Haber Detayı
09 Eylül 2016 - Cuma 09:15 Bu haber 41096 kez okundu
 
“Kitaba ve bilgiye karşı ihanettir”
Göktürk "İnsanlara üstünlük taslamak için okumak, kitaba ve bilgiye karşı bir ihanettir" dedi
Röportaj Haberi
“Kitaba ve bilgiye karşı ihanettir”

Röportaj: Sedat Kuşulay / Toplumda kitap okuma anlayışının değiştiğini, kitap okuyan kişinin birilerine üstünlük taslama, birilerinin bilgisini ispatlama, birilerine kılıç kullanmak şeklinde olduğunu belirten Kitap evi işletmecisi Abdülaziz Göktürk, bunun bilgiye ve kitaba karşı bir ihanet olduğunu söyledi. 


Sizi tanıyabilirliyiz? Kaç yıldır kitapevini işletiyorsunuz
Benim adım Abdülaziz Göktürk. Ortak nokta Kitap Evini işletiyorum. Yaklaşık 12 yıldır kitap işiyle uğraşıyorum. İşimi severek ve isteyerek yapıyorum. Maddi açıdan parlak bir sektör olmamasına rağmen kitap işiyle uğraşıyorum. Çünkü ben kitapları seviyorum ve okuyup bilgi edinmeyi önemsiyorum.


Bu yıl ki kitap satışları hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Son dönemlerde kitaba olan ilgi ve alakada artış oldu. Geçmiş döneme göre değerlendirilince bu rahatlıkla görülebilir. Ama oranının artışıyla beraber seviyesinin düştüğünü de görüyoruz. Yani roman tarzı şeyler okunuyor. Düşünce, fikir açıcı kitaplar pek ilgi alaka görmüyor. Ancak genel itibarı ile değerlendirildiğinde geçmiş zamana göre güzel gelişmeler görülüyor. Bunun satışlara da etkisi oluyor. Kitap evleri açısından pek ciddi anlamda bir gelişme olmasa da sitelerin artmasıyla benzeri satış noktasının oluşmasıyla bunun artığını görüyoruz. Artış olumlu mu olumuz mu diye değerlendirilirse okunan kitaplar açısından değerlendirildiğinde çokça olumlu olmadığı kanaatindeyiz.

Kitap okuyucuları daha çok hangi tür kitapları tercih ediyorlar? Roman mı, düşünce ya da fikir kitaplarımı tercih ediliyor?
Türkiye'de en çok satan kitaplar kategorisine giren kitaplar tercih ediliyor. Buda içerik açısından müşterilerin kendi yüklemiyle oluşan bir algı. Türkiye'de çok satan eserlerin çoğu boş ve anlamsızdır. Ne ufuk açma açısından, ne bilgi oluşturma açısından hiçbir katkısı olmayan kitapların daha revaçta olduğunu görüyoruz. Gençlerin gününü geçirecek kitaplar en çok okunuyor. Buda kitap okuyucuları açısından ciddi bir sorun teşkil ediyor. Çok okumak bir dizi seyretmek gibi bir şey oluyor. Şu anki durum itibarı ile değerlendirilirse kitaplar dizilere çevrildi çoğu dizi olarak yayınlanıyor. Hayat içerisinde kitabın algısına yönelik çok olumlu bir gelişme değildir.

Dediğiniz gibi bazı kitaplar diziye aktarıldı. Peki, kitap okumakla o diziyi izlemek arasındaki farkı bize anlatabilirimsiniz?
Kitabın durumu biraz daha farklıdır. Kitabı teneffüs etme, onu eline alma, onunla hemhal olmanın belli bir zevki vardır. Aynı zamanda dizi haline getirildiği zaman bazı yerlerinde değişmeler, oynamalar yapılıyor. Dizi izlemek yerine kitap okunulmasının daha faydalı olabileceğini düşünüyorum. Kişinin kitap okuması onun kitap okuma alışkanlığının artması, düşüncesinin gelişmesi, yorum yapabilmesi ve sorgulaya bilen bir bireyin olması açısından kitap okuma daha faydalı oluyor. Zaten diziye çevrilen romanlarda hayata bir şeyler katmaktan çok toplumun olumsuz açıdan değişmesini sağlayacak kitapların çevirisi yoğunluktadır. Yani görmüş olduğumuz dizilerde ahlaki yozlaşmanın olduğu kitapların dizileridir. Buda aile yaşam biçimini, kültürünü, İslam kültürünü olumsuz anlamda etkiliyor. Bu nedenle ne okuduğumuza azami derecede dikkat edilmezse okuna kitaplar tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Günümüzde her konuyla ilgili kitaplar yazılıyor. Şuanda kitap basımı hususunda bir problem yok hatta bu dönem yazılmazsa daha iyi olur diyebileceğimiz seviyeye çıkıyor. Çünkü çok aşırı bir kitap var. Bu nedenle çok ciddi zihinsel bulanıklıklar oluşturuyor. Çıkan kitaplarda aşk ile ilgili kitaplardır. Bu şekilde yazılan kitaplar aile yapısına konulan bir dinamittir. Son dönemde yazılan eserler hemen hemen yüzde doksan oranı bu şekilde yazılan kitaplardır. Bu üzüntü verici bir olaydır. Geçmiş dönemlerde okunan kitaplar daha kaliteli, daha ufuk açıcı kitaplardı. Sağ sol olması veya İslami olup olmaması fark etmiyordu. Yazılan kitaplar bir düşünce eksenindeydi. Düşünce oluşturuyordu, fikir oluşturuyordu, ufuk genişletiyordu. Ama şimdi daha çok gençlerin özgürlükçü bir algısının oluşmasını, hiçbir sınır tanımayan, hiçbir sorumluluk altına koymayan bir algı yayıyor. Bu anlamda çok olumlu olmadığını düşünüyorum. Yazılan bir kitap milli eğitim veya ilgili kurumların gözetiminden geçtikten sonra piyasaya sürülmelidir. Toplumun yozlaşması, aile yapısını tehdit etmeyen içerikleri barındırmaması gibi noktalarda gerekli kontroller yapılmalıdır. Yoksa toplumun geleceği karanlık olur ve geri dönmek içinde çok geç olabilir.

Şanlıurfa'da okuma oranı ne durumda?
Şanlıurfa'da okuma oranı düşüktür. Türkiye geneline göre değerlendirildiğinde ilden hata küçük şehirlere göre de Şanlıurfa'da okuma oranı çok düşüktür. Şanlıurfa'da iki adımda bir lokanta, restoran, ciğerci ya da telefoncuyla karşılaşabilirisiniz. Ama Urfa'nın tümünde üç tane kitapevi bulabilirsiniz. Bu kitaba karşı gösterilen ilgi ve alakanın seviye ve durumunu göstermesi açısından önemli bir veridir. Ama daha önceki durumlara göre değerlendirildiğinde bazı gelişmeler var. Ama bu gelişmeler yeterli seviyede değildir. Bizim içinde bulunduğumuz sıkıntıların temel ana sebebinin okumamaktan kaynaklandığını biliyoruz. Yani cehaletin insanlar üzerindeki olumsuz etkilerinin bunların davranışa dönüşmesini görüyoruz. Okuma oranının yükselmesi için çalışmaların ve projelerin yapılması gerekiyor. Bu anlamda bizim projelerimiz var. Projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde yapmış olduğumuz projelerin bir tanesi liselere gidip stant açarak öğrencilerin kitaplarla buluşmasını sağlamaya yönelik bir projemiz vardı. Bunu biraz daha geniş çaplı uygulamayı düşünüyoruz. Camilere gidip stantlar açtık. Ramazan ayı içerisinde veya sonrasında 3 aylık bir zaman diliminde halkın kitapla buluşmasına yönelik bir çalışmamız oldu. Buna benzer projeler oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun sonucunu da artık belli bir süre geçtikten sonra görebiliriz.

İnsanlara kitap okuma alışkanlılığın olması için okullar da stantlar açtınız, ramazan ayında camilerde stantlar açtınız. Peki, bunun olumlu bir sonucu oldu mu?
İlk defa yapılan bir işti bu. Proje ilk defa uygulandı. Bundan önce de farklı bir yerde uygulamaya konulmadı. Bu açıdan çalışmalarımız bir ilkti. Bunun bazı olumlu yönleri oldu. En azından kitaplara yabancı olan insanları kitapla buluşturduk. Kitaplara ilk defa muhatap olan bir insan kitlesi gördük. Bu anlamda sevindirici ve olumluydu. Satış anlamında beklentilerimiz tam anlamıyla oldu denilemez. Ama insanların kitapla tanışmasını sağladık. Bu projeler daha genişleyerek devam ederse meyvelerini vereceğini umuyoruz. Evde evin reisi, bir STK' da veya kurumda kurumun yöneticisi, bir okulda okulun müdürü önce kendileri sonra idarelerindeki kişilere kitap okumayı tavsiyesinde bulunursa toplumda ciddi anlamda bir kitap okuma alışkanlığının oluşacağına inanıyorum. Bu nedenle herkes elini taşın altına koymalıdır.

Okumak diyoruz ama insanlar neyi okumalı? Kitap okurken neler dikkat edilmeli?
İslam'ın ilk emri ' Oku' olması dolayısıyla tüm sistemler ve ideolojiler kendi müntesiplerin okunmasına yönelik çağrılar ve projeler yapıyorlar. Kendi düşüncelerini başkalarına aktarmaya çalışıyorlar. Bu her ideoloji ve düşünce akımı için geçerlidir. Ancak biz içinde bulunduğumuz ortamda okumanın geniş çaplı yapılmasını uygun görüyoruz. Kişinin İslami bir bilgi birikimi oluşturmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ama bununla sınırlı kalmayıp etrafını çevresini görebileceği diğer düşünceleri okuyup onlarla ilgili bir bilgi alması gerektiğini düşünüyorum. Müslüman kişi her alanda okumalıdır. Ve okuduklarını derleyip bakış açısını, düşüncesini geliştirmesidir. Bal arısı misali toplamış olduğu bilgileri bala dönüştürerek hayata sunabilmeli insanlara faydalı olabilmelidir. Kişi kendi düşüncesini okuyup anladıktan sonra diğer kitapların hepsini okuyabilir ve okumalıdır da. Çünkü insan bilmediği bir şeyin hem eleştirisini hem de onunla ilgili sahiplenilmesi gereken etkenleri bilemez. Eleştiriyi yapabilmesi için veya onunla ilgili bazı şeyleri kabul etmesi için tanıması ve kabullenmesi gerekiyor. İslam'ı tanımadan İslam'a yönelik söyleyeceği sözler nasıl ki makbul değilse bir insanın diğer ideolojilerle ilgili yorumlamalarında eğer bilgi sahibi değilse bu sıkıntı ve problemdir. Bilgiyi de eleştirel anlamda okumamalı. Çünkü çok batıl anlamda yazılmış olan bir kitabın bile kişiye katacağı şeyler söz konusudur. Allah Resulü'nün (a.s.v) şöyle bir ifadesi var: 'Hak kâfirden gelse alın, batıl müminden gelirse reddedin' Şimdi bu aslında bir ölçüdür. Rabbani yöntemde ölçü budur. Gelen şeyin nerden geldiği değil neyin geldiğidir. Eğer bir bilim adamı Müslüman olsun ya da olmasın fark etmez, güzel bir faaliyet yapmışsa, insanlığa ışık tutacak bir söz söylemişse hepimiz onu alkışlarız. Yaptığı güzel faaliyeti alkışlayarak bütün düşüncelerini kabul ediyor anlamına gelmez. Senin düşüncene katkı sağlayacak etkenleri almasını bilmelisin. Tıpkı bir süzgeç misali okuduğunu süzüp faydalı bilgiyi alma bilinciyle okunmalıdır. Bu nedenle Müslüman rahat olmalıdır ve her türlü kitabı bilgiyi okumalıdır ve kendine bir pay çıkarmalıdır.

Kitap okuyan kişi ne amaçla okumalıdır?
Biz İslami eserler ve İslami düşünceyi değerlendirdiğimizde, İslam da bir düşüncenin pratiği ve aktarımı yoksa Kuranı Kerim'e göre kişiyi kitap yüklü merkep olarak tanımlatır. Çok ciddi bir bilgi sahibidir ama bu bilgiyi kendisinde pratiğe dönüştürmemiştir ya da karşısındaki insana aktaramamıştır. Kişi okuyor ama neyi okuyor, neden okuyor anlayışını kavramamış. Ya da okuduğu kitabı olduğu gibi kabullenmiş. Bilmeden farkına varmadan bir fikrin bir düşüncenin esiri olmuş. İslam böyle bir bilgi anlayışını reddeder ve çok ulvi bir makama sahip olan ahseni takvim olan insanı esfelesafilin derecesindeki bir merkeple aynı statüde görür. Hatta pratiğe uygulanmayan, yanlış yorumlama algısıyla ilgili Araf Suresinde geçen bir ayette, 'Dilini sarkıtan bir köpek gibidir' gibi nitelendirmiştir. Bunlar kitabın bilgiye bakış açısını oluşturur. Kitapta âlim zikredildiğinde âlim çok bilgi sahibi olmasından öte, yani bilgi sahidir ama mesele bilgi sahibi olmasında değil bildiğiyle amil olmasıdır. Bilgiyle amel etmesi ve onu hayatına aktarmasıdır. Allah kulları içerisinde en çok Allah'tan korkan âlimler şeklindeki ifadesi ayetin ortasıdır. Ayetin öncesinde o kişinin yaratılan mahlûkat üzerindeki tefekkürü ve tefekkürü sonucundaki durumundan bahseder. Kendi döneminde filozof seviyesinde olan Ebu Cehil'i İslam cahillerin babası olarak nitelendirmiştir ki İslam'ın cahil, alim, ilim meselesindeki bir yüklemin bir paraleli gibi değerlendirebiliriz. Bunun haricinde insanlarında okumaları da bu şekilde değerlendirilmelidir. Yani bir insan kitap okuyorsa, bununla birilerine üstünlük taslama, birilerinin bilgisini ispatlama, birilerine kılıç kullanmak şeklinde olmamalı. Yani bunun bilgiye karşı bir ihanet olduğunu söyleyebiliriz. Bilgi insanın erdemini, hikmetini, hayata bakışını geliştiren, insana daha bir tevazu haline dönüştüren bir yönü vardır. Bu noktada değerlendirilmelidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Göktürk, "İnsanlara, üstünlük, taslamak, için, okumak, kitaba, bilgiye, karşı, b
Yorumlar
Haber Yazılımı