğitimler verdik. Okullarımıza eğitim ve hediyeler verdik. Okullarımızın çevre ihtiyaçlarının karşılanmasına önem verdik. Çevre gönüllüsü belediye olarak bu işin koordinasyonunu yürütüyoruz. Halkımızın da desteğini arttırarak sürdürmesini bekliyoruz."
Etkinlik, çevre konusunda çeşitli okullardan öğrencilerin yaptığı eserlerin yer aldığı serginin gezilmesiyle sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “30, bin, öğrenciye, çevre, eğitimi, verdik”,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı