Haber Detayı
20 Eylül 2016 - Salı 08:37 Bu haber 22653 kez okundu
 
“Çocuklarda karakter eğitimini önceliyoruz”
Şanlıatalar Koleji'nin, Doğa Okulları'na katılmasıyla birlikte eğitime başlayan Şanlıurfa Kampüsü, öğrencilerine sunduğu akademik, kültürel, sosyal ve sportif imkânlarla Şanlıurfa'nın eğitim anlayışına yeni bir boyut getirdi.
Röportaj Haberi


Röportaj: Sedat KUŞULAY / Öğrencilerini, binicilik eğitimi gibi farklı spor dallarıyla da tanıştırdıklarını belirten Doğa Koleji Şanlıurfa Okulları Müdürü Şeyhmus Göçmez, öğrencilerine eğitimle beraber, karakter eğitimi de aşıladıklarını ifade etti.

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ? EĞİTİM SEKTÖRÜNE NE ZAMAN VE NASIL ADIM ATTINIZ?
Ben Şeyhmus Göçmez. 1976 Elazığ doğumluyum. 15 yıldır Şanlıurfa'dayım. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve İnönü Üniversitesi Fizik Bölümü mezunuyum. Eğitim sektörüne 1995 yılında Malatya' da dershanecilikle başladım. Final Dergisi Dershaneleri'nde Malatya, Elazığ, Adıyaman ve Urfa şubelerinde çalıştım. Final Dergisi Dershaneleri'nde hem dergi yazarlığı hem de öğretmenliğini akabinde de 2001 yılında Şanlıurfa'daki Final Dergisi Dershaneleri'nin hem kurucu ortaklığını hem de müdürlük görevini ifa ettim. 2007 yılı itibarı ile de Şanlı Atalar Koleji olan bu okula girip ortak olup daha sonra Doğa Koleji'nin lisans hakkını aldık. O yıldan itibaren de Doğa Koleji Okulları'nda görev yapıyoruz.

DOĞA KOLEJİ OKULLARI'NIN KURULUŞ SÜRECİNDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?
Şanlıurfa Doğa Koleji 2011-12 Eğitim-Öğretim sezonunda lisans anlaşması yaparak Doğa Koleji isim hakkını almıştır. Doğanın bütün avantajlarından faydalanmıştır. Bire bir genel merkez nezdinde yönetilmektedir. Kurumumuz Genel merkeze bağlı olan, işletme giderleri bize ait olan bir eğitim kurumudur.

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA NASIL HAZIRLANDINIZ?
Her yıl hazırlıklarımız standart bir şekilde devam ediyor. Kayıtların son dönemine geldik. Neredeyse kayıtlarımız doldu. Bazı sınıflarda birkaç boşluğumuz kaldı. Okulumuzun en iyi yönü son 5 yılda eğitim kalitesinde Urfa'ya kattığı değerlerdir ve bu Türkiye'deki dereceleriyle bellidir. Bu yıl LYS sınavlarında Türkiye dokuzuncusu, ilk 250'de ise 7 tane öğrencimiz var. Bu başarı Urfa'da bir ilk demektir. TEOG ve üniversite sınavlarında yine dereceler yaptık. Eğitim kalitemiz ve disiplinimiz çok iyi. Bu yönüyle kurumumuz yeni eğitim-öğretim yılına hazır bir şekilde giriş yaptı.

DERSHANELERİN DÖNÜŞÜM SÜRECİ KURUMUNUZU NASIL ETKİLEDİ?
Dershanelerin dönüşüm süreci kurumumuzu herhangi bir şekilde etkilemedi. Sadece ortaöğretim son sınıf öğrencileri o dönemlerde Temel Liselere gitmek istedi. Çünkü dershane gibi eğitim verdikleri için bunu tercih ettiler. Ama dershanelerden Temel Liselere dönen okulların okul puan kredileri düşüktü. Bunu fark eden öğrenciler temel liselere gitmeyerek okullarında kaldılar. Bu durumu fark eden veliler de öğrencileri okullardan almayıp özel okullarda eğitimlerine devam ettiler. Bu nedenle özel okul olarak çok büyük bir kaybımız olmadı. Bence dershanelerin dönüşüm süreci mantıklı bir karardı. Dershanecileri de mağdur etmeden çok güzel bir şekilde lise hakkı vererek onların önleri açıldı. Onlarda teşvik yasasından faydalandılar ve okul yapabilmeleri için kendilerine arsa tahsisi yapıldı. Bu nedenle yerinde verilen bir karar olduğunu düşünüyorum.

DOĞA KOLEJİ OLARAK GERİDE BIRAKTIĞINIZ 5 YILLIK SÜRECİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
Kurulduğumuz günden bu yana başarı istikrarımız hiç düşmedi. 2009 yılındaki ekonomik kriz dışında bu okul bir sıkıntı yaşamadı. Gayette verimli gidiyor. Kontenjan doluluğu da, başarısı da, ekibi de olduğu gibi düzenli bir şekilde devam ediyor. Zaten en büyük özelliğimizde ekibimizin okula olan devamlılığıdır. Bu okul Doğa Koleji olarak devam ediyor ama öncesinde 2003'te Urfa'da kurulup eğitime başlamış olan Şanlı Atalar Okulları olarak da bir geçmişi var. ilerde inşallah büyük bir kampus yapma planımız da var.
ÖĞRENCİ KAYITLARI NE ZAMAN SONA ERİYOR? KURUMUNUZUN FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Normal şartlarda kayıtların bitmiş olması gerekiyordu fakat teşvik desteğinden, 8. sınıfların 2. tercihlerinden ve Kurban Bayramı'ndan dolayı kayıtlar Ekim ayının ortalarına kadar devam edecek. Fiyatlarımız Anaokulunda 10 Bin TL' den başlıyor. Liselerde ise fiyatlarımız 15 Bin TL'dir.

OKULUNUZU TERCİH EDİP GELMEK İSTEYEN ÖĞRENCİLERE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
9. sınıflarımıza zaten tiyembiyeyn eğitimimiz var. Doğa Kolejini tanıyan birisi olan zaten bunu bilir. Doğa Kolejinin büyümesine katkı sunan en büyük eğitim modellerinden birisidir. Türkiye'ye mal olmuş ve hiçbir kurumda bulunmayan bir eğitim modelidir. Tiyembiyeyn eğitim modeli yüksek lisansın lise versiyonudur. Öğrencileri hayata daha çabuk hazırlar daha çabuk adapte olmasını sağlar. Ticaret noktasında da, bankacılık noktasında da katkı sağlıyor. Liseyi bizim okulda bitiren bir öğrencinin Oxford Üniversitesi'ni okumayı hayal ediyorsa kesinlikle o hayalini gerçekleştirebilir. Yurtdışı programlarına katılabilir. Türkiye içerisindeki özel üniversiteleri okumak isterse bile Doğa Okulları'nda mezun olduğu zaman zaten yüzde 25 indirim hakkı kazanabiliyor. Şuan Doğa Koleji'nin özel üniversitelerin yüzde 90'ı ile böyle bir anlaşması bulunuyor. Öğrencileri üniversite sınavlarına direkt hazırlıyoruz. Şuana kadar ki başarılarımız ortada. Bu okulun 550 kontenjanı var. Bugün itibari ile kayıtlarımız 500'ü geçti. Son 3 gün içinde kalan kontenjanımız da dolacaktır. Bizim çeşitli etkinliklerimiz oluyor. Sosyal aktivitelerimiz sürekli devam ediyor. Bizim okulumuzun içeriğinde çocuklara karakter eğitimi sunmak vardır. Mesela turşu yaparken bile aslında biz öğrenciye kimya dersini öğretiyoruz. Ekoloji dersinde matematikten faydalanıyoruz. Öğrenci görerek dinleyerek değil yaşayarak öğrenir. Bir ilkokul öğrencisi sağı ve solu, desteği ve düzmeyi kitaptan ezbere öğrenirken bizde ise bunu yaşarak öğrenir. Bizim derslerimizde tamamen bir karakter eğitimi vardır. Bizim okulumuzda zil yoktur. Bunların hepsi karakter özelliklerinin gelişmesi özgüveni artırmaya vesile olan uygulamalardır. "Zille gir, zille çık, oraya git buraya gel" gibi emir telaki ederek özgüven gelişmez. Okulumuzun bahçesinde hayvan barınağımız var. At besliyoruz, daha sonra birçok kuş türümüz var. Bu bizim eğitim modelimizin bir parçası. Burada at biniciliği dersimiz var. Çocuklar ata binmeyi burada öğreniyorlar. Bu onların bütün negatif enerjilerini alıyor. Bahçede ekoloji dersimiz var. Çocuklar kendi eleriyle ekip biçiyorlar. İçeride türlü kuşlarımız var ve hepsi çocuklarımızındır. Bunlar öğrencilerin bütün negatif enerjilerini aldığı gibi insan sevgisini, hayvan sevgisini, doğa sevgisini de bir yandan aşılıyor. Bir yandan da karakter eğitimini yaparak matematiği ve kimyayı uygulamayla öğretmiş oluyoruz.

BİR EĞİTİMCİ OLARAK MEVCUT EĞİTİM-ÖĞRETİM SİSTEMİNİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ? ÖNERMİŞ OLDUĞUNUZ BİR DÜZENLEME VAR MI?
Eğitim süreci ile ilgili bakanlık nezdinde şu anda bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Bu süreçte iyi şeylerin olacağına eminim. Bu işi yapanlar Mili Eğitim Müdürleri ve yetkili öğretmenlerdir. Nelerin değiştirilip değiştirilmeyeceğini iyi biliyorlar. Ancak sınav sistemlerinde bir kısım değişikliklerin olması gerekiyor. Sınav sistemi şuanda çok belirleyici olmuyor. Bunların hepsi gözden geçirilmeli.

15 TEMMUZ KANLI DARBE GİRİŞİMİ BU SEKTÖRÜ NASIL ETKİLEDİ?
15 Temmuz kanlı darbe girişimi bütün sektörleri mutlak süratle etkiledi. Eğitim ve sağlık sektöründen tutunda ta İnşaat sektörüne kadar bütün sektörler olumsuz bir şekilde etkilendi. Ama hiç kimse bunan gocunmuyor. Çünkü yeniden doğuş gibi, bembeyaz bir sayfa açıldı. Bu konuda hiçbir şikâyetimiz yok. Allah tekrarını nasip etmesin, birlik beraberliğimizi bozmasın. Bu süreçten bütün sektörler olumsuz etkilendi ama kısa süre içinde alınan önlemler sayesinde tüm sektörler yeniden toparlandı.

FETÖ OPERASYONLARI KAPSAMINDA BİRÇOK ÖRETMEN AÇIĞA ALINDI. SİZCE, OLUŞAN ÖĞRETMEN AÇIĞI NASIL GİDERİLMELİ?
Bizim okullarımızda çok şükür FETÖ mensubu personel yok. Biz kendi nezdimizde bütün personellerimizin ve öğretmenlerimizin TC. Kimlik numaralarıyla sorgulamalarını yapıyoruz. Çünkü bu yaşadıklarımız basit bir hadise değildir. Bu yaşadıklarımızın bir daha yaşanmaması için her kurumun ve sektörün titizlikle hareket etmesi gerekiyor. Başka kurumlar nasıl eder nasıl yapar bilmiyorum ama eğitim sektöründe birçok atama ekleyen öğretmen adayımız var. Öğretmen boşluğunu bekleyen adayları alarak doldurabilirler. İnşallah sıkıntılar aşılır. Çünkü bu terör örgütü her yeri öyle bir zapt etmişti ki, biz dahi çok sıkıntılarını çektik. Rakip kuruluş olmamız nedeniyle bize yapmadıklarını bırakmadılar. Bunların temizlenmesi çok önemli bir durumdu. Bir öğretmen alımı yapılırken öncelikle insani değerlere bakılmalıdır. Bir matematik öğretmeni alımı yapılırken matematiği ne kadar iyi bildiğinden ziyade nasıl bir insan olduğuna ve nasıl bir kişiliğe sahip olduğu sorgulanmalıdır. Çünkü branş yerine gelir ama karakter yerine gelmez. Bir karakter analizi yapılmalı. Biz kurumlarımıza alım yaparken biz bu yönteme başvuruyoruz. Şu anda öğretmenlerimizle böyle bir sorunumuz yok. Ekibimizle doludizgin devam ediyoruz. Başka kurumların da dikkat edeceği şey budur.

ÖĞRENCİ VELİLERİNE BİR MESAJINIZ VAR MI?
Velilerimize özellikle tavsiyem, çocuklarından daha kıymetli bir şey olmadığı için onları gönderdikleri okulları kulaktan dolma bilgilerle değil, gerçekten yaptıklarını araştırarak, sorgulayarak bir tercihte bulunmalarıdır. Bu özel okul sayısı ve özel okullarda okuyan öğrencilerin sayısı tüm dünyada yüzde 60'larda iken, Türkiye'de sadece yüzde 4'lerdedir. Özel okulların daha çok açılması gerekiyor. Hangi kurum olursa olsun ben hepsini destekliyorum. Urfa'da yeni bir okul açıldığı takdirde, ben mutlu oluyorum. Öğrencinin başarısında velinin rolü çok büyüktür. Veli bize destek olduğu sürece çok büyük gelişimler kaydediyoruz. Ama veliler bize destek olmadığı zaman, onlara ulaşamadığımız zaman, davet ettiğimizde onları karşımızda bulamadığımız zaman işler bir yerde sarpa sarıyor. Okul aile ve öğrenci üçgeni diye tabir edilen bu sistem aksamamalı. Öğrencilerimizin eğitimlerini biz zaten burada donanımlı bir şekilde veriyoruz. Velilerden istediğimiz ise sadece biraz ilgi ve takiptir. Öğrencinin çalışmadığından haberimiz olsa kâfidir. Biz zaten ödev yapıp yapmadığı zaman takip ediyoruz. Ailenin de çocukla ilgilenip azda olsa takip etmesi gerekiyor. Mesela annesi babası çok ilgilenmeye bilir ama esas olan kaliteli bir zaman geçirebilmeleridir. Yani öğrencinin başarılı olmasında ailenin rolü çok önemlidir. Doğru zamanda doğru cümleyi kurabilmek, doğru tavrı sergileyebilmek, bunlar bir öğrencinin eğitim ve öğretim hayatındaki başarısını ortaya koyar ki bu çocuklar bizim geleceğimiz.

DOĞA KOLEJİ'NE ÖĞRENCİ ALIMINDA NE GİBİ KRİTERLERİ GÖZETİYORSUNUZ?
Biz öğrencilerimizi alırken şu anda Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu prensiplerden ekstra bir özellik aramıyoruz. Çünkü bütün çocuklar bizim evladımızdır. "Sen 'bu' sun, sen 'şu' sun" diye ayıramayız. "Sen zekisin gel, sen değilsin gelme" gibi bir tarzımız olamaz. Biz bütün çocuklarımızı bağrımıza basarız, alırız. Burada eğitimini veririz. Eğitmeye çalışırız. Eğitmeye çalıştığımız süreç içerisinde de, eğer başaramıyorsak aileden destek isteriz. Eğer aile bize destek olmuyorsa, "Artık size faydalı olamıyoruz" deyip yollarımızı ayırırız. Çünkü en iyi seçenek budur. Öğrencinin daha fazla kalması, hem kendine hem de ailesine zarar verebilir.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Bu memleket, bizim memleketimiz. Urfa bizim Urfamız. Başka Urfa da yok, başka Urfalı da yok. Ben Urfalı olmadığım halde "Ben Urfalıyım" diyebiliyorum. Objektif olmayı başarıp birbirimizi desteklersek ve çocuklarımızın geleceğini doğru temin edersek kimse bizimle uğraşamaz, kimse bizimle baş edemez. Keza bunu da az çok başarmışız ki, tüm Türkiye olarak, tüm eğitim kurumları olarak, bunu başarmışız ki; 15 Temmuz Darbe girişimi başarısız oldu. Bizim kendisine üniversiteyi kazandırıp gönderdiğimiz ve 15 Temmuz darbe girişiminde darbeciler tarafından şehit edilen bir öğrencimiz de var. Allah tüm şehitlerimizin mekânlarını cennet etsin. Allah bizim sahibimizdir. Allah bu zalimlere gün yüzü göstermesin diyorum. Son olarak yeni eğitim-öğretim sezonunun tüm öğrencilerimize, velilerimize ve eğitim camiasına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şanlıatalar, Kolejinin, Doğa, Okullarına, katılmasıyla, birlikte, eğitime, başla
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı