301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Eylül 2016 - Cumartesi 11:04 Bu haber 22261 kez okundu
 
“Can taşıdığımızın bilincindeyiz”
Okulların açılmasına sayılı günler kala velilerin öğrenci servisi telaşı başladı. GAPGündemi olarak, eğitim hayatının en önemli unsurlarından biri olan servis firmalarının hazırlıklarını, sorunlarını ve çözüm önerilerini sayfalarımıza taşıdık.
Röportaj Haberi


 Röportaj: İshak POLAT / Urfa'nın önde gelen servis firmalarından Evren Turizm'in Koordinasyon Sorumlusu Mehmet Şahin, ülkenin geleceği olan çocukları güvenle taşıdıklarını ifade etti. 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Ben Mehmet Şahin. Evren Turizm'in öğrenci kayıtları, araç yönlendirmesi gibi operasyon diye tabir ettiğimiz koordinasyon sorumlularındanım. 6 yıldır Evren Turizm bünyesinde, bu görev üzerine İbrahim Aslan ile birlikte hizmet vermekteyiz.

EVREN TURİZM HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?
Mehmet ve Mahmut Aslan kardeşler tarafından kurulan Evren Turizm 2006 yılından bu yana öğrenci ve personel taşımacılığı sektöründe hizmet vermekte olup bünyesinde 30 araç bulunmaktadır.
Firmamız geçen eğitim ve öğretim sezonunda 3 bin civarında öğrenciye hizmet verdi. Bu yıl kayıtlarımız devam ediyor. İnşallah yeni sezona taşıdığımız öğrenci sayısını artırarak gireceğiz. Bunun yanı sıra firmamız personel taşımacılığı alanında da hizmet vermekte.

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM SEZONUNUN AÇILMASINA AZ BİR SÜRE KALDI. ARAÇ BAKIMLARINIZI TAMAMLADINIZ MI?
Evren Turizm olarak prensibimiz gereği araçlarımız sürekli hizmete hazırdır. Bundan dolayı araçlarımızın bakımları rutin olarak yapılmakta olup eğitim- öğretim sezonunun açılışı dolayısı ile hem öğrencilerimizin güvenli olarak taşınması için gerek araç bakımları gerekse şoför seçimi gibi bütün hazırlıklarımız tamamdır.

ÇOCUKLARIMIZI EMANET ETTİĞİMİZ ŞOFÖRLERİN SEÇİMİNDE ARADIĞINIZ KRİTERLER NELERDİR?
Evren Turizm olarak bizim için en önemli husus bize emanet edilen çocukların bizim kendi çocuklarımız olduğu prensibi ile hareket etmemizdir. Bundan dolayı işe alınacak şoförlerin sabıka kayıtlarının bulunmaması bizim için çok çok önemlidir. Bunun için her şeyden önce şoförlerimizi işe alırken referansla alırız ve yakından tanıdığımız insanları seçmeye gayret ediyoruz.
Bunun yanı sıra şoförlerimizi etik değerlere sahip, kılık kıyafetine, davranışına dikkat eden kişilerden seçiyoruz. Çünkü bize emanet edilen çocuklar bizim de evladımızdır. Bunun yanı sıra şoförlerimizde aradığımız en büyük özelliklerden birisi de hal hareketlerine dikkat etmesi ve çocuklara her anlamda örnek olmasıdır. Çünkü özellikle ortaokul ve lise çağlarındaki çocuklar bu yaşlarda çevresindeki insanları rol model almakta ve o şahısların hareketlerini taklit edebilmektedir. Dolayısı ile şoförlerimizin her anlamda çocuklarımıza örnek olabilecek davranışlarda bulunması ve kötü örnek olabilecek davranışlardan kaçınması konusunda çok çok hassasız. Bizim hiç bir şoförümüz bırakın araç içini, okul önünde bile sigara içemez.
Biz buna müdahale ederek çocuklarımızın böylesi kötü alışkanlıklara meyletmesinin önüne geçiyoruz. Son olarak ta şunu da ifade etmek isterim; Velilerin ilgisi bizim için çok önemli ve değerlidir. Velilerimizin mutlaka şoförlerimiz ile tanışmasını, onlarla bir araya gelmesini istiyoruz. Firma yönetimi olarak bizler de sık sık velilerimiz ile bir araya gelmeye gayret ediyoruz. Çünkü çocuklar bizim geleceğimizdir ve bunun içinde hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.

SERVİS GÜZERGAHLARINIZI NASIL BELİRLİYORSUNUZ?
Kayıtlardan sonra mümkün mertebe öğrencimizi en kısa sürede okuluna yetiştirecek şekilde, zaman, yakıt tasarrufu sağlayacak şekilde güzergahlarımızı belirliyoruz. Bunun içinde planlama yaparken servislerimizi semt semt ayırıyoruz. Ama bunu yaparken taşıdığımız öğrencilerin can güvenliği bizim için en önemli unsurdur. Zaman önemlidir ama taşıdığımız emanetlerin güvenliği daha da önemlidir.

OKUL SERVİSLERİ HİZMET YÖNETMELİĞİNE GÖRE ARAÇLAR 12 YAŞINDAN BÜYÜK OLAMIYOR. SİZİN ARAÇ YAŞ ORTALAMANIZ KAÇ?
Bizim en yaşlı aracımız 7 yaşındadır. Mümkün mertebe genç araçlarla hizmet vermeye gayret ediyoruz. Çünkü firma olarak genç araçlarla hizmet vermenin müşteri nezdinde ki önemini biliyoruz. Bunun yanı sıra genç araçların bakım masrafları daha azdır. Yani genç araçlarla çalışmak firmalara da büyük avantaj sağlıyor. Ama şunu da ifade etmek isterim ki taşıma filosunun da sürekli genç tutulması kazandığınız para ile doğru orantılıdır.
Maalesef Şanlıurfa olarak bu konuda diğer iller gibi kıyasıya rekabetten dolayı hak ettiğimiz kazancı elde edemediğimiz için araçların gençleştirilmesi hem firmalar için hem de özel araç sahipleri için külfetli bir durum.

ARAÇLARINIZI NASIL KONTROL EDİYORSUNUZ? GPS CİHAZI VEYA KAMERA SİSTEMİ KULLANIYOR MUSUNUZ?
GPS sistemimiz yok. Ama kontrollerimizi kendi firma araçlarımız ve personelimiz ile sürekli olarak yapmaktayız. Bu kontroller de habersiz ve apansız yapılan kontrollerdir. Yani bir nevi kendi radar sistemimiz var ve verdiğimiz hizmetin kalitesini korumak adına sürekli bu kontrolleri yapmak durumundayız.

SEKTÖRÜNÜZÜN SIKINTILARI NELERDİR? BU KONUDA DÜŞÜNCELERİNİZİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?
Sektörümüzün en büyük sıkıntısı bu işi herkesin yapabilmesidir. Öğrenci ve personel taşımacılığı çok ciddi bir iştir. Liyakat sahibi olmayanlar bu sektörde ciddi sıkıntılar oluşturuyor. Mesela sabıkası olan bir insanın bu sektörde kesinlikle olmaması gerekiyor.
Ayrıca yapılan denetimler cezadan çok caydırıcı ve iyileştirme yönünde olmalı. Bunun yanı sıra haksız rekabet ve fiyat politikaları büyük bir sorun. Maalesef öğrenci ve personel taşımacılığı yapan firmalarımıza sürekli fiyat düşürmeye yönelik baskılar sonuç olarak sektörde kalitesizliği getiriyor.
Bu durumdan bu işi ciddi olarak yapan bizim gibi düşünen firmalarımız ciddi mağduriyetler yaşıyor. Halbuki biz can taşıyoruz ve yaptığımız hizmetin kalitesini artırmak için de 5-10 TL'nin hesabının yapılmamasını bekliyoruz. Kar marjımız çok çok düştü ve düşmeye de devam ediyor. Ayrıca bu işi korsan olarak yapanların ve şoförlerin sorumsuz davranışları da bu işi ciddi ve kaliteli yapan firmalara ciddi zarar veriyor.

KORSAN TAŞIMACILIĞIN VE BUNUN GETİRDİĞİ MAĞDURİYETLERİ GİDERMEK İÇİN MESLEKİ BİR BİRLİKTELİĞİNİZ YOK MU?
Maalesef yok ve buda çok ciddi bir sıkıntı aslında. Geçmişte sorunların çözümü için köklü ve ciddi firmalar bir araya geldi ama maalesef bu durum sürdürülemedi ve sonuç alınamadı. Diğer yandan yasal olarak düzenlenen toplantılar gerçekleştiriliyor ama bunlarda çözüm üretmekten ziyade işleyiş ile ilgi toplantılar olduğu için sorunlarımız olduğu gibi ortada durmaya devam ediyor.

ŞOFÖRLERİNİZE YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?
Biz firma olarak prensiplerimizi belirlemiş durumdayız ve sık sık şoförlerimizle yaptığımız toplantılarda bu prensipleri sürekli hatırlatıyoruz. Hız yapılmaması, trafik kurallarına uyulması, temiz giyinilmesi, konuşma ve davranışlara dikkat edilmesi, traşa dikkat edilmesi gibi çocuklarımızın güvenliğinin yanı sıra çocuklara örnek olabilecek tutum ve tavır içersinde olunması gereken bir çok hususu dile getiriyoruz.
Çok şükür şoförlerimiz uzun yıllardan beri bizimle beraber çalıştığı için zaten bu duruma adapte olmuş durumdalar. Hasbelkader bir şikayet geldiği zaman da biz hemen müdahale ediyoruz ve gerekirse şoför değişikliği yapıyoruz veya o personele ceza kesiyoruz.

AİLELERE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?
Ailelerimiz öğrencilerini taşıtacakları ciddi ve kaliteli firmaları tercih etsinler. Bunu yaparken de 5-10 TL'nin hesabını yapmasınlar. Taşımacılık çok ciddi bir iştir ve ucuz etin yahnisi olmaz deyimi ile doğru orantılı olarak bu işin fiyat ve kalite ile doğru orantılı olduğunu unutmasınlar. Ayrıca velilerimiz mutlaka firma yetkilileri ve şoförler ile bir araya gelmeli. Özellikle de öğrencilerini taşıyan şoförü tanımalı, dönem dönem şoförü servisi kontrol etmelidir ve şoförde, serviste eksiklik gördüğü zaman mutlaka firmaya bildirmelidir.

EVREN TURİZM'İ FARKLI KILAN NEDİR? VELİLER NEDEN SİZİ TERCİH ETMELİ?
Bizi farklı kılan şey bir öğrencinin güvenli bir şekilde taşınması için ortaya koyduğumuz prensiplerimiz ve verdiğimiz kaliteli hizmettir. Zaten geçen yıl taşıdığımız 3 bin öğrenci bu prensiplere uyduğumuzun bir teveccühü ve göstergesidir. Biz taşıdığımız öğrencilerimizin en az yüzde 90'ı ile tanışmışız ve onlar da bizden memnun kalmıştır. Bizim işimiz hata kabul etmez ve biz firma olarak mümkün mertebe hata yapmamaya gayret ediyoruz.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?
Öncelikle öğrenci ve personel taşımacılığı konusunda sorunlarımızı dinleme ve kamuoyuna yansıtma adına bize imkan tanıdığı için gazeteniz GAPGündemi'ne teşekkür ediyorum.
Eklemek istediklerime gelince öğrenciler için ilk ders serviste başlar ve son derste serviste biter. Bu prensipten yola çıkarak biz servis şoförlerinin anne ve babadan sonra çocuklara örnek olduğunun bilinci ile hareket ediyoruz.
Velilerimizin de bundan hareketle çocuklarını, servis arabasını ve servis personelini sürekli kontrol etmelerini, kaliteli ve bu işi ciddiyetle yapan firmaları tercih etmelerini hatırlatır bu vesile ile 2016-2017 eğitim sezonunun öğrenicilerimizden, velilerimize, öğretmenlerimizden öğrenci servislerindeki arkadaşlarımıza kadar tüm eğitim camiasına hayırlı uğurlu olmasını Allah'tan dilerim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Okulların, açılmasına, sayılı, günler, kala, velilerin, öğrenci, servisi, telaşı
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
- 10°
Salı
- 11°
Çarşamba
- 12°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:03
Sabah
07:28
Öğle
12:43
İkindi
15:21
Akşam
17:46
Yatsı
19:04
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı