301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 17:05 Bu haber 23666 kez okundu
 
“Çanakkale Ruhu bizi millet yapan ruhtur”
25 Mayıs 2017 tarihinde Haliliye Belediyesinin düzenlemiş olduğu “ Peygamberler Diyarından, Şehitler Diyarına” adlı Çanakkale gezi programına katıldık.
Röportaj Haberi


Röportaj: İshak POLAT/ Haliliye Belediyesinin yaklaşık 3 yıldır düzenlemiş olduğu gezi ve “Çanakkale Ruhu”na ilişkin Haliliye Belediye Başkanı sayın Fevzi Demirkol’a ayak üstü sorduklarımız ve aldığımız cevaplar

“Çanakkale Ruhu” hakkında sizin düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Özellikle gençlerimiz için önemi nedir?

Çanakkale Ruhu; bu vatan uğruna Türk, Kürt, Arap, Laz demeden doğulusu, batılısı kısacası bu vatan üzerinde yaşayan tüm insanların burada barbarlığa, zulme, bu vatanı istila etmek isteyenlere kanları ve bedenleri ile siper oldukları ve bunu yaparken de bir adım dahi geri adım atmadıkları ruhun adıdır. Çanakkale Ruhu bizi millet yapan ruhtur.

Kût'ül-Amâre, Sarıkamış’ta, Kurtuluş Savaşında ve en son olarak 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında bu aziz milleti boğmaya, yok etmeye kalkışanlara atılan tokatların arkasında işte bu Çanakkale Ruhu vardır. Bizi bir arada tutan ve geleceğe taşıyan da işte bu ruhtur.

Gençlerimiz için önemine gelince; tarih tekerrürden ibarettir.  İşte bu noktada gençlerimiz kendi tarihimizi iyi bilmelidir. Geçmişimi iyi bilmeli ve ders çıkartmalıyız ki bu ülkede bir daha Çanakkale Savaşları, Kurtuluş Savaşları, yaşanmasın. Geçmişimizi iyi bilip bu vatana sahip çıkmak adına çok çalışmalıyız ki bir daha hain odaklar 15 Temmuz gibi hain darbe girişimlerine kalkışmasın.

İşte biz Haliliye Belediyesi olarak “ Peygamberler Diyarından, Şehitler Diyarına”  adlı bu tür etkinliklerimiz ile gençlerimize tarih şuuru aşılamaya ve geleceğe de buralarda şahitlik ettikleri bu ruhla hazırlanmalarına yardımcı oluyoruz.

“ Peygamberler Diyarından, Şehitler Diyarına” adlı Çanakkale gezi fikri nereden doğdu?

Bilindiği üzere Çanakkale savaşları ecdadımızın demir ve çeliği karşı bedenlerini siper ederek elde ettikleri bir zaferdir. Bu ve bunun devamında şehitlerimizin kanları pahasına elde ettikleri zaferler neticesinde buz bugün bu cennet vatanda yaşıyoruz. Dolayısı ile gelecek nesillerimizin bu zaferleri bilmesi, kendilerine bu cennet vatanı hediye eden şehit ve gazilerin hangi şartlarda savaştığını, ne çileler çektiğini bire bir o mekanları ziyaret ederek, bizzat yerinde müşahede ederek hatırlamaları adına bu gezileri düzenlemeye başladık.

Malum olduğu üzere geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Biz de bu fikirden hareketle gençlerimize tarih şuurunu aşılamak ve özellikle de Çanakkale, Konya , İstanbul gibi bizim için tarihi ve manevi olarak büyük önem arz eden mekanları ziyaret etme imkanı olmaya alt gelir grubundaki gençlerimizi, vatandaşlarımızı çeşitli organizasyonlarla buralara getirdik.

Şunu da ifade etmek isterim; Haliliye Belediyesi olarak daha önce de ifade ettik;  “ilklerin belediyesi” olacağız diye. Belediye olarak Çanakkale gezilerinde ve diğer hususlarda hep ilkleri gerçekleştiriyoruz. Başarılı olduğumuz organizasyonları devam ettiriyoruz. Çanakkale gezileri de bu başarılı ve gerçekleştirdiğimizden dolayı büyük bir gurur ve mutluluk duyduğumuz organizasyonlarımızdan birisidir.

Kaç yıldır düzenleniyor ve şimdiye kadar kaç kişi katıldı bu geziye?

Bu üçüncü yılımız ve yaklaşık olarak bu süre içerisinde 3.000’e yakın öğrenci ve vatandaşımız katıldı.

Düzenlenen bu gezilere katılanlarda nelere dikkat ettiniz?

Gönül isterdi ki her talep eden vatandaşımızı bizim tarihimizde ve gönül dünyamızda önemli yer tutan tarihi yerlere getirelim. Ama takdir edersiniz ki bu mümkün değil. Bundan dolayı Haliliye Belediyesi olarak öncelikle maddi durumu buralara gelmeye el vermeyen derslerinde başarılı öğrencilerimize ağırlık vererek daha sonra Şehit ve Gazi ailelerimizi, STK temsilcilerimizi ve sizin gibi gazeteci ve yazar arkadaşlarımızı getirdik. İnşallah bu geziler devam edecek ve Haliliye belediyesi olarak kültür, sanat ve eğitim gibi alanlarda gerçekleştirdiğimiz bir çok başarılı çalışmalarımız gibi bu da devam edecek İnşallah.

Bu gezilere katılan gençlerin gözlerinde neler gördünüz?

Sadece gençlerimizin değil, bu etkinliklerimize katılan Halileye Belediyesinin vesilesi ile Konya, İstanbul, Çanakkale gibi şehirleri gören buradaki manevi atmosferi koklayan tüm katılımcılarda büyük bir manevi huzur ve manevi gurur görüyorum ve hissediyorum. Böylesi bir manevi huzura da vesile olduğumuz içinde Haliliye Belediyesi ve tüm ekip arkadaşlarım adına mutluluk duyuyorum.

 Size ve Haliliye Belediyesine geri dönüşler nasıl?

Gerek şahsıma gerekse Belediyemiz yetkililerine olan geri dönüşler çok çok güzel. Vatandaşlarımızdan teşekkür almak, onların duasını almak Haliliye Belediyesi olarak bizi hem mutlu ediyor hem de diğer belediyecilik hizmetlerini yanı sıra kültür, sanat, eğitim ve tarih gibi alanlarda yaptığımız faaliyetleri daha da artırma konusunda bize daha çok heyecan katıyor.

Başkanım bu yoğunlukta zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Haliliye Belediyesi olarak bu etkinliğiniz ve düzenleyeceğiniz diğer etkinlikleriniz için başarılar diliyorum.

Bende bu gezimize katıldığınız için size teşekkür ediyorum ve GAPGündemi yazı ailesine ve okuyucularına sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 25, Mayıs, 2017, tarihinde, Haliliye, Belediyesinin, düzenlemiş, olduğu, “, Peyg
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı